Trwa ładowanie...
wiosna filmów
03-04-2014 11:53

Zdobywca Złotego Lwa gościem Wiosny Filmów

Zdobywca Złotego Lwa gościem Wiosny FilmówŹródło: AFP
d3ix1o3
d3ix1o3

Gianfranco Rosi, reżyser filmu "Rzymska aureola" (oryg.„Sacro GRA") zdobywca Złotego Lwa na 70. Festiwalu Filmowym w Wenecji będzie gościem specjalnym 20. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów i odbywającej się w ramach festiwalu imprezy scenariuszowej: Strefa Scenarzysty. Wiosna Filmów odbędzie się w warszawskim kinie Praha od 6 do 13 kwietnia.

Gianfranco Rosi spotka się z widzami już pierwszego dnia festiwalu, 6 kwietnia, a w ramach Strefy Scenarzysty poprowadzi seminarium dla scenarzystów, reżyserów i producentów, w trakcie którego opowie o metodach pracy przy filmie „Rzymska aureola” oraz o specyfice i znaczeniu scenariusza w projektach dokumentalnych. Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia (wtorek) o godz. 12.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Rosi poprowadzi również indywidualne konsultacje z trzema polskimi dokumentalistami: Filipem Drzewieckim, Marcinem Klingerem i Bartłomiejem Świderskim.

Gianfranco Rosi urodził się w Asmarze w Erytrei. Mieszkał w Rzymie i Istambule. W wieku 20 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie ukończył New York University Film School. Jako absolwent nowojorskiej uczelni wybrał się w podróż do Indii, gdzie wyprodukował i wyreżyserował swój średniometrażowy debiut. Nakręcony w Azji dokument „Boatman” był nagradzany na rozmaitych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. na Sundance, w Locarno i Toronto). W 2008 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy dokument „Below Sea Level”. Film nakręcony w kalifornijskim Slab City również został doceniony na wielu prestiżowych festiwalach. Uznano go m.in. za najlepszy film w weneckiej sekcji Orizzonti i w 2009 roku nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Dokument. Rok później Rosi zrealizował sensacyjny dokument „Pokój 164. Spowiedź mordercy” – filmowy wywiad z mordercą pracującym dla meksykańskiego kartelu narkotykowego. Na MFF w Wenecji dokument został uhonorowany prestiżową Nagrodą
Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Obecnie Rosi kręci też spoty reklamowe, jako freelancer pracuje w roli operatora na rozmaitych planach filmowych i daje gościnne wykłady na uczelniach filmowych (m.in. NYU Film School, SUPSI w Szwajcarii i HEAD w Genewie).

Tytuł jego najnowszego filmu „Rzymska aureola” nawiązuje do skrótu oznaczającego Grande Raccordo Anulare, czyli 68-kilometrowej obwodnicy wokół Rzymu. Co można zobaczyć, gdy na chwilę zatrzymamy się w okolicach tej trasy? W dzień sznurki samochodów, w nocy nieco abstrakcyjne taśmy zlewających się ze sobą, kolorowych świateł. Gianfranco Rosi dostrzega tu jednak coś więcej i pokazuje nam życie w cieniu bezosobowych, betonowo-asfaltowych konstrukcji. Pod spodem toczy się pełne kolorów, arcyciekawe życie. Dzięki niemu poznajemy pełnokrwistych bohaterów, którzy nie dają o sobie zapomnieć na długo po seansie filmu. Zatrzymujemy się, by poznać kolejno: ojca i córkę – mieszkańców maleńkiej kawalerki, emerytowaną tancerkę erotyczną, ratownika medycznego, poławiacza psikorzy oraz mężczyznę, który przychodzi na ratunek umierającym drzewom. Czy tych ludzi coś łączy czy są między nimi tylko różnice? Na pewno droga szybkiego ruchu jest kontrastem dla ich losów. Biografia niejednego utknęła w martwym punkcie lub jest
pisana w rytmie tak powolnym, że nikt w mieście o nią nie dba. Z dala od miasta, jakie znamy ze wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty, jakich nigdy byśmy się nie spodziewali. Rosi z czułością opowiada o tym, co najciekawsze, najbardziej intrygujące i wciąż tajemnicze.

WIOSNA FILMÓW odbędzie się w warszawskim kinie Praha od 6 do 13 kwietnia. Głównym założeniem 20. Wiosny Filmów jest przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji. Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Pełny program jest dostępny na stronie www.wiosnafilmow.pl

d3ix1o3

Strefa Scenarzysty to warsztatowo-wykładowa część festiwalu Wiosna Filmów w Warszawie. Ma na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty. Impreza składa się z dwóch części. Pierwsza to prowadzone wspólnie z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) warsztaty scenariuszowe dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Drugi segment programu to seminaria dla profesjonalnych i debiutujących scenarzystów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką scenariopisarską.

Mecenasami 20. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ORGANIZATORZY 20. FESTIWALU WIOSNA FILMÓW i STREFY SCENARZYSTY
Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”
Ul. Pasaż Ursynowski 1/111
02-784 Warszawa

Kino Praha ul. Jagiellońska 26 03-719 Warszawa

SPRZEDAŻ BILETÓW:

Kino Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
Tel. (kasa kina) 22 343 03 10
www.kinopraha.pl

d3ix1o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ix1o3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj