TOP: Słaba płeć? Chyba żartujesz!

TOP: Słaba płeć? Chyba żartujesz!
Grzegorz Kłos

„Słaba płeć”? Litości! Od lat wszyscy wiemy, że ten oklepany frazes można włożyć między bajki. Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla wszystkich naszych internautek zestawienie filmów, w których bohaterki pokazują kto naprawdę rządzi!

„Słaba płeć”? Litości! Od lat wszyscy wiemy, że ten oklepany frazes można włożyć między bajki. Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla wszystkich naszych internautek zestawienie filmów, w których bohaterki pokazują, kto naprawdę rządzi!

Są piękne i delikatne, a jednocześnie mściwe i bezlitosne. Mężczyźni, którzy weszli im w drogę, naprawdę mieli pecha.

Wykorzystywane żony, poniżane kochanki i udręczone ofiary przemocy domowej biorą odwet na swoich prześladowcach, przy okazji udowadniając, że z kobietami nie ma żartów!


1 / 9

‘’Pułapka’’, reż. David Slade, 2005

Obraz
© Vulcan Productions

Nie dajcie się zwieść. Za tą słodką buzią kryje się niebezpieczny drapieżnik. W thrillerze Davida Slade’a Ellen Page (m.in. "Juno")
wciela się w nastolatkę, która staje się ofiarą pedofila– tak przynajmniej na początku wydaje się 32-letniemu fotografowi Jeffowi Kohlverowi.

Jednak role szybko się odwracają, a z pozoru niewinna ofiara staje się myśliwym, który w bestialski sposób rozprawia się ze zboczeńcem.

2 / 9

„Ścigana”, reż. Steven Soderbergh, 2011

Obraz
© Monolith Films

„Nie myśl o niej jako o kobiecie. To byłby błąd” – tak o tytułowej bohaterce mówi jedna z postaci. I ma rację.

Mallory Kane to istna maszyna do zabijania, która jak walec przetacza się po kolejnych „twardych” facetach, chcących wejść jej w drogę.

W roli tajnej superbroni amerykańskich spec służb reżyser „Traffic” obsadził piękną Ginę Carano – profesjonalną zawodniczkę MMA, której wróży się karierę w filmach akcji.

3 / 9

''Fatalne zauroczenie'', reż. Adrian Lyne, 1987

Obraz
© Paramount Pictures

„Fatalne zauroczenie”, podobnie jak uwielbiane przez wszystkich „9 1/2 tygodnia” tego samego reżysera, porusza trudny temat miłości, która okazuje się uczuciem o sile niszczącej huraganu Katrina.

Jeśli akurat nie układa się wam w związku, jest to dobry moment, aby naocznie przekonać się, że sprzeczki czy wzajemne pretensje są niczym przy próbie morderstwa i… ugotowaniu ukochanego pupila.

W rolę opętanej, ocierającej się o szaleństwo kobiety, która wywraca do góry nogami życie głównego bohatera, wcieliła się Glenn Close. Jest drapieżna, nie cofnie się przed niczym. Po prostu wymaga odrobiny zainteresowania.

4 / 9

‘’Kill Bill’’, reż. Quentin Tarantino, 2003-2004

Obraz
© Monolith Films

Tak jak w przypadku innych jego filmów, „Kill Bill” jest ekstraktem gatunku, który zainspirował reżysera.

Dyptyk Tarantino to nic innego, jak kino zemsty, gdzie bohaterka z ofiary przeistacza się w żądną zemsty, bezlitosną maszynę do zabijania.

Nam najbardziej wryła się w pamięć scena, w której Panna Młoda bez mrugnięcia okiem zarzyna członów oddziału Crazy 88 – ściany robią się czerwone, a krew z odciętych członków sika, jak z fontanny…

5 / 9

‘’Nigdy więcej’’,reż. Michael Apted, 2002

Obraz

Jedna z najlepszych ról w karierze Jennifer Lopez. Slim wydaje się, że natrafiła na mężczyznę swojego życia. Mitch jest przemiłym i bogatym właścicielem firmy budowlanej.

Wspólnie rozpoczynają idylliczne życie na przedmieściach, jednak po urodzeniu córki bohaterka zauważa, że osobowość partnera ma również drugą stronę: mroczne alter ego, które powoduje, że Mitch zmienia spokój rodziny w koszmar.

Bojąc się o swoją córkę, Slim próbuje uciec przed mężem. Zmienia swoje imię i swój wygląd, a następnie próbuje żyć w ukryciu. Kiedy orientuje się, że ciągła ucieczka nie ma sensu, postawia doprowadzić do konfrontacji…

6 / 9

‘’Kolor purpury’’, reż. Steven Spielberg, 1985

Obraz
© Amblin Entertainment

Nominowany do Oscara w 1986 roku dramat Stevena Spielberga to nie tylko portret czarnoskórej społeczności, ale przede wszystkim manifest emancypacji.

Debiutująca w pierwszoplanowej roli Whoopi Goldberg wciela się w Celie, która przez całe lata zaznaje upokorzeń najpierw ze strony ojca, a potem starszego męża. Zdesperowana, dręczona i wykorzystywana postanawia mu się przeciwstawić.

7 / 9

‘’Thelma i Louise’’, reż. Ridley Scott, 1991

Obraz
© Imperial CinePix

Klasyk kina drogi, a jednocześnie cudowny manifest kobiecej siły i niezależności.

Fabuła filmu Scotta krąży wokół ucieczki tytułowych bohaterek od szarej rzeczywistości, ich podróży przez Amerykę oraz niemałych problemów, które napotykają na swojej drodze.

W desperackiej walce o wolność, samostanowienie i godność bohaterki nie wahają się pociągnąć za spust i udowodnić facetom, że „nie znaczy nie”.

8 / 9

‘’Wybory’’, reż. Alexander Payne, 1999

Obraz
© Paramount Pictures

Ten film to kolejny dowód na to, jak wielkim błędem jest zadarcie z niewłaściwą dziewczyną. Tracey jest prymuską. Chce być we wszystkim najlepsza nie tylko w nauce. Ma duże szanse na wygraną w wyborach na przewodniczącą rady uczniowskiej, gdyż jest...jedyną kandydatką.

Ale do czasu. Nauczyciel niedorajda i pechowiec, Jim McAllister, zrobi wszystko, aby pokrzyżować jej plany. Namawia Paula, gwiazdę szkolnej drużyny futbolowej i najbardziej lubianego chłopaka do zgłoszenia swej kandydatury.

Nie wie jeszcze, jakie piekło się nad nim rozpęta z powodu nieszczęsnych wyborów....

9 / 9

‘’Wywiad z wampirem’’, reż. Neil Jordan, 1994

Obraz
© Geffen Pictures

W roli kobiety biorącej odwet za lata nieszczęść pojawia się niepozorna Claudia. Postać grana przez młodziutką Kirsten Dunst w rzeczywistości jest dojrzałą wampirzycą, która została uwięziona w ciele małej dziewczynki.

Kiedy Claudia dowiaduje się, że za jej przekleństwem stoi Lestat de Lioncourt – w tej roli jeszcze nieskażony szaleństwem Tom Cruise – przygotowuje okrutną zemstę. Podaje mu zatrutą krew, osłabia go, podrzyna gardło i porzuca na bagnie. (gk/mn)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)