Trwa ładowanie...
d2pl7vf

"Zimna wojna" znów doceniona. Tym razem powalczy o "europejskie Oscary"

Wielki sukces Pawła Pawlikowskiego. Jego film "Zimna wojna" ma ogromne szanse zdobyć kolejne, znaczące w świecie kina, wyróżnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zimna wojna" ma szansę podbić serca europejskiej publiczności
"Zimna wojna" ma szansę podbić serca europejskiej publiczności (Getty Images)
d2pl7vf

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła kandydatów do 31. Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA). Produkcją, która zdobyła aż pięć nominacji, była "Zimna wojna" (kategoria: najlepszy film europejski).

Do nagrody nominowani są również: Paweł Pawlikowski (kategorie: najlepszy reżyser i najlepszy scenarzysta), Joanna Kulig (kategoria: najlepsza aktorka) oraz Tomasz Kot (kategoria: najlepszy aktor). Uroczysta ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia 2018 r. w Sewilli.

"Zimna wojna" to dramat autorstwa Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał już Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes dla najlepszego reżysera. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. Zula właśnie przyjechała do Warszawy. Jest młodą piękną kobietą, która uczy się śpiewu pod okiem starszego od siebie Wiktora. Tych dwoje zaczyna łączyć uczucie, jednak nie jest łatwe. W tle mają miejsce ważne wydarzenia historyczne. Akcja nie rozgrywa się wyłącznie w Polsce, ale również w Paryżu oraz w Jugosławii.

Przypomnijmy, że Polacy od lat odnoszą sukcesy, odbierając Europejską Nagrodę Filmową, którą potocznie nazywa się "europejskim Oscarem". W 1988 r. podczas pierwszej edycji statuetka dla najlepszego filmu powędrowała do Krzysztofa Kieślowskiego za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej znajdują się również: Maciej Dejczer (za "300 mil do nieba"), Andrzej Wajda, Maciej Drygas (za "Usłyszcie mój krzyk"), Marcel Łoziński (m.in. za film "Poste restante"), Roman Polański czy Paweł Pawlikowski (za film "Ida").

d2pl7vf
d2pl7vf

Podziel się opinią

Share

d2pl7vf

d2pl7vf