Trwa ładowanie...

Znamy program 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Znamy program 14. MFF T-Mobile Nowe HoryzontyŹródło: mat. promocyjne
d29idmc
d29idmc

Znamy program 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W programie zostanie pokazanych 365 filmów, w tym 199 pełnometrażowych, z których pięć będzie miało premiery światowe.

Filmem otwarcia będzie argentyńska satyra Dzikie historie Damiána Szifróna, pokazywana w konkursie głównym tegorocznego Cannes, której jednym z producentów był Pedro Almodóvar. Drugim filmem, który zobaczymy w pierwszy wieczór festiwalu będzie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes turecki Zimowy sen Nuri Bilge Ceylana. Trzecim filmem wieczoru będzie pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes głośny Sils Maria jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Oliviera Assayasa z Juliette Binoche i Kristen Stewart. Podczas gali wręczenia nagród 14. edycji festiwalu, zostanie zaprezentowany włoski film Cuda Alice Rohrwacher, nagrodzony Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty po raz pierwszy w historii festiwalu znalazły się aż trzy polskie filmy: Huba Anki Sasnal i Wilhelma Sasnal, Jak całkowicie zniknąć (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz Wołanie (premiera światowa) - pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym konkursie znalazły się dwa filmy polskie: Książę (premiera światowa) Karola Radziszewskiego - spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium, oraz 15 stron świata (premiera światowa) Zuzanny Solakiewicz - portret Eugeniusza Rudnika - kultowego kompozytora i reżysera dźwięku. W programie również dzieła mistrzów światowego kina, między innymi: Aleksieja Germana (Trudno być Bogiem według powieści braci Strugackich), Naomi Kawase (Zawsze woda), Bertranda Taverniera (Francuski minister), Claude'a Lanzmanna (Ostatni niesprawiedliwy), Tsai Ming-lianga (Bezpańskie psy oraz Wędrówka na Zachód), Jean Luca-Godarda (laureat Nagrody Jury w Cannes - Pożegnanie z językiem 3D), Alejandro Jodorowskiego (Taniec rzeczywistości), Alexandra Payne'a (nominowana do ośmiu Oscarów Nebraska), Amosa Gitai (Ana Arabia), Lukasa Moodyssona
(Jesteśmy najlepsi!), Andrieja Zwiagincewa (nagrodzony w Cannes za scenariusz Lewiatan), György Pálfiego (Swobodne opadanie), Kornela Mundruczó (zwycięzca sekcji Un Certain Regard w Cannes - Biały Bóg), Bruno Dumonta (Mały Quinquin), Lisandro Alonso (nagrodzona przez jury FIPRESCI w Cannes Jauja z Viggo Mortensenem), Hayao Miyazakiego (Zrywa się wiatr), Richarda Linklatera (nagrodzony w Berlinie za reżyserię Boyhood) czy Rehy Erdema (Kobiece pieśni).

We programie festiwalu znalazło się 20 filmów z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Zostanie także zaprezentowany pełny program konkursu krótkich filmów sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes, w tym polski film Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej. W programie festiwalu będą także filmy z gwiazdami światowego kina. W thrillerze Richarda Ayoade Sobowtór, będącym luźną adaptacją noweli Fiodora Dostojewskiego, grają Mia Wasikowska i Jesse Eisenberg. Amerykański gwiazdor James Franco tym razem pojawi się w podwójnej roli - aktora i reżysera adaptacji powieści Cormaca McCarthy'ego Dziecię boże (także konkurs w Wenecji). Autor Pogorzeliska i Labiryntu Denis Villeneuve ponownie sięga po gatunek thrillera, tym razem bardziej oniryczny i tajemniczy - we Wrogu grają między innymi Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent i Isabella Rossellini.

Pełny program na www.nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów od 9 lipca na stronie festiwalu i wybranej kasie kina Nowe Horyzonty.

d29idmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29idmc