WP
WP

Gemma Arterton - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Jedna z najzdolniejszych i najbardziej znanych aktorek brytyjskich młodego pokolenia. Popularność na skalę międzynarodową osiągnęła dzięki roli agentki Strawberry Fields w słynnej produkcji „007 Quantum of Solace”.

Urodziła się 12 stycznia 1986 roku w Gravesend w hrabstwie Kent, w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice rozeszli się, gdy była jeszcze dzieckiem. Wychowywała się z matką i młodszą siostrą o imieniu Hannah.

Jak na rodowitą Brytyjkę przystało, odebrała staranne, aktorskie wykształcenie w słynnej londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art, której absolwentką została w 2007 roku. W tym samym roku zadebiutowała zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Jej pierwszym filmem był kostiumowy dramat TV „Capturing Mary” z Maggie Smith w roli tytułowej.

Pierwszy, większy sukces nadszedł dość szybko, dzięki roli jednej z „Dziewczyn z St. Trinian” w znanej, na Wyspach, komedii w reżyserii Olivera Parkera i Barnaby’ego Thompsona. Kreacja Kelly Jones przyniosła jej pierwsze, ważne nominacje do rodzimych nagród: Empire Award i National Movie Award (2007).

Kontynuowała występy w Wielkiej Brytanii, jako tytułowa bohaterka mini-serialu „Tess D’Urbervilles”, jedna z gwiazd komedii „Three and Out”, kryminału Guya Ritchiego „Rock’N’Rolla” i fantastycznego serialu „W świecie Jane Austen”, jednak zdecydowanie najważniejszym występem Arterton w 2008 roku była rola rudowłosej agentki Strawberry Fields w głośnej produkcji „007 Quantum of Solace” z Danielem Craigiem w roli niedoścignionego Jamesa Bonda.

WP

Nietrudno zgadnąć, że film okazał się przełomem w międzynarodowej karierze młodej aktorki, która dzisiaj plasuje się w czołówce rankingu magazynu Empire na najgorętsze, wschodzące gwiazdy światowego show-biznesu (obok Marion Cotillard, Channinga Tatuma, Zoe Saldany, Sama Worthingtona i Mii Wasikowskiej).

Nie rezygnując z występów w nieco mniej znanych na świecie, brytyjskich produkcjach (sequel „Dziewczyn z St. Trinian”, thriller „Zniknięcie Alice Creed”, komedia „Radio łódź” z 2009 roku), jednocześnie została gwiazdą dwóch najbardziej oczekiwanych, hollywoodzkich premier nadchodzącego sezonu: „Starcia tytanów” Louisa Leterriera, z Liamem Neesonem, Ralphem Fiennesem i Izabellą Miko oraz filmowej wersji popularnej gry video „Książę Persji” Mike’a Newella, z Jake’iem Gyllenhaalem w roli tytułowej oraz Benem Kingsleyem i Alfredem Moliną w pozostałych rolach. Premiera obu filmów planowana jest na 2010 rok.

Wśród najnowszych projektów filmowych z udziałem Arterton znajduje się ekranizacja słynnej powieści Emily Brontë „Wichrowe wzgórza” oraz komedia „Tamara Drewe” w reżyserii uznanego, brytyjskiego reżysera, Stephena Frearsa.

Jest laureatką brytyjskiej statuetki Empire Award’ 2009 dla Najlepszej Debiutantki.

Data urodzenia

12.01.1986

Miejsce urodzenia

Gravesend, hrabstwo Kent, Wielka Brytania

WP
WP
WP