Trwa ładowanie...

"Atak paniki" - wariacka komedia Pawła Maślony już Blu-ray i DVD. Sprawdziliśmy, co znalazło się w dodatkach [RECENZJA BLU-RAY]

Do katalogu Galapagos Films trafił kolejny polski film. I to nie byle jaki. Na DVD i Blu-ray właśnie ukazał się "Atak paniki" – debiut Pawła Maślony, który szturmem podbił serca krytyków na zeszłorocznym FPFF w Gdyni.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

"Atak paniki" - wariacka komedia Pawła Maślony już Blu-ray i DVD. Sprawdziliśmy, co znalazło się w dodatkach [RECENZJA BLU-RAY]
Źródło: Materiały prasowe
d36p5np

Bohaterowie komedii Maślony to ludzie, którzy postawieni w sytuacji ekstremalnej, tracą nerwy i eksplodują. W pechowym gronie znaleźli się m.in. gwiazda seks-kamerki, impulsywny kelner (wyborna rola Bartłomieja Kotschedoffa, który jest też współautorem scenariusza), wracające z wakacji małżeństwo czy wzięta pisarka.

Koncepcyjnie "Atak paniki" przywodzi na myśl oscarowe "Dzikie historie". Twórcy się z tym jednak wcale nie kryją, ostentacyjnie flirtując z filmem Damiána Szifrona. Zresztą podobieństwa są tak na dobrą sprawę znikome. Fabuła "Ataku" nie składa się bowiem z zamkniętych nowelek, a przeplatających się z sobą kilku wątków, których wspólnym mianownikiem, poza tytułowym napadem histerii, są pozornie niezwiązani ze sobą bohaterowie.

d36p5np

Nawet jeśli taka forma komuś nie leży, musi przyznać, że od debiutanta wymagała wyczucia i talentu. Akcja nie zwalnia tempa, skacze od jednego epizodu do drugiego, a przy tym ani na chwilę nie wypada z rytmu. Maślona z tego starcia wyszedł z twarzą, a podobnego efektu na naszym podwórku próżno szukać.

Poza pierwszoligową realizacją i dosadnym humorem, clou programu stanowi obsada. Do współpracy udało się zaprosić m.in. Magdalenę Popławską, Artura Żmijewskiego, Grzegorza Damięckiego, duńskiego aktora Nicolasa Bro, dawno niewidzianą Dorotę Segdę, a nawet Annę Romantowską czy Zdzisława Wardejna.

Zobacz zwiastun "Ataku paniki":

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wydanie Blu-ray:

Debiut Maślony wydało Galapagos, od pewnego czasu sukcesywnie powiększające swój katalog o polskie produkcje – zarówno klasyki (potężne kolekcje Wajdy i Kieślowskiego), jak i głośne nowości (np. "Najlepszy").

d36p5np

I podobnie jak w przypadku edycji filmu Łukasza Palkowskiego, na płytę z "Atakiem paniki" trafiło kilka dodatków. Ich ilość może nie powala, ale na pewno nie pozostawia z poczuciem niedosytu.

Obok zwiastuna na Blu-rayu znajdziecie bardzo przyzwoity making-of. Nie jest to, jak bywa często w przypadku polskich wydawców, chaotyczny zlepek wyimków z wywiadów czy wypowiedzi ze ścianek, ale rasowy materiał nakręcony z myślą o kinie domowym. Reportaż trwa 15 min, ale to wystarczy, aby poczuć atmosferę, jaka panowała na planie. O rodzącym się w bólach scenariuszu, nie do końca wytresowanych psach i niesfornych niemowlakach opowiadają Maślona oraz współautorzy scenariusza i aktorzy – Aleksandra Pisula i Bartłomiej Kotschedoff.

Na tych, którym jeszcze będzie mało, czeka film z komentarzem reżysera. I znów pozytywne zaskoczenie. Okazuje się, że Maślona to urodzony gawędziarz. W przystępny sposób oprowadza po kulisach produkcji, raz po raz rzucając jakaś anegdotkę czy tłumacząc swoje motywacje. Słucha się tego z rosnącym zaciekawieniem.

Na koniec warto też zaznaczyć, że w opcjach językowych znalazły się angielskie napisy. Niby oczywistość, ale jeśli chodzi o nasz rynek, wciąż nie jest to standard.

d36p5np

Parametry techniczne: 1080p High Definition; 16x9; 2.4:1, DTS-HD Master Audio: polski 5.1; PCM 2.0: polski; napisy angielski

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d36p5np

Podziel się opinią

Share
d36p5np
d36p5np