Christopher Lee
Brytyjski aktor starszego pokolenia, gwiazda „Władcy pierścieni” Petera Jacksona i „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa oraz kilkudziesięciu produkcji z gatunku horroru. Wszechstronnie utalentowany. Poliglota.
Urodził się 22 maja 1922 roku w Londynie. Pochodzi z szacownego rodu Carandinich, jednego z najstarszych w Europie, którego korzenie sięgają pierwszego wieku naszej ery. Przyszły gwiazdor otrzymał staranne wykształcenie, w college’u pobierał m.in. lekcje klasycznej greki i łaciny. Zawsze był bardzo wysportowany, co zaprocentowało w późniejszych rolach, nierzadko wymagających kondycji fizycznej.
W czasie wojny służył w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1948 roku, debiutując u Terence’a Younga w muzycznej komedii „Jedna noc z tobą”. Grywał też w teatrze i operze, nagrywał audycje radiowe. Jako aktor obdarzony talentem muzycznym, od początku kariery brał udział w różnych nagraniach muzycznych.
Współpracował z wieloma reżyserami, wśród których znaleźli się: John Huston, Raoul Walsh, Joseph Losey, George Marshall, Orson Welles, Nicholas Ray, Michael Powell, Edward Molinaro, Jerome Savary, Billy Wilder, Steven Spielberg, Joe Dante, Peter Jackson, Tim Burton, John Landis, Alejandro Jodorowsky i Andrzej Konczałowski. Oprócz angielskiego, grał w językach: francuskim, rosyjskim, włoskim, niemieckim i hiszpańskim, oraz pracował w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
Jego dorobek obejmuje ponad 250 ról telewizyjnych i filmowych. Wsławił się szczególnie występami w horrorach, często w reżyserii Terence’a Fishera. Spośród najbardziej znanych ról aktora wymienić można takie, jak: rola hrabiego „Draculi” (aktor siedmiokrotnie pojawił się w tej roli, po raz pierwszy w 1958 roku u Fishera), Kharis-mumii w horrorze Terence’a Fishera „Mumia” z 1959 roku, Sherlocka Holmesa w adaptacji powieści Conan Doyle’a z 1962; występ u Billy’ego Wildera w „Prywatnym życiu Sherlocka Holmesa” (1970), udział w głośnym horrorze „Kult” (1973), jako Rochefort w „Trzech muszkieterach” (1973) i „Czterech muszkieterach” (1974) Richarda Lestera, w kolejnej części przygód Jamesa Bonda - „Człowiek ze złotym pistoletem” (1974), komedii wojennej Stevena Spielberga „1941” (1979), w katastroficznym obrazie „Port lotniczy’77”, czy wreszcie w horrorze fantasy „Gremliny 2” (1990). W latach 60-tych zagrał też w serii horrorów „Fu Manchu”.
W 1978 roku był jednym z prowadzących słynny program „Saturday Night Live”, obok Billa Murraya i Johna Beluschi, co sam uważa za jedno z ważniejszych doświadczeń w karierze.
W 1977 roku opublikował autobiografię zatytułowaną „Tall, Dark and Gruesome”, a w późniejszych latach wydał kilka kolejnych książek.
W ostatniej dekadzie, prócz wspomnianej już roli Sarumana w trylogii „Władca pierścieni” oraz Count Dooku w „Gwieznych wojnach”, wystąpił m.in. jako kardynał Wyszyński w filmie „Jan Paweł II” (2005) z Johnem Voightem oraz jako dr Wonka w filmie fantasy „Charlie i fabryka czekolady” Tima Burtona. Wcześniej zagrał u Burtona w „Jeźdźcu bez głowy” (1999).** W 2007 roku zagrał w filmie fantasy pt. “Złoty kompas”.** Rok 2009 to rola w filmie “Wspaniały rok 1939”, a w 2011 roku zagrał w filmach “3D Hugo i jego wynalazek”, “Polowanie na czarownice” i “Rezydent”.
W 1979 roku otrzymał nagrodę za osiągnięcia życia, przyznaną przez Akademię Filmów Science-Fiction, Fantasy i Horrorów, a w 1994 roku nagrodę Brama Stokera za całokształt. Otrzymał nagrody za wkład w przemysł filmowy w USA, Niemczech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii.
Mimo swojego podeszłego wieku, aktor wciąż jest w świetnej formie i nadal z powodzeniem występuje. Za jedną z najważniejszych ról w swoim życiu uważa występ w filmie „Jinnah” z 1998 roku.
Żoną Christophera Lee jest Gitte Lee (od 17.03.1961), mają córkę Christinę Erikę (ur. 23.11.1963).
Strona oficjalna: http://www.christopherleeweb.com/