Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Nowy plakat do filmu Wajdy [foto]

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Nowy plakat do filmu Wajdy [foto]Źródło: ITI Cinema
d4fh278
d4fh278

Plakat do filmu *''Wałęsa. Człowiek z nadziei'' zaskakuje – na pierwszym planie niemal równorzędnie eksponuje dwie postaci – zarówno tytułowego, głównego bohatera, jak i długo przebywającą w jego cieniu, Danutę Wałęsę.*

Podczas gdy grający w filmie Lecha Wałęsę - Robert Więckiewicz, z dumą pokazuje znak zwycięstwa, zza jego sylwetki przenikliwie i z dystansem spogląda na nas Agnieszka Grochowska. Twórcy nie ukrywają, że najnowszy film Wajdy pokazuje epokowe wydarzenia poprzez filtr prywatnej, czy wręcz intymnej relacji Państwa Wałęsów. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” ma szansę zainteresować tych, którzy nie zdążyli przeczytać głośnej książki żony Lecha Wałęsy, w której zdradzała kulisy ich wspólnego życia.

„Lata 70. były dla nich dobrym czasem, dziesięć lat życia w miłości. Oni obydwoje tak tamte lata wspominają. Tworzyli jedność. W związku z działalnością polityczną mojego ojca, w związku z jego zaangażowaniem w politykę w roku 1980 wszystko zaczęło się zmieniać. Może trochę oddalili się od siebie” – komentował kulisy związku swoich rodziców w wywiadzie dla „Wprost” Jarosław Wałęsa.

Widoczne na plakacie spojrzenie Grochowskiej skierowane jest wprost do nas, jak wyzwanie. Wydaje się łączyć kilka odczuć na raz: niepokój, troskę, siłę, poświęcenie, wsparcie. „Przed oczami wyłania mi się obraz osoby niezwykle silnej, która w jakimś sensie świadomie przesunęła się na dalszy plan. Kobiety, która z wielkim uporem i siłą tworzyła rodzinę, w warunkach, które nie pozwalały aby stworzyć dom” – mówiła o granej przez siebie postaci Agnieszka Grochowska.

„Szukałem aktorki, która miałaby bezgraniczną szczerość. Agnieszka Grochowska ma taką głęboką, ludzką prawdę, którą chciałbym uzyskać” – tłumaczył wybór aktorki, Andrzej Wajda. W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” nagrodzony Oscarem reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji, to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

d4fh278

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa?

Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

Światowa premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” odbędzie się na 70. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Tydzień później zobaczą go widzowie prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

*„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI” - W KINACH OD 4 PAŹDZIERNIKA*

d4fh278
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fh278