Uma Thurman
Wychowani w wierze buddyjskiej, Uma i jej trzej bracia, Dechen, Ganden i Mipam otrzymali imiona bóstw indyjskich - Uma tłumaczy się jako Rozdająca błogosławieństwa. Rodzina Thurmanów mieszkała w Indiach (tam dzieci chodziły do szkoły podstawowej), a także w Woodstock.
W dzieciństwie Uma była zaczepiana przez rówieśników z powodu swego dziwnego imienia i za to, że była brzydka. Gdy miała 15 lat, została odkryta przez dwóch nowojorskich agentów w czasie produkcji The Crucible. W wieku 16 lat przeniosła się do Nowego Jorku w pogoni za karierą aktorską. 16-letnia dziewczyna otrzymała swój pierwszy angaż- zagrała młodego wampa w filmie "Kiss Daddy Goodnight".
Rok później została dostrzeżona... po występie w „Niebezpiecznych związkach". W 1990 r. wcieliła się w postać żony Henry'ego Millera w filmie „Henry i June". Rola ta przekonała producentów i krytyków do tego, że Uma jest aktorką o dużych możliwościach. Rok 1994 r. przyniósł wiele zmian w jej karierze. Na początku zagrała w jednym z najgorszych filmów dekady „I kowbojki mogą marzyć" by zaraz potem wystąpić w fenomenalnym „Pulp Fiction", za rolę w którym otrzymała nominację do Oscara. Dała tam prawdziwy popis sztuki aktorskiej.
Umą Thurman zainteresował się nawet sam Louis Malle, który chciał ją obsadzić w roli Marleny Dietrich w filmie biograficznym o tej niesamowitej aktorce. Niestety, śmierć tego wspaniałego reżysera w roku 1995 przekreśliła te plany.
W ostatnim z serii filmów o Batmanie, „Batman i Robin", Thurman wcieliła się w jeden z czarnych charakterów, podstępną Kobietę-Trujący-Bluszcz, a w filmie science-fiction „Gattaca – szok przyszłości" (1997) Andrew Niccola, z Ethanem Hawke i Judem Law, zagrała genetycznie idealną, wrażliwą piękność. W swoim dorobku filmowym ma również takie filmy jak: „Rewolwer i melonik”, „Słodki drań”, „Vatel”, „Złota”.
W 1997 roku zajęła 99 miejsce na liście "100 gwiazd filmowych wszech czasów" brytyjskiego magazynu "Empire", który zamieścił aktorkę również na 20 miejscu listy "100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina" w 1995 roku.
Komentarze