''Autorki'': Mrozowski i Dąbrowska o życiu kobiet w polskich więzieniach [WIDEO]
W ten weekend do kin wchodzi wyjątkowy dokument. *"Autorki" to opowieść o czterech kobietach, które odsiadując wyrok w zakładzie karnym w Krzywańcu, postanowiły napisać sztukę teatralną. Czy resocjalizacja przez kulturę jest możliwa? A może to zwykła mrzonka? O filmie i życiu w polskich więzieniach w programie #dziejesienażywo opowiedzieli reżyser Janusz Mrozowski i Maria Dąbrowska-Majewska, prezeska Fundacji Zmiana, która zajmuje się resocjalizacją więźniów przez czytanie.*
Janusz Mrozowski jest prawdziwym weteranem polskiego dokumentu poświęconego polskim więzieniom. "Autorki" to jego piąty film podejmujący ten temat, ale tym razem udało mu się znaleźć wyjątkową perspektywę, aby opowiedzieć o świecie, który większości osób wydaje się źródłem patologii i zła. Czy słusznie?
REŻYSER O SWOICH BOHATERKACH:
Bohaterki filmu wzięły udział w nietypowym projekcie. Pod opieką reżysera Łukasza Chotkowskiego i dramatopisarki Magdy Fertacz napisały sztukę, której są nie tylko bohaterkami, ale przede wszystkim autorkami. Kamera blisko portretuje osadzone, które nie bacząc na konsekwencje, zdecydowały się opowiedzieć swoją własną, często bardzo intymną i traumatyczną historię.
Ujęcia z teatru i więzienia przeplatane są rozmowami, podczas których bohaterki „Autorek” mówią o swojej przeszłości, rodzinie, o miłości do innych kobiet, uzależnieniu od narkotyków i alkoholu, a także o tym, czego doświadczają teraz, gdy siedzą w więzieniu. Osadzone udają się w podróż w głąb siebie, podczas której każda na swój sposób podsumowuje własne życie.
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ:
Film pokazuje życie osadzony na przekór stereotypowym przekonaniom o zakładzie karnym, jako jaskini zła, demoralizacji i patologii. Okazuje się, że więzienie może uratować życie, a przy okazaniu dobrej woli i wyciągnięciu ręki jest źródłem inspiracji do odkrywania siebie, swoich możliwości i zainteresowań na nowo, a także do powrotu do życia - w każdym tego słowa znaczeniu. Dla każdej bohaterek filmu „powrót do życia” będzie oznaczał co innego: odzyskanie kontaktu z dzieckiem, powrót do rodziny, znalezienie pracy czy prawdziwych przyjaciół, życie bez narkotyków i nałogów.
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:
Więzienie może być miejscem, gdzie cztery różne kobiety odnalazły inspiracje do podjęcia tego samego wyzwania – napisania sztuki teatralnej. To doświadczenie zbliżyło je do siebie, dzięki temu poprzez sztukę pokazały swoje emocje i uczucia, które być może ukrywały głęboko w sobie lub nie były do końca świadome swoich możliwości.
"Autorki" wchodzą do polskich kin 4 grudnia 2015.