Trwa ładowanie...
papież
10-06-2010 13:01

"9 dni, które zmieniły świat" - amerykański film o Janie Pawle II

"9 dni, które zmieniły świat" - amerykański film o Janie Pawle II
d1uf7gn
d1uf7gn

"9 dni, które zmieniły świat" to tytuł amerykańskiego filmu dokumentalnego, będącego wspomnieniem o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski - w 1979 roku. Dokument, na płytach DVD, trafił do sprzedaży w Polsce. W środę twórcy opowiadali o nim w Warszawie.

Wśród producentów filmu są znany w USA polityk Newt Gingrich - były spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych oraz jego żona Callista, której dziadkowie urodzili się w Polsce.

Realizując półtoragodzinny dokument Amerykanie rozmawiali m.in. z: Lechem Wałęsą, Anną Walentynowicz, Vaclavem Havlem, bp Tadeuszem Pieronkiem, ks. Adamem Bonieckim.

Amerykańscy twórcy podkreślili, że pierwsza, dziewięciodniowa, pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, w dniach 2-10 czerwca 1979 r., "to jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku, które miało kolosalny wpływ na losy świata - podobnie jak cała późniejsza posługa polskiego papieża".

d1uf7gn

"Chcielibyśmy ten film i książkę ofiarować polskiemu narodowi - jako znak nieustannej wdzięczności za jego wielkie poświęcenie na rzecz wolności" - napisali we wstępie do książki Newt i Callista Gingrichowie.

Reżyser dokumentu Kevin Knoblock tłumaczył, że twórcy usiłowali zgłębić to, co ujawniło się podczas historycznej pielgrzymki i zmotywowało ludzi do wyzwalania się z komunistycznych okowów.

Na środowej konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie Callista Gingrich wspominała: "W czasie zdjęć, w 2008 r., mieliśmy zaszczyt spotkać Lecha Wałęsę. Zapytałam go wówczas, jaką rolę Jan Paweł II odegrał w upadku komunizmu. Wałęsa podkreślił, że te dziewięć dni było kluczowe, jeśli chodzi o położenie kresu rządom komunistycznym w tej części Europy".

Newt Gingrich powiedział na konferencji: "Zdecydowaliśmy się przypomnieć te dziewięć pamiętnych dni oraz walkę, która nastąpiła później - która doprowadziła w Polsce do pierwszych wolnych wyborów".

d1uf7gn

"Wierzymy, że przesłanie Jana Pawła II, który mówił o wolności uzyskiwanej poprzez wiarę, należy nieść do ludzi na całym świecie" - podkreślił.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) ** Dlatego, jak tłumaczyli producenci, film będzie kierowany nie tylko do publiczności w Polsce i USA, lecz także do widzów w innych krajach. "Chcemy stworzyć inne wersje językowe, m.in. chińską, koreańską, hiszpańską" - powiedziała Callista Gingrich.

d1uf7gn

Producent wykonawczy dokumentu, David N. Bossie, opowiadał na konferencji, że film "9 dni, które zmieniły świat" - od czasu kwietniowej premiery w USA - był prezentowany w Ameryce na specjalnych pokazach w kinach i na wyższych uczelniach. "Będziemy starali się także pokazać go w amerykańskiej telewizji" - zapowiedział Bossie.

Zdjęcia realizowano w kilku krajach, m.in. w Polsce i we Włoszech. Oprócz przeprowadzonych przez filmowców rozmów ze świadkami tamtych wydarzeń - m.in. znanymi polskimi politykami, działaczami Solidarności, przedstawicielami Kościoła - w dokumencie znalazły się materiały archiwalne, na których zarejestrowano wydarzenia towarzyszące pielgrzymce papieża do Polski w 1979 r. Materiały pochodzą m.in. z archiwów TVP.

Reżyser Kevin Knoblock podkreślił, że dużym wyzwaniem było dla niego to, "jak opowiedzieć historię Jana Pawła II w sposób nowy, świeży - wiemy przecież, jak wiele filmów o papieżu-Polaku już zrealizowano".

d1uf7gn

"Niezwykła była odwaga Jana Pawła II, który powtarzał Polakom: +nie jesteście tymi, którymi każą wam być+. Papież starał się tłumaczyć ludziom, że mają oni w sobie wystarczająco dużo siły, by stawić opór reżimowi" - powiedział Knoblock.

W filmie znalazły się m.in. słynne słowa Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!", wypowiedziane na warszawskim pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego).

Callista Gingrich poinformowała, że na jesień tego roku zaplanowany jest cykl pokazów dokumentu "9 dni, które zmieniły świat" na amerykańskich uczelniach i w college'ach. "We wrześniu chcemy pokazać ten film na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych" - dodała.

d1uf7gn

Film "9 dni, które zmieniły świat" trafił w Polsce do sprzedaży na płytach DVD (w nakładzie 30 tys. egzemplarzy) w zestawie z książką, wydaną przez Dom Wydawniczy "Rafael" z Krakowa.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

d1uf7gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uf7gn