Wiemy, że wśród was są miłośnicy filmów wojennych. Dlatego specjalnie dla tych internautów Wirtualnej Polski i wszystkich pozostałych militarnych pasjonatów przygotowaliśmy dziś specjalnie zestawienie produkcji, których akcja w całości, bądź w dużej mierze, rozgrywa się tylko na łodzi podwodnej.
Wiemy, że wśród was są miłośnicy filmów wojennych. Dlatego specjalnie dla tych internautów Wirtualnej Polski i wszystkich pozostałych militarnych pasjonatów przygotowaliśmy dziś specjalnie zestawienie produkcji, których akcja w całości, bądź w dużej mierze, rozgrywa się tylko na łodzi podwodnej.
Okazuje się, że wbrew pozorom mało atrakcyjne miejsce akcji jest wspaniałym wyzwaniem i nieograniczonym polem do popisu dla scenarzystów.
Wśród 15 filmów, jakie chcemy wam przypomnieć, znalazły się obrazy stricte wojenne, oparte na historycznych wydarzeniach, jak również horrory, filmy sensacyjne, a nawet… komedia i animacja.
''Okręt'', reż. W. Petersen, 1981
Rok 1942 to okres największej aktywności niemieckiej floty, a w szczególności Kriegsmarine w tzw. "Bitwie o Atlantyk". Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. W niedługim jednak czasie "polowania" U-Botów wspierane osłoną niemieckich niszczycieli coraz częściej kończyły się niepowodzeniem.
Film "Das Boot" opowiada historię jednego z U-Botów i jego załogi. Tygodnie spędzone pod wodą, w strachu, klaustrofobii, w monotonii rejsu, w walce i zagrożeniu.
Epopeja Petersena w szczególny sposób pokazuje ludzi, marynarzy, ich charaktery i osobowości obnażone w obliczu niebezpiecznej misji.
''Orzeł'', reż. L. Buczkowski, 1958
W założeniu reżysera "Orzeł" miał być wierną rekonstrukcją dziejów jednego z polskich okrętów podwodnych, biorących udział w walkach września 1939 roku.
Po klęsce kampanii wrześniowej "Orzeł" zdołał umknąć hitlerowcom i zawinął do Tallina w celu uzupełnienia zapasów paliwa. W estońskim porcie załoga musiała też zostawić swego chorego dowódcę. Wbrew zapewnieniom władz estońskich został on szybko internowany.
Nowy dowódca - kapitan Grudziński (w filmie nosi nazwisko Grabiński), podjął decyzję o ucieczce. W rezultacie "Orłowi" udało się potajemnie opuścić port, ujść wszystkim hitlerowskim pościgom i dostać do Anglii.
Na plus filmowi zapisywano także aktorstwo, zwłaszcza Jana Machulskiego i Wieńczysława Glińskiego. Talentem błysnął też, stawiający wówczas pierwsze kroki w zawodzie, Bronisław Pawlik, o którym jeden z recenzentów napisał, że ma "wszelkie dane na dobrego komika".
''Polowanie na Czerwony Październik'', reż. J. McTiernan (1990)
Ekranizacja bestsellerowej powieści Toma Clancy'ego, którego twórczość krytycy ochrzcili mianem technothrillera.
"Polowanie na Czerwony Październik" to pełna napięcia i grozy opowieść o kapitanie i załodze najnowocześniejszej łodzi podwodnej, odbywającej niezwykłą misję.
Dlaczego "Czerwony Październik" ruszył właśnie w kierunku wybrzeży USA? Amerykańscy stratedzy są przekonani, że kapitan Ramius (Connery) zamierza zaatakować Amerykę. Tylko samotny analityk CIA (Baldwin) jest innego zdania - uważa, że Ramius ucieka na zachód. Ścigany przez całe rosyjskie lotnictwo i całą rosyjską marynarkę.
''Ciśnienie'', reż. David Twohy, 2002
Pod koniec długiej i śmiertelnie niebezpiecznej misji, załoga okrętu podwodnego otrzymuje rozkaz przyjęcia na pokład trzech rozbitków ze storpedowanego brytyjskiego statku szpitalnego. Wraz z rozbitkami na pokład trafiają halucynacje, lęki... i tajemnica.
