Trwa ładowanie...
agnieszka holland
05-06-2012 12:25

Agnieszka Holland uhonorowana Nagrodą Wolności

Agnieszka Holland uhonorowana Nagrodą Wolności
d37qzfi
d37qzfi

Reżyserka *Agnieszka Holland została w poniedziałek uhonorowana Nagrodą Wolności im. Jana Karskiego, przyznaną jej przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce "za wybitne zasługi na rzecz demokracji i praw człowieka na niwie politycznej, społecznej i kulturalnej".*

Holland wyjawiła przy tej okazji, że nosi się z zamiarem zrealizowania filmu o Karskim.

Uroczystość wręczenia nagrody im. Karskiego odbyła się w rezydencji ambasadora USA Warszawie. W uzasadnieniu nagrody ambasador Lee A. Feinstein zwrócił uwagę, że Holland poprzez swoją twórczość "kontynuuje myśl Jana Karskiego".

"W bezkompromisowy sposób podejmuje moralne kwestie, jakie niesie ze sobą doświadczenie Holokaustu. (...) W swych dziełach oddaje hołd ofiarom, a także zwykłym ludziom, którzy podejmowali ogromne ryzyko, próbując ocalić swych sąsiadów" - podkreślił ambasador USA.

d37qzfi

Mówiąc o najnowszym dziele Holland, "W ciemności", Feinstein zaznaczył, że "film ten w bardzo ważny sposób ukazuje dylematy moralne i niejednoznaczność moralną" w czasach śmiertelnego zagrożenia. "Ten film niesie nadzieję. Pokazuje bowiem zdolność zwykłego człowieka do czynienia rzeczy niezwykłych. Potwierdza, że należy wierzyć, iż w każdym z nas istnieje zdolność do ewolucji i zmiany. Bez tej nadziei wszyscy bylibyśmy w ciemności" - powiedział Feinstein.

Agnieszka Holland, odbierając nagrodę, nazwała Karskiego człowiekiem, którego czyny powinny być niczym "latarnia morska nie tylko dla Polaków, ale dla całego świata".

"Ludzie, którzy byli dla mnie w życiu busolą" - tak Holland powiedziała o Karskim, którego, jak mówiła, spotkała tylko raz, oraz o Marku Edelmanie, z którym się przyjaźniła.

"Bardzo chciałabym, żebyśmy wszyscy zrozumieli, iż dramatyczne doświadczenia ich życia, ich odwaga, nonkonformizm, uczciwość w mierzeniu się z rzeczywistością w jej wszystkich przejawach i poczucie odpowiedzialności za tę rzeczywistość powinny być dla nas wzorem" - mówiła Holland.

d37qzfi

Podkreśliła, że jest bardzo wzruszona przyznaniem jej nagrody im. Karskiego. Dziękowała też swojej mamie, Irenie Rybczyńskiej-Holland. "To ona nauczyła mnie świata. Otworzyła moją wrażliwość na te doświadczenia XX wieku, o których nie chciałabym, żebyśmy zapomnieli, którym starałam się dać świadectwo w moich filmach" - mówiła reżyserka.

Podziękowania skierowała też do Andrzeja Wajdy. "On nauczył mnie sztuki i rzemiosła filmowego" - powiedziała.

"Od lat próbuję zrobić film o Janie Karskim" - wyjawiła reżyserka. Jak tłumaczyła później w rozmowie z PAP, trwają obecnie wstępne prace nad scenariuszem takiego filmu, w które zaangażowany jest Janusz Głowacki. Holland zaznaczyła, że jest jeszcze za wcześnie, by określać możliwy termin rozpoczęcia zdjęć. "Obecnie szukamy producenta dla tego filmu" - powiedziała.

d37qzfi

W uroczystości wzięła udział wieloletnia przyjaciółka Jana Karskiego, Kaya Mirecka-Ploss, która wspominała patrona nagrody. "Był bardzo wierzącym człowiekiem. Oboje chodziliśmy do kościoła i oboje wierzyliśmy, że gdy człowiek umiera, nie kończy się wszystko, że coś pozostawiamy za sobą" - mówiła.

Obecni na poniedziałkowej ceremonii byli też m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, reżyser Andrzej Wajda, aktorzy z obsady filmu "W ciemności" - Agnieszka Grochowska i Marcin Bosak, reżyserka drugiej ekipy filmu "W ciemności" Kasia Adamik oraz druga reżyser Olga Chajdas, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz a także Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn, Allan Starski, Dorota Kędzierzawska, Janusz Głowacki i Jolanta Kwaśniewska.

Nagroda Wolności im. Jana Karskiego jest przyznawana od 2007 r. "Polakom, którzy swoim działaniem przyczyniają się do szerzenia demokracji i praw człowieka". Stanowi "wyraz hołdu dla odwagi i heroizmu Jan Karskiego, bezpośredniego świadka Holokaustu, który zebrane świadectwo przekazał na ręce prezydenta Roosevelta; nagroda honoruje również życiową misję Jana Karskiego, której celem było uczczenie pamięci ofiar a zarazem walka o godność człowieka".

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman i Barbara Skarga.

d37qzfi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37qzfi