Trwa ładowanie...

64. Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczęty

64. Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczętyŹródło: AP
d3ruxcr
d3ruxcr

Jeśli ceremonie otwarcia nadają ton festiwalom, to 64. Festiwal Filmowy w Cannes zapowiada się naprawdę dobrze.

Po średnio-udanym zeszłorocznym starcie, początek tej edycji miał wszystko: świetną pogodę, plejadę gwiazd oraz, co najważniejsze, pozytywną atmosferę związaną z artystycznym i finansowym odrodzeniem tego 10-dniowego wydarzenia.

Otwierający festiwal nowy film Woody'ego Allena, "Midnight in Paris", okazał się trafnym wyborem a sam reżyser otrzymał po jego seansie gorące oklaski. Oklaskami witany był również przewodniczący tegorocznego jury, Robert de Niro, a także pozostali jego członkowie, z Umą Thurman, Judem Law i Olivierem Assayasem na czele. Wspomniana czwórka to nie jedyne gwiazdy festiwalu - w Cannes pojawić się mają także Johnny Depp, Angelina Jolie, Brad Pitt oraz, prawdopodobnie, Leonardo di Caprio i gwiazdy pozafilmowe: Lady Gaga, Kanye West i zespół Duran Duran. Ostatnia trójka z koncertami.

Jak co roku gości festiwalu na szczycie schodów Palais de Festival witał dyrektor festiwalu, Gilles Jacob, wraz z dyrektorem artystycznym - Thierrym Fremaux. Po czerwonym dywanie pląsali francuscy reżyserzy Claude Lelouch i Joann Sfar, również pochodzący znad Sekwany aktorzy Lambert Wilson i Julie Gayet, a także minister kultury - Frederic Mitterrand. Oprócz ich w blasku reflektorów błyszczeli m.in.: Faye Dunaway, Antonio Banderas, Melanie Griffith, Salma Hayek i Jeffrey Katzenberg.

d3ruxcr

Pomimo wcześniejszych spekulacji swoją obecnością gali nie uświetnili ani urzędujący prezydent Nicolas Sarkozy, ani jego seksowna małżonka, Carla Bruni. Pojawili się natomiast jej koledzy z planu "Midnight in Paris" - Adrien Brody, Lea Seydoux, Rachel McAdams, Owen Wilson oraz Michael Sheen - swoją obecnością jeszcze bardziej urozmaicając, i tak już olśniewającą, konstelację gwiazd.

Poprzednie dwie edycje festiwalu odbywały się w cieniu światowego kryzysu ekonomicznego, zawierane więc podczas nich umowy dystrybucyjne były bardzo ostrożne. Jednak w tym roku wyraźnie widać wzrost zainteresowania atrakcyjnymi ofertami, prawdopodobnie dzięki zaoszczędzonym w poprzednich latach pieniądzom. Filmowe dobijanie targów rozpoczyna się już drugiego dnia festiwalu.

Optymizm widać też w sferze artystycznej. Już podczas 63. edycji festiwalu Thierry Fremaux zapowiadał, że kolejny będzie zdecydowanie lepszy. Jak się okazało, nie rzucał słów na wiatr - oprócz Allena, ze swoimi filmami przyjechali: Pedro Almodovar, bracia Dardenne, Aki Kaurismaki, Nanni Moretti, Gus van Sant, Lars von Trier i Terrence Malick. Długo oczekiwany film tego ostatniego, "The Tree of Life", będzie miał swoją premierę podczas festiwalu już 16 maja.

Otwierająca festiwal noc bogata była w zapadające w pamięć wydarzenia. Oprócz premiery filmu Allena, goście mogli zapoznać się z odrestaurowaną wersją "Podróży na Księżyc" z 1902 roku, w reżyserii Georgesa Meliesa. Najważniejszym jednak wydarzeniem ceremonii otwarcia była ceremonia wręczenia honorowej Złotej Palmy dla Bernardo Bertolucciego. Po niej, wybrani wcześniej zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację.

d3ruxcr

Start 10-dniowego święta kina wypadł więc zdecydowanie lepiej niż ubiegłoroczny. Przypomnijmy, że w 2010 roku festiwal otwierał "Robin Hood" Ridleya Scotta - nie wzbudził jednak większych emocji na widowni, a sam reżyser nie pojawił się na jego premierze, ponoć w związku z kontuzją kolana. A na wychodzących z pałacu festiwalowego gości czekał w dodatku lejący z nieba deszcz.

Elsa Keslassy, Timothy M. Gray - Variety.com

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

d3ruxcr

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

d3ruxcr

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d3ruxcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ruxcr