Żona satyryka napisała przejmujący scenariusz. Mąż nie kryje zachwytu

Niebawem na ekrany kin trafi "Lęk" Sławomira Fabickiego. Za scenariusz filmu odpowiada Monika Sobień-Górska, żona znanego kabareciarza Roberta Górskiego. Ostatnio o satyryku zrobiło się głośno ze względu na problemy z emisją jego programu w Polsacie. Co mówi o najnowszym projekcie ukochanej?

Małżeństwo Górskich na Festiwalu w Gdyni we wrześniu 2023 r.
Małżeństwo Górskich na Festiwalu w Gdyni we wrześniu 2023 r.
Źródło zdjęć: © AKPA

Na początku listopada do kin trafi "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego ("Miłość", serial "Szadź"), powracającego na duży ekran po niespełna dekadzie. Poruszająca opowieść o dwóch siostrach zebrała pozytywne recenzje na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz otrzymała Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Za scenariusz odpowiada żona założyciela Kabaretu Moralnego Niepokoju, Monika Sobień-Górska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Premiery kinowe 2023. Na te filmy czekamy!

Kim jest Monika Sobień-Górska?

Para poznała się – kto by się spodziewał – w pracy. Monika prowadziła portal z wywiadami Wemen.pl, do którego Robert Górski udzielił wywiadu, promując "Ucho Prezesa". Para spotkała się na sesji zdjęciowej, która miała ilustrować wywiad. Kilka miesięcy później wzięli ślub. Dziś wychowują 5-letnią córkę. Napisali też wspólną książkę "Jak zostałem Prezesem"o kulisach głośnego serialu.

Podczas gdy jej mąż boryka się ostatnio z problemami dotyczącymi emisji jego programu na Polsacie, Monika Sobień-Górska zajmuje się promowaniem swojego najnowszego projektu. Scenariusz do "Lęku" to jej debiut w branży filmowej, ale kobieta ma już ugruntowaną pozycję w show-biznesie,i to wcale nie jako "żona Roberta Górskiego".

Dziennikarka, stała felietonistka "Zwierciadła" oraz autorka sześciu książek z gatunku literatury faktu - Sobień-Górska na pewno nie narzeka na brak zajęć. Jednym z jej ostatnich dokonań jest napisanie wspólnie z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim sensacyjnej powieści "Depopulacja", która trafi do księgarń 25 października 2023 r.

Małżeństwo Górskich wraz z Tomaszem Grodzkim podczas wieczoru autorskiego
Małżeństwo Górskich wraz z Tomaszem Grodzkim podczas wieczoru autorskiego© AKPA

Jak powstał scenariusz "Lęku"?

Sobień-Górska to absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w Szkole Filmowej Wajdy. To właśnie w murach tej ostatniej uczelni poznała wykładowcę Sławomira Fabickiego, który zaproponował jej współpracę przy wspólnym projekcie filmowym.

Ciekawie przebiegał proces powstawania scenariusza "Lęku". W 2013 r. jego autorka poznała osobę, która znajdowała się w zaawansowanym stadium nieuleczalnej choroby. Kobieta poprosiła swoją przyjaciółkę, by ta odbyła z nią podróż do jednej z europejskich klinik końca życia.

- Nie mogłam uwolnić się od tej historii, która pączkowała we mnie dziesiątkami pytań zarówno tych dotyczących prawa do decydowania o swojej śmierci, ale też pytań o granice wolności, szczególnie wolności bliskiej osoby, którą stawiamy przed takim dylematem - zdradza scenarzystka.

- Sposobem na osobiste przepracowanie tych emocji, własnych lęków było stworzenie filmowej opowieści na ten temat. Zaczynając pisać scenariusz "Lęku", nie wiedziałam, jak on się skończy. Po prostu "wsiadłam do tego samochodu z bohaterkami" i pojechałam z nimi w podróż, przepuszczając ich emocje przez siebie - przyznaje dziennikarka.

- "Lęk" to filmowa opowieść nie tylko o odchodzeniu i towarzyszeniu w odchodzeniu bliskiej osoby. To też historia o zbudowaniu siebie na nowo, o odnalezieniu w sobie siły, by zacząć żyć według swoich potrzeb, a nie oczekiwań innych. Nawet tych, których się kocha - opowiada o swoich odczuciach Górska.

LĘK | Pierwszy ZWIASTUN

Robert Górski wspiera żonę

Robert Górski towarzyszył swojej żonie na pokazach filmu zarówno na Festiwalu w Gdyni, jak i w Warszawie. Jak podaje dystrybutor Monolith Films, po prapremierowym seansie "Lęku" kabareciarz nie krył zachwytu:

- Film bardzo mi się podobał. To dzieło ludzi dojrzałych. Bez formalnych fajerwerków, bez typowych dla kina akcji zwrotów, przewrotek film opowiedziany nie przez wydarzenia, ale przez postaci i ich charaktery. Wiem, że pewnie wzbudzi kontrowersje, ale jest to produkcja wyjątkowa i pobudzi widzów do dyskusji […] - przyznał, doceniając też wręcz dokumentalny warsztat reżyserski Fabickiego oraz aktorski duet Cielecka-Nieradkiewicz.

Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz w "Lęku"
Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz w "Lęku"© Monolith Films

"Lęk": fabuła, obsada, twórcy

Jak czytamy w oficjalnym opisie, "Lęk" to opowieść o dwóch siostrach. Małgorzata (Magdalena Cielecka, "Amok") kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja (Marta Nieradkiewicz, "Dzikie róże") jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka.

Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii.

Za reżyserię odpowiada Sławomir Fabicki, scenariusz Monika Sobień-Górska, a zdjęcia Bogumił Godfrejów. "Lęk" trafi na ekrany kin 3 listopada 2023 r.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego "Beckhama", bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)