Trwa ładowanie...
d22ts2y
Aktualności

''Uczyta Babette'': Zmarł Gabriel Axel. Reżyser miał 95 lat

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Uczyta Babette'': Zmarł Gabriel Axel. Reżyser miał 95 lat
(AFP)
d22ts2y

W wieku 95 lat zmarł Gabriel Axel, duński reżyser, który zyskał światową sławę filmem „Uczta Babette”. W 1988 roku obraz jako pierwsza duńska produkcja w historii zdobyła Oscara w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”. O śmierci leciwego filmowca poinformowała jego córka. Twórca odszedł w niedzielę w Kopenhadze.

Reżyser przyszedł na świat 18 kwietnia 1918 roku w Aahurs, ale dzieciństwo spędził w Paryżu. Po powrocie do ojczyzny, zanim trafił do Duńskiego Teatru Narodowego, pracował jako cieśla.

Zadebiutował w 1951 roku krótkometrażowym filmem telewizyjnym „Døden”. W jego dorobku znalazło kilkadziesiąt filmów kinowy i telewizyjnych. Poza reżyserią Axel zajmował się produkcją i scenopisarstwem. Na swoim kocie miał również występy aktorskie.

Międzynarodową popularność zdobył pod koniec lat 80. dzięki ekranizacji opowiadania Karen Blixen. W 1988 roku obraz zdobył Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Rok później produkcja została nagrodzoną BAFTĄ w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Warto również wspomnieć, że ).

Ostatnim obrazem w dorobku Axela był dramat „Leïla” z 2001 roku. Dwa lata później reżyser odebrał nagrodę za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kopenhadze.

d22ts2y

Podziel się opinią

Share

d22ts2y

d22ts2y