Trwa ładowanie...
polska
+1
05-03-2010 11:03

W USA powstaje film o wizycie kantorów w Polsce

W USA powstaje film o wizycie kantorów w PolsceŹródło: Jupiterimages
d2hze27

W USA powstaje film dokumentalny o wizycie w Polsce 100 kantorów, którzy w czerwcu i lipcu ub. roku wykonywali tam żydowskie pieśni, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem. Będzie prawdopodobnie pokazany w telewizji i zgłoszony do konkursów filmowych.

Film zatytułowany "100 Voices - A Journey Home" (100 głosów - podróż do domu) stwarza możliwość ukazania amerykańskiej opinii publicznej odradzania się kultury żydowskiej w Polsce i pojednania polsko-żydowskiego, a więc dalszego przezwyciężania negatywnych stereotypów w USA.

Fragmenty filmu, którzy będzie ukończony w maju, zostały pokazane na spotkaniu w ambasadzie RP w Waszyngtonie z udziałem jego twórców i uczestników historycznej podróży.

d2hze27

Kilkunastu kantorów z grupy, która w czerwcu i lipcu 2009 roku odwiedziła Polskę, odśpiewało pieśni żydowskie. Zaproszeni goście nagrodzili ich burzliwą owacją.

Na imprezę, zorganizowaną z inicjatywy polskich dyplomatów, przybyło wielu ocalonych z Holokaustu oraz przedstawiciele polsko-amerykańskiej społeczności Waszyngtonu.

Po części muzycznej pokazano zwiastun filmu, a jego producent, kantor Nathan Lam z Los Angeles, przypomniał tysiącletnią historię stosunków polsko-żydowskich. Podkreślił, że Polska przez stulecia była dla Żydów azylem po prześladowaniach w Europie zachodniej.

Wspomniał, że niektóre, zwłaszcza XX-wieczne, rozdziały tej historii "nie były aż tak wspaniałe", ale koncentrował się na takich wątkach, jak ratowanie Żydów od zagłady przez Polaków w czasie II wojny światowej, postaci papieża Jana Pawła II, wielkiego promotora pojednania judaizmu z chrześcijaństwem oraz na przyjaznej wobec Izraela polityce rządów RP po 1989 roku.

d2hze27

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Lam i inni kantorzy dzielili się swymi wrażeniami z wizyty w Polsce, podkreślając, że była to dla nich podróż do ojczyzny przodków i powrót do duchowych korzeni ich narodu. Byli - jak mówią - wzruszeni i zaskoczeni serdecznym przyjęciem i zainteresowaniem kulturą żydowską w Polsce.

d2hze27

"Było dla mnie niespodzianką, jak wiele ta kultura znaczy dla Polaków" - powiedział kantor Lam.

"Byłem zdumiony i uradowany, widząc, jak wielu młodych Polaków nawiązało z nami kontakt, przyłączając się do nas i śpiewając razem z nami" - powiedział kantor Abe Lubin.

Niektórzy zwierzali się ze swoich wahań, czy jechać do Polski. "Byli tacy, którzy mówili: zwariowaliście? Do Polski?! Potem sami żałowali, że nie pojechali, kiedy usłyszeli naszą relację" - powiedział jeden z uczestników wieczoru.

Jak powiedział Lam, film "100 głosów - powrót do domu" będzie najpierw prezentowany na specjalnych pokazach.

d2hze27

"Będziemy chcieli go zaprezentować do rozważenia jako kandydata do nagrody Akademii Filmowej (Oscary). Naszym celem jest uświadomienie ludziom w USA, że jest nowe życie żydowskie w Polsce" - powiedział PAP producent filmu.

Trwają też rozmowy z telewizją w sprawie wyemitowania go na kanałach publicznych.

"Będzie na pewno duże zainteresowanie tym dokumentem, gdyż to historia pojednania między dwoma narodami. To idealny kandydat do pokazania w telewizji" - powiedział PAP obecny na spotkaniu prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Publicznych Stacji Telewizyjnych Larry Sidman.

Kantorzy, którzy odwiedzili Polskę latem ubiegłego roku, należą do największego na świecie Stowarzyszenia Kantorów, śpiewaków intonujących modlitwy w synagogach. Stowarzyszeniem kieruje David Propis.

d2hze27

W Polsce wzięli udział w dorocznym festiwalu kultury żydowskiej w Krakowie na początku lipca, śpiewali pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, a w Teatrze Wielkim wykonali premierowy utwór Charlesa Foxa do słów modlitwy Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Jerozolimie.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d2hze27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hze27