Trwa ładowanie...

''Uległość'': Czy Michel Houellebecq przewidział zamachy z 11 września? [WIDEO]

''Uległość'': Czy Michel Houellebecq przewidział zamachy z 11 września? [WIDEO]Źródło: Michel Houellebecq/ EastNews
d3j4pao
d3j4pao

- *Houellebecq ma dobrą intuicję oraz umysł. Jest na poziomie porządnego przyrodoznawcy czy matematyka, więc trafia w nastrój. Funkcję proroka zapewniła mu „Platforma” (powieść wydana w 2001 roku - przyp. red.), która kończyła się antyzachodnim zamachem i wyszła trzy tygodnie przed tragicznymi wydarzeniami z 11 września - tłumaczy Cezary Michalski w rozmowie z Patrycją Wanat.*

W studiu Wirtualnej Polski dziennikarka radia TOK FM oraz znany publicysta i prozaik rozmawiali na temat „Uległości”, najnowszej książki kontrowersyjnego francuskiego pisarza Michela Houellebecqa. Powieść zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym 9 września tego roku.

- Teraz jak „Soumission” („Uległość” – przyp. red.) wyszło, to dokładnie w dniu premiery doszło do zamachu na „Charlie Hebdo”, który zresztą miał na okładce proroka Houellebecqa - tłumaczy Michalski, dodając, że niektórzy komentatorzy żartobliwie mówią, iż pisarz używa islamistów jako swojej grupy promocyjnej i miał układy z Osamą bin Ladenem.

O czym jest „Uległość”?

Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie.

d3j4pao

Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Michel Houellebecq jest autorem esejów (m.in. o twórczości bliskiego mu H.P. Lovecrafta), czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści. Pierwsza z nich, „Poszerzenie pola walki” z 1994 roku, przyniosła autorowi rozgłos. Druga, „Cząstki elementarne” (1998), wywołała intelektualny skandal, dzieląc krytyków francuskich na dwa skrajne obozy. Pisarz zasłynął radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Houellebecq jest też autorem piosenek, wykonuje własne teksty do muzyki Bernarda Burgalata, łączącej konwencje rockowe z tradycją piosenki francuskiej.

d3j4pao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j4pao

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj