TOP 5: Filmowe baśnie
Klasyczne baśnie Andersena lub Braci Grimm od samego początku istnienia kinematografii stanowiły dla reżyserów spore wyzwanie. Opierające się na ludowych wierzeniach opowieści przepełnione magią, niesamowitymi zdarzeniami i grozą, wymagały od twórców filmowych posiadania ponadprzeciętnego warsztatu oraz wyjątkowej fantazji.
Dziś coraz częściej można zauważyć, że ekranizacje znanych nam baśni dość luźno nawiązują do swoich literackich pierwowzorów. Autorzy tego typu produkcji dosłownie prześcigają się w pomysłach na zupełnie nowe i oryginalne przedstawienie klasycznych historii. Przykładem tego jest m.in. wchodząca do naszych kin animacja Bena Zhao – „7 krasnoludków i Królewna Śnieżka – Nowe przygody”.
Ta chińska produkcja opowiada historię Zosi, którą przed złym wilkiem ratuje siedmiu dzielnych krasnali. Okazuje się, że dziewczynka szuka swojego ukochanego ojca. Mali śmiałkowie wraz z Królewną Śnieżką postanawiają pomóc Zosi. Wszyscy wyruszają w pełną przygód wyprawę, podczas której poznają moc prawdziwej przyjaźni. "7 krasnoludków i Królewna Śnieżka - Nowe przygody" na ekranach polskich kin od 8 lipca. Z okazji premiery animacji prezentujemy pięć najlepszych filmowych baśni, które ukazują klasyczne opowieści w zupełnie nowy, nierzadko zaskakujący sposób. Oto TOP 5 filmowych baśni w całkowicie nowym wydaniu.
"Shrek"
Jeśli mowa o filmowych baśniach w niespotykanych dotąd odsłonach, nie można nie wspomnieć o kasowym „Shreku”. Animacja studia DreamWorks w fenomenalny sposób skorzystała z wielu znanych na całym świecie bajd i połączyła je w jedną całość, okraszoną dodatkowo jedynym w swoim rodzaju poczuciem humoru. Jeśli dodamy do tego doskonale skrojone postaci oraz przebojowy scenariusz, dostajemy w efekcie produkcję, która zachwyciła widzów oraz krytykę na całym świecie. „Shrek” nie tylko wprowadził sztukę animacji na zupełnie inny poziom, ale także udowodnił, że klasyczne baśnie mogą wciąż stanowić bardzo atrakcyjną inspirację. Nagrodzony Oscarem „Shrek” to fantastyczna opowieść o zgorzkniałym ogru, który chcąc odzyskać spokój na swoich bagnach, zostaje wysłany przez lokalnego władcę – Lorda Farquaada – w misję uratowania pięknej Księżniczki Fiony. Shrek i jego gadatliwy kompan Osioł wydostają rudowłosą dziedziczkę tronu z mrocznego zamczyska. W trakcie drogi powrotnej między Fioną a jej wybawcą zaczyna rodzić się
gorące uczucie.
"Królewna Śnieżka i Łowca"
Baśń o Królewnie Śnieżce była interpretowana przez reżyserów wielokrotnie. W ciekawy sposób do opublikowanej pierwotnie przez braci Grimm ludowej opowieści podszedł Rupert Sanders w swojej „Królewnie Śnieżce i Łowcy”. Mimo że ta przebojowa produkcja nie cieszy się wielkim uznaniem krytyków, trudno odmówić jej pomysłowości oraz zapierającej dech w piersiach realizacji. W rolach głównych wystąpili Kristen Stewart, Chris Hemsworth oraz Charlize Theron. Obraz Sandersa znacząco różni się od grimmowskiego oryginału. Film ten opowiada historię złej królowej, która zleca swemu myśliwemu zgładzenie jedynej piękniejszej od niej dziewczyny. Przyszłą ofiarą łowcy jest tytułowa Śnieżka. Władczyni nie przewiduje jednak, że jej podwładny nie wykona zleconego mu zadania i postanowi uchronić dziewczynę przed niebezpieczeństwem.
"Hansel i Gretel: Łowcy czarownic"
Wiele osób zapomina, że pierwotnie baśni wcale nie były utworami przeznaczonymi dla dzieci. Roiło się w nich bowiem od wielu drastycznych i makabrycznych scen, które nawet dziś wywołują lekki dreszczyk przerażenia. O mroczniejszej stroni baśni postanowił przypomnieć reżyser Tommy Wirkola w swojej interpretacji historii o Jasiu i Małgosi. „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic” to widowiskowe kino zachowane w konwencji lekkiego horroru przemieszanego z klasycznym fantasy. W rolach głównych Gemma Arterton i Jeremy Renner. Nasycony przemocą film przedstawia losy Jasia i Małgosi piętnaście lat po pamiętnych wydarzeniach w chatce złej wiedźmy. Rodzeństwo doskonale pamięta, jak cudem udało im się ujść z życiem. Jako dorośli ludzie prowadzą oni misję likwidacji wszystkich czarownic, które stanowią zagrożenie dla niewinnych ludzi.
"Śnieżka"
Ciekawą, bo osadzoną w zupełnie innych czasach i rzeczywistości, wersję baśni o Królewnie Śnieżce ma na swoim koncie hiszpański reżyser Pablo Berger. Jego „Śnieżka” to jeden z najbardziej interesujących przykładów tego, w jak niecodzienny sposób można wykorzystać znaną wszystkim opowieść to ukazania zgoła odmiennej historii. W rolach głównych uhonorowanej wieloma prestiżowymi nagrodami produkcji zagrali Maribel Verdú, Daniel Giménez Cacho, Macarena García oraz Ángela Molina. Carmen jest córką znanego przed laty torreadora. Dziewczyna nigdy nie miała okazji poznać swojej przedwcześnie zmarłej matki. Jej zapatrzony w nową partnerkę ojciec mocno zaniedbuje swoje relacje z dzieckiem. Macocha Carmen szczerze jej nienawidzi i któregoś dnia postanawia pozbyć się dziewczyny. Tej jednak cudem udaje się ujść z życiem. Główna bohaterka dołącza do grupy torreadorów, którzy nadają jej pseudonim „Śnieżka”. Za pomocą przyjaciół Carmen uczy się trudnej sztuki panowania nad bykiem. Gdy zła macocha po latach odkrywa, że
dziewczyna żyje, postanawia ponownie zapolować na jej życie.
"Czarownica"
W naszym zestawieniu najciekawszych filmowych baśni znalazło się również miejsce dla „Czarownicy” Roberta Stromberga. Przebojowa produkcja fantasy oparta na „Śpiącej królewnie” zachwyciła efektami wizualnymi oraz ciekawymi kreacjami aktorskimi. W rolach głównych Angelina Jolie, Elle Fanning oraz Sharlto Copley. Przed laty tytułowa czarownica była piękną i pogodną dziewczyną. Wszystko zmieniło się jednak, gdy w jej kraju wybuchła okrutna wojna. W trakcie tego dramatu bohaterka została zdradzona, co sprawiło, że stała się ona osobą bez serca. Jakiś czas później na świat przychodzi córka następcy tronu wrogiego królestwa – Aurora. Bezwzględna czarownica rzuca na dziecko urok.
W. Chentkiewicz