"Ciśnienie" - thriller sięgający po zjawiska paranormalne to wyprawa w głąb naszych klaustrofobicznych lęków i świata wymykającego się zmysłom, jaki czeka na wszystkich śmiałków przemierzających podwodną otchłań.
''Karmazynowy przypływ'', reż. T. Scott, 1995
W przededniu światowej wojny nuklearnej, jeden człowiek posiada władzę absolutną, a drugi zrobi wszystko, by go powstrzymać. W Rosji dochodzi do przewrotu wojskowego. Światu grozi wybuch III wojny światowej. Amerykański podwodny okręt atomowy zostaje wysłany do patrolowania przybrzeżnych wód Rosji.
Komandor Frank Ramsey (Gene Hackman) i jego pierwszy oficer znaleźli się w samym centrum globalnego kryzysu. Odcięci od swego dowództwa, dwaj oficerowie muszą sami zdecydować czy przystąpić do ataku, który z pewnością byłby katastrofalny w skutkach dla całego świata, czy też pozwolić, aby zrobiła to strona przeciwna. Napięcie sięga głębin!
''Żółta łódź podwodna'', reż. G. Dunning, D. Abey, 1968
Był sobie nieziemski raj zwany... Pieprzolandem. Było to miejsce, w którym niepodzielnie władały szczęście i muzyka. Jednak owo królestwo zadrżało w posadach, gdy podstępne Sine Smutasy wypowiedziały mu wojnę i wysłały tam swoją armię ze straszliwą Rękawicą Latawicą na czele. A zamiarem ich było zniszczenie wszystkiego, co dobre.
Na pomoc przybywają John, Paul, George i Ringo! Uzbrojeni jedynie w poczucie humoru, optymizm, piosenki oraz – co oczywiste – swoją Żółtą Łódź Podwodną, Beatlesi śmiało pokonują nieprzyjazne wody, dążąc do pokonania przebrzydłych Smutasów.
''Lorelei: Ostatni U-Boot'', reż. Shinji Higuchi, 2005
Film oparty na opowiadaniu Harutoshi Fukui dramat z czasów II wojny światowej. Akcja produkcji rozgrywa się latem 1945r., po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę.
Bohaterami obrazu są japońscy marynarze - załoga nowoczesnej łodzi podwodnej wyposażonej w supertajną broń: Lorelei System. Ich akcja ma powstrzymać Amerykanów przed kolejnymi uderzeniami nuklearnymi.
''Nagi peryskop'', reż. D.S. Ward, 1996
Dowództwo marynarki wojennej USA dowiaduje się, że Rosjanie sprzedają krajom Trzeciego Świata okręty podwodne. Admirał Dean Winslow (Rip Torn) zamierza sprawdzić, czy istnieje zagrożenie z ich strony. W tym celu zarządza manewry i zleca oficerowi Thomasowi Dodge'owi (Kelsey Grammer) tajną misję - ma on niezauważalnie dla ultranowoczesnej obrony wybrzeża dopłynąć do wyznaczonego portu. Mianuje go dowódcą łodzi podwodnej.
Radość Dodge'a nie trwa jednak długo, gdyż otrzymał najgorszy - mocno zdezelowany - okręt i załogę złożoną z nicponi, obiboków, życiowych pechowców i nieudaczników, wśród której jest jedna kobieta, porucznik Emily Lake (Lauren Holly). Udana parodia filmów, których akcja rozgrywa się na łodzi podwodnej, m.in. "Polowania na Czerwony Październik" i "Karmazynowego przypływu".
''U-571'', reż. J. Mostow, 2000
Rok 1942, Atlantyk, wschodnie wybrzeże USA. Podczas akcji przeciwko niemieckim okrętom podwodnym jeden z nich ulega uszkodzeniu. Amerykanie postanawiają przejąć dryfujący U-571, aby dzięki temu poznać tajemnice Enigmy, maszyny szyfrującej znajdującej się na jego pokładzie.
