„Słaba płeć”? Litości! Od lat wszyscy wiemy, że ten oklepany frazes można włożyć między bajki. Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla wszystkich naszych internautek zestawienie filmów, w których bohaterki pokazują kto naprawdę rządzi!
„Słaba płeć”? Litości! Od lat wszyscy wiemy, że ten oklepany frazes można włożyć między bajki. Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla wszystkich naszych internautek zestawienie filmów, w których bohaterki pokazują, kto naprawdę rządzi!
Są piękne i delikatne, a jednocześnie mściwe i bezlitosne. Mężczyźni, którzy weszli im w drogę, naprawdę mieli pecha.
Wykorzystywane żony, poniżane kochanki i udręczone ofiary przemocy domowej biorą odwet na swoich prześladowcach, przy okazji udowadniając, że z kobietami nie ma żartów!
‘’Pułapka’’, reż. David Slade, 2005
Nie dajcie się zwieść. Za tą słodką buzią kryje się niebezpieczny drapieżnik. W thrillerze Davida Slade’a Ellen Page (m.in. "Juno")
wciela się w nastolatkę, która staje się ofiarą pedofila– tak przynajmniej na początku wydaje się 32-letniemu fotografowi Jeffowi Kohlverowi.
Jednak role szybko się odwracają, a z pozoru niewinna ofiara staje się myśliwym, który w bestialski sposób rozprawia się ze zboczeńcem.
„Ścigana”, reż. Steven Soderbergh, 2011
„Nie myśl o niej jako o kobiecie. To byłby błąd” – tak o tytułowej bohaterce mówi jedna z postaci. I ma rację.
Mallory Kane to istna maszyna do zabijania, która jak walec przetacza się po kolejnych „twardych” facetach, chcących wejść jej w drogę.
W roli tajnej superbroni amerykańskich spec służb reżyser „Traffic” obsadził piękną Ginę Carano – profesjonalną zawodniczkę MMA, której wróży się karierę w filmach akcji.
''Fatalne zauroczenie'', reż. Adrian Lyne, 1987
„Fatalne zauroczenie”, podobnie jak uwielbiane przez wszystkich „9 1/2 tygodnia” tego samego reżysera, porusza trudny temat miłości, która okazuje się uczuciem o sile niszczącej huraganu Katrina.
Jeśli akurat nie układa się wam w związku, jest to dobry moment, aby naocznie przekonać się, że sprzeczki czy wzajemne pretensje są niczym przy próbie morderstwa i… ugotowaniu ukochanego pupila.
W rolę opętanej, ocierającej się o szaleństwo kobiety, która wywraca do góry nogami życie głównego bohatera, wcieliła się Glenn Close. Jest drapieżna, nie cofnie się przed niczym. Po prostu wymaga odrobiny zainteresowania.
‘’Kill Bill’’, reż. Quentin Tarantino, 2003-2004
Tak jak w przypadku innych jego filmów, „Kill Bill” jest ekstraktem gatunku, który zainspirował reżysera.
Dyptyk Tarantino to nic innego, jak kino zemsty, gdzie bohaterka z ofiary przeistacza się w żądną zemsty, bezlitosną maszynę do zabijania.
Nam najbardziej wryła się w pamięć scena, w której Panna Młoda bez mrugnięcia okiem zarzyna członów oddziału Crazy 88 – ściany robią się czerwone, a krew z odciętych członków sika, jak z fontanny…
‘’Nigdy więcej’’,reż. Michael Apted, 2002
Jedna z najlepszych ról w karierze Jennifer Lopez. Slim wydaje się, że natrafiła na mężczyznę swojego życia. Mitch jest przemiłym i bogatym właścicielem firmy budowlanej.
Wspólnie rozpoczynają idylliczne życie na przedmieściach, jednak po urodzeniu córki bohaterka zauważa, że osobowość partnera ma również drugą stronę: mroczne alter ego, które powoduje, że Mitch zmienia spokój rodziny w koszmar.
Bojąc się o swoją córkę, Slim próbuje uciec przed mężem. Zmienia swoje imię i swój wygląd, a następnie próbuje żyć w ukryciu. Kiedy orientuje się, że ciągła ucieczka nie ma sensu, postawia doprowadzić do konfrontacji…
‘’Kolor purpury’’, reż. Steven Spielberg, 1985
Nominowany do Oscara w 1986 roku dramat Stevena Spielberga to nie tylko portret czarnoskórej społeczności, ale przede wszystkim manifest emancypacji.
Debiutująca w pierwszoplanowej roli Whoopi Goldberg wciela się w Celie, która przez całe lata zaznaje upokorzeń najpierw ze strony ojca, a potem starszego męża. Zdesperowana, dręczona i wykorzystywana postanawia mu się przeciwstawić.
‘’Thelma i Louise’’, reż. Ridley Scott, 1991
Klasyk kina drogi, a jednocześnie cudowny manifest kobiecej siły i niezależności.
Fabuła filmu Scotta krąży wokół ucieczki tytułowych bohaterek od szarej rzeczywistości, ich podróży przez Amerykę oraz niemałych problemów, które napotykają na swojej drodze.
W desperackiej walce o wolność, samostanowienie i godność bohaterki nie wahają się pociągnąć za spust i udowodnić facetom, że „nie znaczy nie”.
‘’Wybory’’, reż. Alexander Payne, 1999
Ten film to kolejny dowód na to, jak wielkim błędem jest zadarcie z niewłaściwą dziewczyną. Tracey jest prymuską. Chce być we wszystkim najlepsza nie tylko w nauce. Ma duże szanse na wygraną w wyborach na przewodniczącą rady uczniowskiej, gdyż jest...jedyną kandydatką.
Ale do czasu. Nauczyciel niedorajda i pechowiec, Jim McAllister, zrobi wszystko, aby pokrzyżować jej plany. Namawia Paula, gwiazdę szkolnej drużyny futbolowej i najbardziej lubianego chłopaka do zgłoszenia swej kandydatury.
Nie wie jeszcze, jakie piekło się nad nim rozpęta z powodu nieszczęsnych wyborów....
‘’Wywiad z wampirem’’, reż. Neil Jordan, 1994
W roli kobiety biorącej odwet za lata nieszczęść pojawia się niepozorna Claudia. Postać grana przez młodziutką Kirsten Dunst w rzeczywistości jest dojrzałą wampirzycą, która została uwięziona w ciele małej dziewczynki.
Kiedy Claudia dowiaduje się, że za jej przekleństwem stoi Lestat de Lioncourt – w tej roli jeszcze nieskażony szaleństwem Tom Cruise – przygotowuje okrutną zemstę. Podaje mu zatrutą krew, osłabia go, podrzyna gardło i porzuca na bagnie. (gk/mn)