Wręczono Złotą Żabę na Plus Camerimage 2009

Operator izraelskiego filmu "Liban" Giora Bejach zdobył główną nagrodę - Złotą Żabę - na zakończonym w sobotę w Łodzi 17. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2009. W tym roku o to trofeum rywalizowało 17 filmów z całego świata, w tym dwa polskie.

Nagrodzony film „Liban” to historia czterech chłopaków zamkniętych w czołgu. Akcja rozgrywa się podczas pierwszej wojny libańskiej w 1982 roku, kiedy to do Libanu wkraczają Izraelczycy. Młodzi mężczyźni zamknięci w ciasnej przestrzeni obserwują rzeczywistość poprzez wizjer lufy. Nie są to twardzi żołnierze, lecz ludzie z krwi i kości. Przepełnieni lękiem w obliczu wojny. Nie chcieli brać udziału konflikcie zbrojny, to los zmusił ich do walki.

Wręczono Złotą Żabę na Plus Camerimage 2009

Srebrną Żabę otrzymał Krzysztof Ptak za zdjęcia do filmu Wojtka Smarzowskiego "Dom zły", a Brązowa Żaba trafiła do Marcina Koszałki za zdjęcia do "Rewersu" Borysa Lankosza.

Tego jeszcze nie było! Dwa polskie filmy zostały nagrodzone w konkursie głównym. Rywalizowały z piętnastoma obrazami z całego świata. Możemy być naprawdę dumni z polskiego kina! Zdjęcia do nagrodzonych filmów zostały docenione przez międzynarodowe jury. Nie wolno nam teraz narzekać na rodzime produkcje.

Triumfatorem w rywalizacji etiud studenckich został film "Brzydkie słowa" (zdj. Weronika Bilska, reż. Marcin Maziarzewski). Nagrodą w tym konkursie jest Złota Kijanka im. Laszlo Kovacsa. Srebrna Kijanka przypadła etiudzie "Przez szybę" (zdj. Jakub Czerwiński, reż. Igor Chojna), a Brązowa - "Sunstroke" (zdj. Lili Horvath, reż. Maly Róbert). W tym roku w konkursie etiud studenckich rywalizowały 33 obrazy.

Podczas festiwalu oceniane też były najnowsze polskie produkcje. W konkursie zwyciężył duet: operator Marian Prokop i reż. Xawery Żuławski za film "Wojna polsko-ruska". O Złotą Żabę ubiegali się również dokumentaliści z całego świata. Odbył się też konkurs wideoklipów.

W trakcie gali kończącej imprezę wręczono także specjalne Złote Żaby. Za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym nagrodę dostał Terry Sansers - zdobywca dwóch Oscarów, reżyser i producent ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych. Wybitny scenograf, laureat Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, autor scenografii do filmów Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy czy Agnieszki Holland - Allan Starski odebrał nagrodę za całokształt twóczości.

Nagroda dla duetu: autor zdjęć - reżyser przypadła Vittorio Storaro i Carlosowi Saurze, a nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Dante Spinotti, autor zdjęć filmowych do m.in. "Ostatniego Mohikanina".

Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo, oraz aktorzy Charlize Theron, Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer. W tym roku do Łodzi przyjechał też Bill Murray - aktor znany m.in. z takich filmów jak "Między słowami", "Dzień Świstaka", "Ghostbusters".

Nagrody rozdane, następny Plus Camerimage za rok. A wraz z nim kolejne filmowe święto.

festiwalrewersdom zły

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)