Trwa ładowanie...
banksy
14-08-2015 02:34

''Banksy w Nowym Jorku'': Banksy wreszcie zawita do Polski

Share
''Banksy w Nowym Jorku'': Banksy wreszcie zawita do Polski
d28j7zl

We wrześniu do Polski dotrze dokument "Banksy w Nowym Jorku" ("Banksy Does New York"), który w USA zadebiutował jesienią 2014 roku.

Wyreżyserowana przez Chrisa Moukarbela produkcja śledzi mistrza graffiti w trakcie jego pobytu w Nowym Jorku. Artysta przez miesiąc, każdego dnia, tworzył nowe dzieło. Film został zmontowany z fragmentów wideo nakręconych przez nowojorczyków.

1 października 2013 roku Banksy, kontrowersyjny brytyjski artysta nurtu street art, ogłosił, że spędzi cały miesiąc w Nowym Jorku, każdego dnia tworząc nowe dzieło - instalację, graffiti czy performance. Codziennie publikował zdjęcie swojej pracy, ale nie podawał jej lokalizacji. Fani twórcy musieli sami je odszukać w przestrzeni miasta. Wielu z nich chciało stać się właścicielami prac artysty i nie cofało się przed niczym, by je zdobyć. Banksy był także ścigany przez nowojorską policję, która próbowała złapać go na gorącym uczynku podczas tworzenia kolejnych murali.

Dokument pokazuje, jak obecność artysty wpłynęła na mieszkańców Nowego Jorku, stała się pretekstem nie tylko do rozmowy o sztuce, ale także o zjawiskach społecznych, zmusiła ich do tego, by lepiej poznali okolicę, w której żyją. Jest także głosem w dyskusji na temat komercjalizacji sztuki i próbą odpowiedzi na pytanie czy miłośnicy Banksy'ego naprawdę cenią jego pracę, czy może raczej chcą się dzięki niej wzbogacić.

Na YouTube można obejrzeć zwiastun produkcji.

Dokument "Banksy w Nowym Jorku" pokaże w Polsce telewizja HBO. Premiera zapowiedziana została na 9 wrzenia (godz. 22.) - w paśmie "Bez cenzury" w HBO 2.

d28j7zl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28j7zl
d28j7zl