Zainaugurowano 59. festiwal filmowy w Berlinie

Pokazem nowego filmu Toma Tykwera - thrillera "The International" z Clivem Owenem i Naomi Watts w rolach głównych - zainaugurowano w czwartek 59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie.

Zainaugurowano 59. festiwal filmowy w Berlinie
Źródło zdjęć: © AFP

O najważniejszą nagrodę festiwalu, Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film, walczy m.in. "Tatarak" Andrzeja Wajdy.

Wśród gwiazd kina, które odwiedzą Berlin w trakcie festiwalu, będą m.in. Michelle Pfeiffer, Renee Zellweger, Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Keanu Reeves, Demi Moore, Willem Dafoe, Sean Penn i Woody Harrelson - zapowiedzieli organizatorzy Berlinale.

Bohaterami otwierającego festiwal filmu "The International" są agent Interpolu Louis Salinger (Clive Owen) i wspierająca go Eleanor Whitman (Naomi Watts), którzy pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata. W trakcie śledztwa prowadzącego z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Stambułu, Salinger i Whitman odkrywają nielegalną działalność banku - polegającą na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią, wspieraniu terrorystów i próbach destabilizacji rządów różnych krajów.

Dyrektor Berlinale Dieter Kosslick zwrócił uwagę, że thriller Toma Tykwera zyskuje na aktualności w związku z obecnym kryzysem finansowym i gospodarczym.

O Złotego Niedźwiedzia w konkursie głównym tegorocznego Berlinale walczy 18 filmów, m.in.: polski "Tatarak" Andrzeja Wajdy z Krystyną Jandą w roli głównej, brytyjski "Cheri" Stephena Frearsa (z Michelle Pfeiffer i Kathy Bates w obsadzie), francuski "Ricky" Francois Ozona, niemiecki "Storm" Hansa-Christiana Schmida, brytyjski "Rage" Sally Potter (z Judi Dench, Judem Law, Dianne Wiest i Stevem Buscemim) oraz trzy obrazy amerykańskie - "My One and Only" Richarda Loncraine'a (z Renee Zellweger i Kevinem Baconem w obsadzie), "The Messenger" Orena Movermana (z Benem Fosterem, Woodym Harrelsonem, Samanthą Morton) i "Happy Tears" Mitchella Lichtensteina (z Demi Moore i Ellen Barkin).

Zdobywca nagrody zostanie ogłoszony podczas gali 14 lutego. Międzynarodowemu jury w konkursie głównym przewodniczy szkocka aktorka Tilda Swinton. Oprócz Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film, przyznane będą Srebrne Niedźwiedzie - m.in. dla najlepszego reżysera, aktora i aktorki.

Według Kosslicka, wiele filmów fabularnych i dokumentalnych na tegorocznym Berlinale nawiązuje do problemów politycznych i aktualnych wydarzeń, w tym globalizacji i krytyki kapitalizmu.

Pokazy "Tataraku" Andrzeja Wajdy zaplanowano na 13 i 14 lutego. Ponadto 13 lutego odbyć się ma na Berlinale konferencja prasowa z udziałem twórców i obsady "Tataraku".

"Tatarak" jest ekranizacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza. W "Tataraku" wystąpili m.in. Krystyna Janda, Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Pietrucha i Paweł Szajda - amerykański aktor polskiego pochodzenia, znany z filmu "Pod słońcem Toskanii" Audrey Wells (2003), gdzie wystąpił u boku Diane Lane.

Janda zagrała główną bohaterkę, doktorową Martę - dojrzałą, doświadczoną życiem kobietę, która żyje wspomnieniami. Przypadek sprawia, że do Marty na moment "wraca młodość". W życiu doktorowej pojawia się młody mężczyzna. Kobieta przypomina sobie, czym jest bliskość. Niestety, przygoda będzie miała smutny finał. "Tatarak" to m.in. opowieść o przemijaniu i o dojmującym poczuciu utraty.

11 lutego w Berlinie odbędzie się polsko-niemiecka dyskusja panelowa "Przełamując tabu - albo sztuka konformizmu". Jednym z jej organizatorów jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W dyskusji weźmie udział m.in. sam Andrzej Wajda. Wśród uczestników niemieckich będzie reżyser Hans-Christian Schmid (jego film "Storm", tak jak "Tatarak" Wajdy, walczy na Berlinale o Złotego Niedźwiedzia).

Dyskusja koncentrować się ma na tematach tabu we współczesnym niemieckim i polskim kinie. Jej uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy młodzi filmowcy mają dość odwagi, by sięgać po kontrowersyjne tematy oraz czy nie ulegają zbytnio dyktatom komercyjnego rynku filmowego.

W czasie Berlinale w stolicy Niemiec odbędą się międzynarodowe targi telewizyjne European Film Market. W czasie targów zagranicznym dystrybutorom zaprezentowane zostaną polskie filmy - "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki i "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka - poinformowała Telewizja Polska. TVP będzie ponadto promować w Berlinie "Siedem bram Jerozolimy" - film muzyczny zrealizowany na podstawie jubileuszowego koncertu z okazji 75-tych urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 15 lutego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)