Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Odwołano pokaz w USA

Share
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Odwołano pokaz w USA
d2c1k4a

W związku z zamknięciem niektórych obiektów publicznych w USA ambasada RP w Waszyngtonie odwołała uroczysty pokaz tego filmu w Kongresie. Nowy termin pokazu nie jest znany, ale planuje się pokaz jeszcze w tym roku.

"W związku z przedłużającym się konfliktem wokół budżetu USA i w jego konsekwencji czasowym zamknięciem obiektów publicznych, w tym także Audytorium Kongresu USA, z żalem zmuszeni jesteśmy odwołać planowany 8 października w Waszyngtonie uroczysty pokaz filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" - poinformowała w czwartek ambasada RP w Waszyngtonie.

Uroczysty pokaz filmu z udziałem Lecha Wałęsy, a także przedstawicieli najwyższych władz USA miał się odbyć we wtorek na Kapitolu, bo to tu rozgrywa się kluczowa dla filmu scena, gdy Wałęsa wygłasza swe słynne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA w 1989 roku. Dlatego - jak powiedziano w ambasadzie RP - w grę nie wchodziło przeniesienie imprezy w inne miejsce.

d2c1k4a

Kongres jest, co prawda otwarty, a deputowani obradują, ale w związku z blokadą wydatków rządowych wielu urzędników pracujących na Kapitolu zostało odesłanych na bezpłatne urlopy, zamknięto m.in. centrum dla odwiedzających i Audytorium Kongresu, gdzie planowany był pokaz filmu.

W USA trwa od wtorku częściowy paraliż prac rządu, ponieważ 30 września zakończył się rok budżetowy, a Kongres nie zdołał przyjąć nowej ustawy o wydatkach państwa. W konsekwencji około 800 tys. pracowników federalnych jest na bezpłatnych urlopach, a wiele świadczeń urzędów i instytucji federalnych, które nie mają kluczowego znaczenia dla funkcjonowania kraju, jest niedostępnych. Kością niezgody między Republikanami a Demokratami jest reforma systemu ochrony zdrowia, tzw. Obamacare.

d2c1k4a

Podziel się opinią

Share
d2c1k4a
d2c1k4a