Trwa ładowanie...
d3wh24d

"Ad Astra". Wystrzelili Brada Pitta w kosmos. Wróci po Oscara [RECENZJA]

- Czuję się dobrze i jestem gotowy wykonać tę robotę najlepiej jak potrafię - powtarza jak mantrę bohater grany przez Brada Pitta w "Ad Astra". W kosmicznej próżni spokój jego i widzów zostanie jednak zmącony. Jednak fani międzygalaktycznych potyczek będą zawiedzeni. To nie jest typowy film o kosmosie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brad Pitt w "Ad Astra" wzniósł się na wyżyny aktorstwa
Brad Pitt w "Ad Astra" wzniósł się na wyżyny aktorstwa (Youtube.com)
d3wh24d

Roy McBride to crème de la crème amerykańskiej agencji kosmicznej. Doświadczony, nieustraszony i przerażająco spokojny. Nawet w obliczu potencjalnej tragedii. W dodatku naznaczony genami prawdziwej legendy - jego ojciec (w tej roli Tommy Lee Jones) to ikona kosmicznych ekspedycji. Ikona, która z ostatniej wyprawy nie wróciła do domu. Nieoczekiwanie Royowi przypada zadanie odnalezienia ojca w odmętach Układu Słonecznego i - oczywiście - uratowania świata przed wyładowaniami magnetycznymi zagrażającymi naszej planecie. To wszystko zrobił on sam, tak jak stoi, bohater nad bohaterami.

Na papierze, ale i w zwiastunie, obiecuje to przyjemną, trzymającą w napięciu, ale jednak amerykańską papkę, w której forma weźmie górę nad treścią. Nic bardziej mylnego.

"Ad Astra" Jamesa Graya nie jest kolejną opowieścią o sile gatunku ludzkiego, który dzięki geniuszowi swojego umysłu coraz śmielej eksploruje kosmos i jest już o krok świetlny od poznania tajemnicy istnienia.

d3wh24d

To film o ludzkich słabościach, które zjedzą nawet najsilniejszego człowieka. Reżyser w niezwykle inteligentny i przewrotny sposób mami widza wizjami podbijania nowego świata i znalezienia życia pozaziemskiego, serwując jednocześnie gorzką diagnozę: latamy tymi rakietami miliardy kilometrów, łakniemy kontaktu z inną formą istnienia, podczas gdy nie rozumiemy nawet siebie. Swoich uczuć, potrzeb i instynktów. Dla głównego bohatera i zgromadzonych przed ekranem kinomanów to niebywale smutna refleksja, która, paradoksalnie, gdy dryfujemy między kolejnymi planetami, sprowadza nas brutalnie na ziemię.

Ad Astra Youtube.com
Ad Astra (Youtube.com)

Mimo tych wszystkich bajerów, wybuchów, wizualizacji i ogromu wszechświata film to "one-man show" Brada Pitta, który nie dość, że w tym kosmosie się unosi, to jeszcze jest wciąż kosmicznie piękny. Szczęśliwie, scenariusz pozwolił mu po raz kolejny pokazać, że jego kunszt opiera się nie tylko na urodzie, ale i aktorskiej brawurze.

Problemy w życiu rodzinnym, w tym mocno nadszarpujący jego reputację rozwód z Angeliną Jolie, nie zagięły go. Aktor powrócił silniejszy zawodowo niż kiedykolwiek. Zarówno "Ad Astra", jak i "Pewnego razu... w Hollywood" ustawiają go na pozycji lidera w wyścigu po Oscara za najlepszą rolę męską. Już bliżej gwiazd niż w kosmosie się nie da być, więc Akademio - nie zawiedź nas i Brada. Zawiedziona może być za to Liv Tyler, która ponad 20 lat po "Armageddonie" znów jest tylko kwiatkiem u skafandra kosmonauty. Może czas w końcu i ją wysłać w kosmos?

Ad Astra Youtube.com
Ad Astra (Youtube.com)

Nie znaczy to rzecz jasna, że "Ad Astra" to film doskonały, bo mimo usilnych prób, reżyserowi nie udało się w kilku momentach uciec od hollywoodzkiej i zupełnie niepotrzebnej sztampy. Mamy więc niewnoszące wiele do fabuły cytaty z "Obcego" czy naginanie praw fizyki pod puentę już na takim poziomie, że "Gwiezdne wojny" zdają się naukową symulacją, a nie bajką. Nijak to psuje przyjemność z odbioru, bo - tak jak uprzedzałem już na samym początku tekstu - nie o tym jest ten film.

“Ad Astra” - oficjalny zwiastun filmu z Bradem Pittem Youtube.com
“Ad Astra” - oficjalny zwiastun filmu z Bradem Pittem (Youtube.com)

Fani kosmiczno-filozoficznego kina dostaną od "Ad Astra" solidną porcję zarówno rozrywki, jak i refleksji, której nie powstydziłby się kultowy w niektórych kręgach "Interstellar". Jeśli kiedykolwiek zwracaliście wzrok ku gwiazdom, licząc, że zobaczycie coś pięknego, również się nie rozczarujecie, bo dostajemy dwie godziny "sam na sam" z Bradem Pittem. I choćby dla niego warto do tej rakiety wsiąść.

d3wh24d

Podziel się opinią

Share
d3wh24d
d3wh24d