Zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski

7 września w niedzielę zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez cały weekend Sokołowsko na Dolnym Śląsku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami. Na festiwal, dedykowany twórcy *"Amatora" , przybyli ludzie filmu, kultury i młodzi pasjonaci kina. W kinoteatrze Zdrowie oraz trzech kinach plenerowych uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych panelach dyskusyjnych.*

Zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski
Źródło zdjęć: © Marcin Polak

"Amator" został zaprezentowany na festiwalu, w 35-lecie jego premiery, w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosił wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej – „Czy świat zmontowany jest wiarygodny”. Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, dla których praca z Kieślowskim stała się przełomem, zmieniającym ich życie w pasję tworzenia.

fot. Marcin Polak

Po raz kolejny gościliśmy na festiwalu Panią Marię Kieślowską, żonę Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu jego przyjaciół i współpracowników. Wśród nich znaleźli się twórcy „Amator” - Andrzej Jurga, Krzysztof Knittel, Jacek Petrycki, Krzysztof Wierzbicki, Rafał Waltenberger, Michał Żarnecki. Gościliśmy również Jerzego Armatę, Katarzynę Klimkiewicz, Natalię Koryncką-Gruz, Marcina Latałło, Magdalenę Łazarkiewicz, Marcela Łozińskiego, Łukasza Ostalskiego, Dorotę Paciarelli, Jakuba Pączka, Katarzynę Warzechę, Grega Zglińskiego, a także filmowców z Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" - Weronikę Dzidę, Jana Dzidę i Rafała Cymorka.

fot. Marcin Polak

Jerzy Stuhr, gość specjalny festiwalu podczas spotkania z publicznością w kinoteatrze Zdrowie o swojej roli w „Amatorze” powiedział: To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizerunek, z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej, że „Amatora” kręciliśmy po równie ważnym dla mnie „Wodzireju”. „Amator” odwracał ten wizerunek. Pokazywał mnie z zupełnie innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomagał.

fot. Marcin Polak

Podczas uroczystej gali, wyreżyserowanej przez Magdalenę Łazarkiewicz, Jerzy Stuhr przeczytał początkowy fragment noweli filmowej „Amator” zarysowującej przeszłość głównego bohatera. Przypomniało to widzom, że dla Kieślowskiego najważniejsza w filmie była wiarygodność.

fot. Marcin Polak

Trzeciego dnia festiwalu, w wypełnionej po brzegi widowni Kinoteatru Zdrowie, odbyło się spotkanie Jerzego Stuhra z publicznością. Wybitny aktor opowiedział wiele nieznanych dotąd anegdot związanych z powstawaniem filmu „Amator”. Wieczorem na scenie Kinoteatru Zdrowie odbyło się specjalne wydarzenie festiwalu - monodram „Kontrabasita” Patricka Süskinda, z którym Jerzy Stuhr od wielu lat odwiedza sceny całego świata.

fot. Marcin Polak

Filmy 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski prezentowane były w blokach tematycznych „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”, a dyskusje festiwalowe toczyły się wokół motta „Świat zmontowany”.

Gośćmi specjalnymi bloku „Pretekst: Amator” byli Serge Gordey i Christine Camdessus, producenci filmu dokumentalnego „5 rozbitych kamer”. Film opowiada o konflikcie palestyńsko-izraelskim z punktu widzenia małej wioski i rodziny reżysera. Francuscy producenci opowiadali o wyzwaniach, jakie niosła ze sobą ta brawurowa produkcja a także o znaczeniu sztuki filmowej w kształtowaniu świadomości społecznej.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących.

W namiocie festiwalowym publiczność odpowiadała na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – odpowiedzi ludzi z całego świata na trzy pytania Kieślowskiego: Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiony został spektakl „Opowieści plemienne” w reżyserii Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbył się również finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.

Podczas trzech dni 4. edycji Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział ponad 2000 uczestników. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych twórców filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Program festiwalowy tworzony jest co roku przez Radę Programową w składzie: Maria Kieślowska, Ajka Tarasow i Stanisław Zawiśliński. W tym roku we współpracy z Izą Grauman. Partnerem strategicznym i współtwórcą festiwalu jest firma Outdoor Cinema, specjalizująca się w organizacji imprez i festiwali filmowych, która podobnie, jak w latach ubiegłych zaangażowana była w realizację wszystkich projekcji filmowych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która odbudowuje zabytkowy kompleks Sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku, gdzie powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury, miejsce wspierania i promocji twórców europejskich. Fundacja In Situ realizuje wiele interdyscyplinarnych projektów artystycznych. W 2011 roku w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)