Gdy grupa amerykańskich marynarzy dostaje się na pokład U-Boota nieoczekiwanie zostaje tam uwięziona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie…
"U-571" to widowiskowe kino akcji, które wyreżyserował Jonathan Mostow, twórca "Terminatora 3: Buntu Maszyn" i "Surogatów". W rolach głównych wystąpili Matthew McConaughey ("Jaja w tropikach"), Bill Paxton ("Titanic"), Harvey Keitel ("Zły porucznik") oraz gwiazda rocka – Jon Bon Jovi.
''W rękach wroga'', reż. T. Giglio, 2004
II wojna światowa na Atlantyku. Amerykańska łódź podwodna U.S.S. Swordfish wraz z młodą załogą wraca do domu po miesiącach śledzenia aktywności hitlerowskich U-Bootów.
Po zwycięskiej potyczce z jednym z nich, amerykańska łódź podwodna sama staje się ofiarą U-429. Jego kapitan Jonas Herdt przyjmuje na swój pokład kilkunastu ocalałych rozbitków jako jeńców wojennych.
Ze względu na wzajemną wrogość, groźną epidemię i zagrożenie ze strony amerykańskich łodzi podwodnych polujących na U-Boota sytuacja wewnątrz statku staje się krańcowo dramatyczna.
''Ostatni brzeg'', reż. S. Kramer, 1959
Głośny film w reżyserii Stanleya Kramera został oparty na powieści Nevila Shute'a. Niemal z dnia na dzień książka trafiła na listy bestsellerów i mimo upływu lat, ciągle uchodzi za najlepszą fantazję futurologiczną związaną z zagładą atomową.
Rok 1964. Życie istnieje już tylko w Australii. Pozostało około pięciu miesięcy do całkowitej zagłady ludzkości. Reszta świata została zniszczona przez wojnę atomową. Stacjonująca w Australii amerykańska łódź podwodna otrzymuje zadanie zbadania źródła odebranych sygnałów radiowych, pochodzących z Kalifornii.
''Ciemne wody'', reż. P. J. Roth, 2003
Dane Quarell wraz z ekipą zostaje wysłany w obszar Zatoki Meksykańskiej, aby przeprowadzić śledztwo. Powodem interwencji są ataki rekinów na platformę wiertniczą. Niestety, podwodne bestie również dziesiątkują załogę Quarella.
Dane wraz z kilkoma ocalałymi zostaje uratowany przez łódź podwodną marynarki wojennej. Tam dokonują przerażającego odkrycia. W roli głównej niezniszczalny Lorenzo Lamas.
''K 19'', reż. K. Bigelow, 2002
Prawdziwa historia radzieckiej łodzi atomowej, na której w roku 1961 doszło do bardzo poważnej awarii reaktora jądrowego i tylko błyskawiczna akcja dowodzonych przez kapitana Zatejewa marynarzy zapobiegła olbrzymiemu wybuchowi nuklearnemu.
W rolach głównych Harrison Ford, Liam Neeson i George Anton.
''Złowroga głębia'', reż. D. Drury, 1997
Film w reżyserii Davida Drury’ego. Akcja rozgrywa się w samym środku zimnej wojny. 3 października 1986 roku, na trzy dni przed amerykańsko-sowieckim szczytem w Reykjaviku, u wybrzeży USA dochodzi do kolizji sowieckiej łodzi atomowej K-219 i amerykańskiej łodzi zwiadowczej "Aurora".
Na radzieckim okręcie wybucha pożar. Jego dowódca, kapitan Britanow, kieruje statek na otwarte wody Atlantyku.
W rolach głównych plejada gwiazd - Rutger Hauer. Martin Sheen i Max von Sydow.
''Podwodny wróg'', reż. D. Powell, 1957
Klasyczny film wojenny w reżyserii Dicka Powella opary na prozie D.A. Raynera.
Amerykański niszczyciel "Haynes" dowodzony przez kapitan Murrella (Robert Mitchum) namierza niemiecką łódź podwodną i otrzymuje rozkaz jej zniszczenia.
U-botem dowodzi kapitan von Stolberg (Curt Jźrgens), który próbuje uniknąć starcia. Rozpoczyna się pojedynek dwóch ciężko doświadczonych przez wojnę mężczyzn, którzy nie wierzą w szczęśliwe zakończenie. (gk/mf)