Trwa ładowanie...
ewa błaszczyk
25-02-2007 13:20

30 lat pracy scenicznej Ewy Błaszczyk

30 lat pracy scenicznej Ewy Błaszczyk
d1nf2kf

Ewa Błaszczyk - uznana aktorka teatralna i filmowa oraz utalentowana wykonawczyni piosenek Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Jacka Janczarskiego - już od 30 lat występuje na teatralnych deskach. W poniedziałek, 26 lutego, minie 30 lat od debiutu teatralnego artystki.

Ewa Błaszczyk ukończyła warszawską PWST w 1978 roku, ale już rok wcześniej zadebiutowała na scenie Teatru Współczesnego. Od razu dostała tam angaż. Wkrótce przeniosła się jednak do Teatru Narodowego, by w 1983 roku powrócić na macierzyste deski.

Od 1994 roku aktorka gra w Teatrze Studio. Obecnie można ją tam zobaczyć w przedstawieniu "Więź".

d1nf2kf

Błaszczyk zagrała w ponad 40 spektaklach, również telewizyjnych, m.in. w "La Boheme" Jerzego Grzegorzewskiego, "Zachodnim wybrzeżu" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, czy "Mewie" w reż. Zbigniewa Brzozy.

Aktorka śpiewa również piosenki, m.in. Agnieszki Osiecka, Jonasza Kofty i swego męża Jacka Janczarskiego, zmarłego w 2000 roku.

Kontakt z piosenką artystka rozpoczęła jeszcze na studiach; brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu, występowała w kabarecie Jana Pietrzaka.

Od kilku lat artystka - nazywana przez krytyków "mistrzynią nastrojów" - występuje z własnym recitalem (jest także autorką jego scenariusza) pt. "Tam gdzie nie widać oczu...".

d1nf2kf

W grudniu 2006 roku Błaszczyk zaprezentowała kolejny recital pt. "I poczucie szczęścia... Nawet gdy wichura".

W programie znalazły się teksty autorstwa m.in.: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Włodzimierza Wysockiego, ks. Jana Twardowskiego, z muzyką m.in. Leszka Możdżera, Marka Grechuty, Zygmunta Koniecznego.

Debiut filmowy Błaszczyk przypadł na lata 70. Zagrała m.in. Hankę w serialu "Polskie drogi" (1976) oraz Teresę w filmie "Godzina W" w reżyserii Janusza Morgensterna.

Jednym z największych filmowych osiągnięć artystycznych Ewy Błaszczyk jest rola Klary Małosz, która zostaje skazana na dożywocie za przestępstwo gospodarcze w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór". Otrzymała za nią w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie.

d1nf2kf

Największą popularność przyniósł jej jednak komediowy serial "Zmiennicy" Stanisława Barei... Zagrała w nim młodą dziewczynę w przebraniu mężczyzny, która zatrudnia się jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym.

Grała także w filmach zagranicznych. Jedną z propozycji zagranicznych, jakie otrzymała aktorka, był udział w słynnym filmie "Hanussen" Istvana Szabo w międzynarodowej obsadzie.

W 2002 roku artystka wraz z księdzem Wojciechem Drozdowiczem założyła fundację "Akogo?", której celem jest wybudowanie kliniki dla pacjentów w ciężkim stanie neurologicznym przy Rehabilitacji Neurologicznej w Centralnym Szpitalu Dziecięcym.

Zaangażowana w działalność charytatywną artystka została uhonorowana m.in. Medalem Św. Brata Alberta (2006 r.).

W 2005 roku Błaszczyk - wraz z dziennikarką Krystyną Strączek - napisała książkę "Wejść tam nie można". Opowiada w niej o swojej walce o każdy dzień życia córki Oli, cierpiącej na udar mózgu, od czasu wypadku w 2000 roku.

d1nf2kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nf2kf