Trwa ładowanie...
film
18-10-2010 14:28

Wystartowały VII Jazzowe Spotkania Filmowe

Wystartowały VII Jazzowe Spotkania Filmowe
d2o7nb8

Klasyczne filmy polskiej szkoły filmowej, takie jak m.in. "Pociąg" czy "Do widzenia do jutra" oraz koncerty składają się na program VII Jazzowych Spotkań Filmowych. Filmowo-muzyczny cykl spotkań rozpoczął się w ostatnią sobotę w warszawskim Kinie Kadr DK Kadr przy ul. Gotarda.

- Rozpoczynamy od pokazu "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza - powiedziała organizatorka spotkań Iwona Strzelczyk - Wojciechowska z Agencji IKA ART. - Przed siedmioma laty inaugurowaliśmy cykl też tym filmem, tylko wtedy na pokaz przybył, dziś już nie żyjący, mistrz Jerzy Kawalerowicz z żoną Lucyna Winnicką. Obecnie zaprezentujemy ten film w nowej cyfrowej wersji, tzw. blue ray; dzięki temu można docenić wielką urodę tego obrazu.

Jak dodała w sobotnim spotkaniu wziął udział autor zdjęć do filmu Jan Laskowski, który obiecał, że opowie o kulisach filmu i przypomni jazzmanów, którzy wykonywali muzykę do filmu, a byli to m.in. Roman Dyląg, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Wanda Warska.

- Jazzowe Spotkania Filmowe to projekt skierowany do osób zainteresowanych i X Muzą, i muzyką jazzową, zwłaszcza fenomenem artystycznym polskiej szkoły filmowej i polskiej szkoły jazzu - mówiła Strzelczyk-Wojciechowska.

d2o7nb8

W zamierzeniu organizatorów, cykl ma też charakter edukacyjny i jest adresowany do odbiorców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, i na temat polskiego filmu, i muzyki jazzowej. Dlatego pokazom filmów twórców polskiej Szkoły Filmowej, towarzyszą prezentacje sylwetek ich autorów oraz innych dzieł przez nich zrealizowanych.

Integralną częścią każdego ze spotkań jest koncert jazzowy.

W sobotę, 16 października, w koncercie "Muzyka filmowa" wystąpił pianista Włodek Pawlik. Słowo wstępne o filmie wygłosił gość specjalny, operator, scenarzysta Jan Laskowski. Po czym nastąpiła projekcja filmu "Pociąg " Jerzego Kawalerowicza. 20 listopada w koncercie "Muzyka i Film" zagra Krzysztof Woliński Trio. Słowo wstępne przed projekcją filmu "Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza wygłosi krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

11 grudnia odbędzie się koncert "Standardy i film" z udziałem Marka Bałata & Krzysztofa Ścierańskiego. O filmie "Zimowy zmierzch" Stanisława Lenartowicza mówić będzie krytyk filmowy, Janusz Wróblewski; 15 stycznia w koncercie "Standardy i Film" wystąpi Maciej Strzelczyk Trio, a film "Pigułki dla Aurelii" Stanisława Lenartowicza przedstawi filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

d2o7nb8

W finale cyklu VII Jazzowych Spotkań Filmowych 12 lutego 2011 r., w koncercie "Impresje filmowe" zagra Bogdan Hołownia, a o filmie "Do widzenia do jutra" Janusza Morgensterna mówić będzie filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

Zobacz także:

**[

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**

d2o7nb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7nb8