Trwa ładowanie...
d2oln1r

Wolfgang Petersen

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2oln1r

Niemiecki reżyser, scenarzysta i producent, od połowy lat 80. działający w Hollywood. Twórca „Niekończącej się opowieści”, „Troi” i katastroficznych filmów o tematyce „morskiej” („Das Boot”, „Gniew oceanu”, „Posejdon”).

Urodził się 14 marca 1941 roku w saksońskiej miejscowości Emden w Niemczech. Już jako 11-latek wiedział, że chce robić filmy. Dziecięce fascynacje westernami Johna Forda zamienił w późniejszym wieku na zachwyt nad osiągnięciami francuskiej Nowej Fali, jednak po latach, już jako doświadczony twórca odżegnywał się od korzeni, przyznając, że w jego filmach tak naprawdę „nie ma nic z ducha kina europejskiego”.

Przygodę z reżyserią, jak i z aktorstwem zaczynał w latach 60., na scenie Hamburg Ernest Deutsch Theater. W chwilę później wstąpił do Film and Television Academy w Berlinie, a tuż po jej ukończeniu w 1970 roku, zadebiutował jako reżyser pełnometrażowego filmu TV „Zabiję Cię, wilku”. W tym samym czasie zasłynął jako jeden z twórców znanego serialu kryminalnego „Tatort” (1970).

* Jego debiutem kinowym był thriller „Einer von uns beiden” (1973, German Film Award in Gold).*W kolejnych latach kontynuował współpracę z zachodnioniemiecką telewizją (m.in. mini-serial „Die Stadt im Tal” 1975), nakręcił komedię kryminalną „Vier gegen die Bank” (1976) i dramat „Konsekwencja” z Jürgenem Prochnowem (1977).

* Nie był to ani pierwszy owoc współpracy obu panów, ani ostatni – cztery lata później Prochnow wcielił się w postać kapitana w przełomowym, w karierze Petersena, dramacie wojennym „Das Boot”, opowiadającym o katastrofie niemieckiej łodzi podwodnej (1981, dwie nominacje do Oskara za scenariusz i reżyserię, nominacja do BAFTA w kategorii Best Foreign Language Film).*

Sukces filmu otworzył Petersenowi drzwi kariery. W 1984 roku zrealizował, jeszcze w koprodukcji amerykańsko-niemieckiej, słynny, familijny film fantasy „Niekończąca się opowieść” (nominacja do Fantasporto dla Najlepszego Filmu). Jego właściwy debiut w Hollywood – dramat sci-fi „Mój ukochany wróg” (1985) nie odniósł co prawda większego rozgłosu, jednak wpływy uzyskane z wcześniejszych produkcji pozwoliły mu na spokojny rozwój kariery na własną rękę. I tak, w 1991 roku zadebiutował jako producent wyreżyserowanego przez siebie thrillera „Okruchy wspomnień” z Bobem Hoskinsem, a do końca lat 90-tych zrealizował takie hity, jak: „Na linii ognia” z Clintem Eastwoodem (1993), „Epidemia” z Dustinem Hoffmanem, Rene Russo i Kevinem Spacey (1995) i „Air Force One” z Harrisonem Fordem (1997, nagroda Bambi).

* Kolejną dekadę otworzył niemiecko-amerykańską produkcją „Gniew oceanu” z Georgem Clooneyem (2000), cztery lata później zasłynął jako autor głośnego dramatu historycznego „Troja” (2004), a w 2006 roku święcił triumfy jako twórca remake’u katastroficznego filmu z 1972 roku - „Posejdon”. * Oprócz większości swoich hollywoodzkich filmów wyprodukował też m.in. thrillery „Fatalna namiętność” z Richardem Gere (1997) i „Instynkt” z Anthonym Hopkinsem (1999).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r
d2oln1r
d2oln1r
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj