Aki Kaurismaki
Miejsce urodzenia: | Orimattila, Finlandia |
Reżyser: | |
Scenarzysta: | |
Filmografia: | 10 minut później: Trąbka (2002) Huhtikuu on kuukausista julmin (1983) (Ville Alfa) Valehtelija (1981) (Ville Alfa) Klaani - tarina Sammakoitten suvusta (1984) Calamari Union (1985) (Chauffeur) Leningrad Cowboys Go America (1989) Drifting Bottles (1998) (siebie) Viimeiset rotannahat (1985) (Ville) Arvottomat (1982) (Ville Alfa) Varjoja paratiisissa (1986) (recepcjonista) Pidä huivista kiinni, Tatjana (1994) Iron Horsemen (1994) (Cadillac Man) |
Najbardziej znany twórca fiński, jeden z najciekawszych twórców europejskich. Reżyser, producent, scenarzysta, aktor, montażysta. Autor „Człowieka bez przeszłości” oraz słynnej komedii muzycznej „Leningrad Cowboys jadą do Ameryki”.
Urodził się 4 kwietnia 1957 roku w miejscowości Orimattila w Finlandii.
Przygodę z filmem rozpoczął na początku lat 80-tych jako współscenarzysta i aktor w filmach swojego starszego brata, Miki (m.in. „Kłamca” 1981).
Bracia praktycznie zdominowali fiński przemysł filmowy. W 1987 roku wspólnie założyli firmę produkcyjną i dystrybucyjną „Sputnik Oy”, w ramach której powstają ich kolejne dzieła.
Samodzielnym debiutem reżyserskim Akiego była luźna adaptacja „Zbrodni i kary” (1983).
W 1986 roku po raz pierwszy współpracował z aktorką Kati Outinen przy okazji komedii romantycznej „Cienie w raju”.
Rok później zrealizował film nawiązujący do słynnego dzieła Szekspira – „Hamlet robi interesy” (1987), ponownie z udziałem Outinen.
* O swoim najbardziej znanym filmie – „Leningrad Cowboys jadą do Ameryki” (1989) mówi, że jest to „najgorszy film w historii kina, nie licząc produkcji z Sylvestrem Stallone”.*
Ta zwariowana komedia muzyczna z gościnnym udziałem Jima Jarmuscha podbiła serca festiwalowej publiczności na całym świecie, a charakterystyczny image odtwórców głównych ról (buty i fryzury „do szpica”) uczynił film niezapomnianym.
W 1993 roku reżyser nakręcił kontynuację „Leningrad Cowboys Spotykają Mojżesza”, a w 1994 roku zasłynął jako realizator dokumentu muzycznego „Total Bałałajka Show”, będącego zapisem historycznego koncertu, w trakcie którego spotkali się Leningrad Cowboys oraz Zespół Pieśni i Tańca Armii Czerwonej im. Aleksandrowa.
Pierwszym nagrodzonym zagranicą filmem Kaurismäkiego był „Ariel” (1988, nagroda FIPRESCI na festiwalu w Moskwie) z Kati Outinen.* Kolejnym - dramat „Dziewczynka z fabryki zapałek” (1990), ponownie z udziałem „nadwornej” aktorki twórcy. Film otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Interfilm Award i OCIC Award - Honorable Mention na MFF w Berlinie. Nagrodą FIPRESCI Berlinale i nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej uhonorowano kolejny obraz twórcy, zrealizowane w europejskiej koprodukcji „Życie cyganerii” (1992) z udziałem Samuela Fullera i Louisa Malle’a.*
Po realizacji niemiecko - fińskiej komedii „Tatiana” (1994) i dramatu obyczajowego „Dryfujące obłoki” (1996, Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes, nominacja do Złotej Palmy, nagroda publiczności na MFF w São Paulo) z Sakari Kuosmanen, Kati Outinen i Markku Peltolą, wyreżyserował z ich udziałem nagrodzoną C.I.C.A.E. Award - Honorable Mention w Berlinie komedię romantyczną „Juha” (1999).
Najbardziej znanym filmem reżysera od czasów „Leningrad Cowboys” i niewątpliwie obsypanym największą ilością nagród był* „Człowiek bez przeszłości” (2002) z brawurowymi kreacjami Kari Outinen (nagroda aktorska na MFF w Cannes) i nieżyjącego już Markku Peltoli. Film otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Wielką Nagrodę Jury w Cannes, nominację do Oscara dla Najlepszego Filmu Zagranicznego, 7 nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej, Grand Prix festiwalu we Flandrii, nagrodę FIPRESCI w San Sebastián oraz nominację do Césara.*
W tym samym roku wziął udział w nowelowym projekcie „10 minut później: Trąbka” (2002).
Kolejne zbiorowe projekty z jego artystycznym udziałem, to zainicjowany w von Trierowskiej firmie produkcyjnej „Zentropa” projekt filmowy „Wizje Europy” (2004) oraz powstały na 60-lecie MFF w Cannes obraz „Każdy ma swoje kino”.
Samodzielnym filmem Kaurismäkiego z 2006 roku były nominowane do Złotej Palmy w Cannes „Światła o zmierzchu”, ponownie z udziałem Outinen. W 2007 roku wyreżyserował "Kocham kino". W 2011 roku stworzył obraz "Człowiek z Hawru". Jest laureatem 6 fińskich nagród filmowych Jussi oraz Nagrody na festiwalu Camerimage w Łodzi dla Najlepszego Duetu Reżyser- Operator (razem z Timo Salminenem) z 2004 roku.
Komentarze