Trwa ładowanie...
d2voi9b

Gemma Arterton

Najnowsze informacje
4.4
(90 głosów)
Oceń:
d2voi9b
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Gemma Arterton to brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Rozpoznawalność przyniosły jej role w takich produkcjach jak "Dziewczyny z St. Trinian", "007 Quantum of Solace" czy "Książę Persji: Piaski Czasu". Przez lata wystąpiła też w filmach "Rock'N'Rolla", "Radio na fali", "Starcie tytanów", "Uprowadzona Alice Creed" oraz "Tamara i mężczyźni". Wystąpiła również w kilku serialach telewizyjnych.

Gemma Arterton - życiorys

Gemma Christina Arterton urodziła się 12 stycznia 1986 roku w Gravesend w hrabstwie Kent, w Wielkiej Brytanii. Przyszła na świat jako córka Sally i Barry'ego Artertonów. Matka aktorki była sprzątaczką, natomiast ojciec pracował jako spawacz. Rodzice Gemmy Arterton rozwiedli się, gdy ta była jeszcze dzieckiem. W młodości wychowywała się z matką i młodszą siostrą, Hannah Arterton, która również została aktorką.

Jak na rodowitą Brytyjkę przystało, Gemma Arterton odebrała staranne, aktorskie wykształcenie. Początkowo uczęszczała do szkoły średniej dla dziewcząt w rodzinnym Gravesend i w tym czasie dorywczo zajmowała się sprzedażą kosmetyków do makijażu. Po otrzymaniu dyplomu ukończyła kurs gry aktorskiej w Teatrze Miskin w Dartford, a następnie otrzymała stypendium do prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie. Gemma Arterton została absolwentką tej słynnej uczelni w 2007 roku.

Gemma Arterton - filmy i kariera

W 2007 roku, już po ukończeniu studiów, Gemma Arterton zadebiutowała zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Jej pierwszym filmem był kostiumowy dramat telewizyjny "Capturing Mary", w którym wystąpiła u boku Maggie Smith. Pierwszy większy sukces w jej karierze nadszedł dość szybko, dzięki roli jednej z "Dziewczyn z St. Trinian" w znanej komedii w reżyserii Olivera Parkera i Barnaby'ego Thompsona. W kolejnych latach kontynuowała występy w Wielkiej Brytanii, między innymi jako tytułowa bohaterka mini-serialu "Tess D’Urbervilles".

Wkrótce role Gemmy Arterton objęły też udział w komedii "Three and Out", kryminale Guya Ritchiego "Rock’N’Rolla" i fantastycznego serialu "W świecie Jane Austen". Chwilę później popularność na skalę międzynarodową osiągnęła dzięki roli agentki Strawberry Fields w słynnej produkcji "007 Quantum of Solace", co było zdecydowanie najważniejszym występem Arterton w 2008 roku. W produkcji wystąpiła na dużym ekranie z Danielem Craigiem w roli niedoścignionego Jamesa Bonda. Film okazał się oczywiście przełomem w międzynarodowej karierze młodej aktorki.

W kolejnych latach filmografia Gemmy Arterton poszerzyła się między innymi o sequel "Dziewczyn z St. Trinian", thriller "Zniknięcie Alice Creed" oraz komedię "Radio Łódź" z 2009 roku. Jednocześnie aktorka została gwiazdą dwóch najbardziej oczekiwanych hollywoodzkich premier tego sezonu: "Starcia tytanów" autorstwa Louisa Leterriera, gdzie grała wraz z Liamem Neesonem, Ralphem Fiennesem i Izabellą Miko, a także w filmowej wersji popularnej gry video "Książę Persji" Mike’a Newella, gdzie wystąpiła u boku Jake'a Gyllenhaala, Bena Kingsleya i Alfreda Moliny.

Wśród najnowszych projektów filmowych z udziałem Gemmy Arterton znajduje się ekranizacja słynnej powieści Emily Brontë "Wichrowe wzgórza", komedia "Tamara i mężczyźni" w reżyserii Stephena Frearsa oraz filmy "Byzantium", "Hansel i Gretel: Łowcy czarownic" oraz "Głosy".

Gemma Arterton - nagrody i nominacje

Za swoje role w filmach i serialach Gemma Arterton była wielokrotnie wyróżniona nominacjami oraz nagrodami. W 2007 roku rola Kelly Jones przyniosła jej pierwsze, ważne nominacje do rodzimych nagród: Empire Award i National Movie Award. Aktorka kilka lat temu plasowała się w czołówce rankingu magazynu "Empire" na najgorętsze wschodzące gwiazdy światowego show-biznesu, obok takich osobistości jak Marion Cotillard, Channing Tatum, Zoe Saldana, Sam Worthington i Mia Wasikowska. Arterton jest też laureatką brytyjskiej statuetki Empire Award 2009 dla najlepszej debiutantki.

Gemma Arterton - życie prywatne

W latach 2007-2008 Gemma Arterton była związana z Johnem Nolanem, którego spotkała po raz pierwszy na planie produkcji "007 Quantum of Solace". Kilka miesięcy później jej nową miłością został Eduardo Munoz, aktor poznany na planie jej kolejnego filmu, "Książę Persji: Piaski czasu", jednak rozstali się po około 6 miesiącach. W 2010 roku Gemma Arterton została żoną Stefano Catelliego, z którym rozwiodła się w sierpniu 2015 roku. W latach 2013-2016 była związana z Franklinem Ohanessianem, reżyserem poznanym na planie filmu "Głosy".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2voi9b
d2voi9b
d2voi9b