Trwa ładowanie...

Wielcy przyjaciele powalczą o Oscara w trzech najważniejszych kategoriach. "Paweł? To mój polski brat!"

Podczas 91. gali wręczenia Oscarów o złotą statuetkę powalczą dwaj wielcy reżyserzy. Ale też starzy kumple. Alfonso Cuarón i jego "polski brat", Paweł Pawlikowski.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wielcy przyjaciele powalczą o Oscara w trzech najważniejszych kategoriach. "Paweł? To mój polski brat!"Źródło: Getty Images
d4fq6ho
d4fq6ho

W 2013 r. Alfonso Cuarón, zdobywca Oscara za "Grawitację", został zaproszony do "lochu" The Criterion Collection. To kultowy amerykański wydawca filmów na DVD i Blu-ray. Firma dystrybuuje klasyki światowego kina. Arcydzieła i obrazy przełomowe – w zeszłym roku wydała m.in. "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej. Mówiąc prościej: być wydanym przez Criterion to ogromny zaszczyt.

ZOBACZ TEŻ: Cuarón i Pawlikowski buszują w magazynie Criteriona:

Wpuszczanie do nowojorskiego magazynu tuzów kina i nagrywanie ich wizyty to już tradycja. Często rozemocjonowani twórcy, którym zdarza się rzucać się na filmy niczym "chytrej babie z Radomia", zabierają kogoś ze sobą. Cuarón pojawił się ze swoim przyjacielem – Pawłem Pawlikowskim.

"Paweł? To mój polski brat"

W rozmowie z Krzysztofem Kwiatkowskim z "Gazety Wyborczej" Alfonso Cuarón przyznał, że na jego nominowaną do Oscara w 10 kategoriach "Romę", wpływ miał właśnie reżyser "Idy".

d4fq6ho

- Te godziny przegadane o przeszłości nie mogły się na mnie nie odcisnąć - mówi meksykański twórca.

"Idę" i "Romę" łączy czarno-biała, ascetyczna forma oraz sposób mówienia o wydarzeniach minionych. W obu twórcy wracają do czasów, w jakich się wychowali, oba są kręcone w ich ojczystych językach.

W tym samym wywiadzie Cuarón wprost nazywa Pawlikowskiego swoim "polskim bratem".

W 2015 r. Pawlikowski trafił do zaszczytnego grona jurorów oceniającego filmy na festiwalu w Wenecji. Na czele jury stał Alfonso Cuarón. Teraz ich zawodowe ścieżki znów się skrzyżują.

d4fq6ho

Przyjacielski wyścig po Oscara

22 stycznia ogłoszono pełną listę nominowanych do tegorocznych Oscarów. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Roma" Alfonso Cuaróna zmierzą się w trzech kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy reżyser oraz Najlepsze Zdjęcia.

Ponadto "Roma" powalczy w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Scenariusz Oryginalny, Najlepsza Scenografia, Najlepszy Dźwięk oraz Najlepszy Montaż Dźwięku.

Pełną listę nominowany znajdziecie tutaj.

Podsumowując: w najważniejszych kategoriach słynnej nagrody zmierzą się nie tylko wybitni twórcy światowego kina, ale i starzy przyjaciele. Miejcie to na uwadze zarywając noc i oglądając relację z 91. gali wręczenia złotych statuetek, która odbędzie się 24 lutego (w nocy z 24 na 25 lutego polskiego czasu).

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4fq6ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fq6ho