Trwa ładowanie...
d1rnwt3

Anna Cieślak

Najnowsze informacje
4.3
(597 głosów)
Oceń:
d1rnwt3

Jedna z najbardziej obiecujących, polskich aktorek młodego pokolenia, szerokiej publiczności znana z serialowych ról w „Glinie”, „Egzaminie z życia”, czy „Na dobre i na złe” oraz z gwiazdorskiego występu u boku Macieja Zakościelnego w „Dlaczego nie!”. Najbardziej cenioną i efektowną kreację stworzyła w polsko-luksemburskiej produkcji „Masz na imię Justine”.

Urodziła się 17 września 1980 roku w Szczecinie. Studiowała na przeciwnym krańcu kraju – w PWST w Krakowie, którą ukończyła w 2004 roku. Za rolę Nataszy w przedstawieniu dyplomowym „Ćwiczenia z Czechowa wg Trzech sióstr”, otrzymała nagrodę Jury Młodzieżowego na XLIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Po studiach związała się z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie, począwszy od debiutu w 2004 roku, stale występuje (m.in. „Miarka za miarkę”, „Mewa”, „Elektra”, „Kordian”, „Pułapka”, „Bliżej”).

* Jej debiutem na małym ekranie była rola Julii Gajewskiej, córki głównego bohatera (Jerzy Radziwiłłowicz) w serialu kryminalnym „Glina” Władysława Pasikowskiego (2003-2004), a filmowym – rola Tesi Kluger w słynnej produkcji „Karol. Człowiek, który został papieżem”(2004).*

W tym samym roku dołączyła do obsady dramatu „Ono” Małgorzaty Szumowskiej (2004), a w 2005 roku brawurowo zagrała pierwszoplanową rolę Marioli w polsko-luksemburskiej produkcji „Masz na imię Justine” Franco De Peny (2005).

* Kreacja w filmie, dotykającym problemu handlu kobietami przyniosła jej nagrody dla Najlepszej Aktorki: na MFF w belgijskim Mons, na FPFF w Gdyni (Nagroda Prezydenta Gdyni za debiut) oraz podczas OFSzF „Prowincjonalia” we Wrześni. Cieślak otrzymała również list gratulacyjny od Prezydenta RP, wręczony osobiście w kwietniu 2006 roku.*

W tym samym, 2005 roku, aktorka związała się z serialem „Egzamin z życia” (2005-2006), a rok później – z telenowelą „Na dobre i na złe”, gdzie w latach 2006-2007 grała panią anestezjolog Alicję Siedlecką. Powróciła też do roli Julii z serialu „Glina” (2007-2008) i zagrała jedną z głównych ról kobiecych – siostry Róży w głośnym serialu wojenno-historycznym „Czas honoru” Michała Kwiecińskiego, Michała Rosy i Wojciecha Wójcika (2008).

Jednym z najsłynniejszych występów aktorki w karierze jest ten u boku Macieja Zakościelnego w kasowej komedii romantycznej „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego (2007).

Ostatnio zagrała kobietę w ciąży w komedii „Jak żyć?” Szymona Jakubowskiego, pojawiła się w roli córki Emila Fieldorfa „Nila” w biograficznym dramacie „Generał ‘Nil’” Ryszarda Bugajskiego (oba 2008) oraz wzięła udział w niezależnej produkcji Jacka Lusińskiego „Piksele” (2009).

W 2007 roku wyróżniono ją znaczącą Nagrodą ZASP im. Leona Schillera.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rnwt3
d1rnwt3
d1rnwt3