Martin Sheen

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, jeden z najbardziej zajętych i zapracowanych – ilość rocznych produkcji, w których występował nierzadko sięgała siedmiu-ośmiu.

Martin Sheen

Urodził się 3 sierpnia 1940 roku w Dayton w stanie Ohio w USA, w rodzinie latynoskich imigrantów. Podobno celowo oblał egzamin na studia w Dayton, by móc jechać do Nowego Jorku, żeby uczyć się aktorstwa. Ojciec przyszłego gwiazdora nie aprobował wówczas jego pomysłu na życie, ten dowiódł jednak dość szybko słuszności obranej ścieżki życiowej.

W 1964 roku zadebiutował na Broadwayu, w 1967 – w filmie kryminalnym „Incydent”, zaś w 1973 wystąpił w swojej przełomowej roli, jako charyzmatyczny zabójca w filmie „Badlands” Terrence’a Malicka, z Sissy Spacek (nagroda aktorska na MFF w San Sebastián).

W międzyczasie otrzymał pierwszą nominację do Złotego Globu za rolę w filmowej wersji sztuki „The Subject Was Roses” (1968), wystąpił u Mike’a Nicholsa w adaptacji „Paragrafu 22” (1970) oraz w wielu filmach i serialach telewizyjnych („The Andersonville Trial” 1970, „That Certain Summmer” 1972). W 1974 roku otrzymał nominację do Emmy za tytułową rolę w dramacie sądowym „The Execution of Private Slovik”, a w 1978 – za występ w serialu „Taxi!!!”.

Rok 1979 to nagrodzona nominacją do BAFTA, świetna kreacja u boku Marlona Brando w „Czasie apokalipsy” F. F. Coppoli oraz nagrodzony kolejną nominacją do Złotego Globu występ w miniserialu „Blind Ambition”, nawiązującego do afery Watergate.

Na początku lat 80-tych zasłynął z działalności charytatywnej i społecznej. Honorarium za występ w biograficznym „Gandhim” (1982) Richarda Attenborougha przeznaczył na cele charytatywne, podczas zdjęć do filmu spotkał się z Matką Teresą, co zaowocowało powrotem aktora na łono kościoła katolickiego. Za udział w ruchach antynuklearnych okazjonalnie trafiał za kratki, uczestniczył też w licznych akcjach na rzecz bezdomnych.

Zawodowo również wcielał się w role, które rozwijały jego polityczne zapędy – w 1983 roku wcielił się w postać Johna F. Kennedy’ego w miniserialu zatytułowanym „Kennedy” (nominacja do BAFTA i Złotego Globu), zagrał też negatywną postać populistycznego polityka w thrillerze sci-fi „Martwa strefa” Davida Cronenberga.

W połowie lat 80-tych założył Sheen/Greenblatt Productions razem z Williamem R. Greenblattem, od tej pory realizując się nie tylko jako aktor, ale też producent i reżyser („Babies Having Babies” 1986, nominacja do Daytime Emmy, „Kompania karna” 1990).

W 1987 roku spotkał się z synem, Charliem Sheenem na planie głośnego filmu „Wall Street” Olivera Stone’a, a w 1989 – z synem, Emilio Estevezem na planie telewizyjnej produkcji „Kierunek: Punkt zero”. W jednym z filmów Emilia, pochodzącej z 1996 roku „Wewnętrznej wojnie” wystąpiły aż trzy pokolenia aktorskiej rodziny: Martin Sheen, Emilio i Renée Estevez oraz córka Emilia - Poloma).

W latach 90-tych aktor wystąpił w wielu filmach kinowych (m.in. „Dotyk przeznaczenia” 1993, „Amerykański prezydent” Roba Reinera z Michaelem Douglasem 1995), jednak wciąż - podobnie zresztą, jak w poprzednich latach - na czoło wysuwały się jego kreacje stworzone w produkcjach TV. W 1994 roku otrzymał nagrodę Emmy za gościnny występ w „Murphy Brown”. W latach 1999-2006 grał rolę prezydenta w popularnym w USA serialu „Prezydencki poker”. Otrzymał za nią Złoty Glob w 2001 roku , Satellite Award w 2000 oraz w sumie 6 nominacji do nagrody Emmy i 4 pozostałe do Złotego Globu.

W ostatnich latach wziął udział w kilku znanych produkcjach kinowych, m.in. „Złap mnie jeśli potrafisz” Stevena Spielberga (2002), „Bobby” w reżyserii syna, Emilio Esteveza (2006) oraz „Infiltracja” (2006) Martina Scorsese. W 2009 roku zagrał w filmie “Konspiracja Echelon” i “Wyobraź sobie”. Rok 2010 to rola w filmie “The Way”.

Jego żoną od 1961 roku jest Janet Sheen. Jego dzieci Charlie Sheen, Emilio Estevez, Renee Estevez i Ramon Estevez są również aktorami.

Martin Sheen

Data urodzenia1940-08-03
Miejsce urodzeniaDayton, Ohio, USA
Zawódaktor
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)