TOP 10: Filmy zakazane w Rosji
„System (Child 44)” Daniela Espinosy to nie jedyny film, który został zakazany w Rosji (więcej tutaj). Ukraiński portal Euromaidanpress.com opublikował listę 10 obrazów, których rosyjski widz nigdy nie miał szansy zobaczyć na wielkim ekranie. Co ważne, pierwsze i trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadły polskim produkcjom.
„System (Child 44)” Daniela Espinosy to nie jedyny film, który został ostatnio zakazany w Rosji (więcej tutaj). Ukraiński portal Euromaidanpress.com opublikował listę 10 obrazów, których rosyjski widz nigdy nie miał szansy zobaczyć na wielkim ekranie. Co ważne, pierwsze i trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadły polskim produkcjom.
Zestawienie, cytowane przez Euromaidanpress.com, sporządził rosyjski wolnościowy serwis Rufabula.com. Produkcje, jakie się w nim znalazły, określono mianem „must see”. Oprócz dwóch filmów nakręconych nad Wisłą na listę trafiły m.in. tegoroczny kandydat do Osacara, norwesko-islandzki zombie horror, najlepszy czeski film 2009 roku oraz zdobywca Złotego Anioła na festiwalu Tofifest.
Powody, jakimi cenzura argumentowała decyzję o zakazie wyświetlania obrazów, są różne, ale mają jeden wspólny mianownik – przedstawianie Rosji i jej polityki w niekorzystnym świetle. Zobaczcie, jakie produkcje znalazły się na liście Rufabula.com.
9. ''Chajtarma'', reż. Akhtem Seitablayev, 2013
Dramat wojenny Seitablayeva określany jest przez Rufabula.com jako* „najlepszy ukraiński film ostatnich lat”.*
18 maja 1944 roku. Amethan Sultan (Akhtem Seitablayev) przyjeżdża do swojego rodzinnego domu w Ałupce. W tym samym czasie trwa deportacja Tatarów krymskich. Mężczyzna staje się mimowolnym świadkiem tragicznego zdarzenia i w przeciągu kilku dni widzi jak tysiące ludzi zostaje wysiedlonych.
7. ''Oczyszczenie'', reż. Antti Jokinen, 2012
Film na podstawie książki fińskiej pisarki Sofi Oksanen, opowiadający* o cierpieniach estońskich rodzin pod sowiecką okupacją.*
Zara (Amanda Pilke) ucieka handlarzom żywym towarem i znajduje schronienie w domu starszej pani, Aliide (Laura Birn). Okazuje się, że dwie pozornie różne kobiety łączą podobne, bolesne doświadczenia.
Wspomnienia Aliide wiążą się z komunistycznymi czystkami w Estonii. Przeżycia Zary sprawiają, że staruszka musi na nowo przemyśleć i przewartościować swoje życie.
6. ''Związani'', reż. Radim Špaček, 2009
Czechosłowacja, rok 1982, mroczny okres komunistycznego reżimu. Tajny agent policji Rusnák i jego kolega dostają rozkaz, aby śledzić dysydenta Sýkorę.
Od jego przyjaciela, zakazanego pisarza dowiadują się, że Sýkora ma kochankę. Banalna zdrada małżeńska staje się narzędziem szantażu. Jednak wszystko się komplikuje, kiedy Rusnák zakochuje się w kochance Sýkory.
W 2011 roku obraz zdobył aż sześć Czeskich Lwów, w tym dla najlepszego filmu i reżysera.
2. ''Na skrzyżowaniu wiatrów'', reż. Martti Helde, 2014
Uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego na zeszłorocznym Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym estoński dramat opowiada* o rdzennych mieszkańcach krajów bałtyckich, którzy decyzją Stalina zostali wysiedleni na Syberię.*
Pośród ponad 40 tys. wysiedlonych znajduje się Erna, rozdzielona z mężem - wojskowym, matka małej dziewczynki. Na miejscu czekają ją liczne upokorzenia, zimno, głód i praca ponad siły.