Bartłomiej Sienkiewicz nie ma spokoju. Dostał kolejny list w sprawie tantiem

Środowisko filmowe nie ustaje w presji na ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, aby zmienił prawo autorskie kompleksowo, zapewniając twórcom tantiemy z platform streamingowych. Oświadczenie wystosowała właśnie Polska Akademia Filmowa, zrzeszająca ponad 850 artystów.

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury w rządzie KO-Lewica-Trzecia Droga
Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury w rządzie KO-Lewica-Trzecia Droga
Źródło zdjęć: © Kapif
oprac. IRO

Polska powinna była już dawno zmienić prawo autorskie tak, żeby twórcy partycypowali w zyskach serwisów streamingowych, które eksploatują ich dzieła. Miała na to czas do czerwca 2021 r. Ponieważ jednak tak się nie stało, to za każdy dzień zwłoki Komsja Europejska nalicza nam karę prawie 14 tys. euro, co daje już łączną kwotę ponad 13 mln euro.

Ministerstwo Kultury, kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, przygotowało nowelizację stosownej ustawy, ale nie znalazł się w niej kluczowy zapis o tantiemach z internetu. Resort chce umieścić go dopiero w drugim pakiecie legislacyjnym, który, jak zapewniła wiceminister Joanna Scheuring-Wielgus w Wirtualnych Mediach, ma zostać przygotowany "jak najszybciej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

"Nie okradajmy polskich twórców"

Aktorzy, scenarzyści, reżyserzy i inni filmowcy zbuntowali się. Demonstrują i ślą kolejne listy do ministra. Na razie bez skutku. Teraz do tego chóru niezadowolonych dołączyła Polska Akademia Filmowa.

"Twórcy nie mają stałych umów, utrzymują się tylko od dzieła do dzieła. Oddają swoje dzieła społeczeństwu z wiarą, że każdy, kto z tych dzieł skorzysta, zapłaci za nie. Wszyscy wiemy, że w cenie telefonu, komputera, samochodu i innych dóbr jest opłata za wszystkie patenty, za pomysły, które ktoś wymyślił, głównie niestety za granicą. To samo musi dotyczyć polskich twórców i producentów filmów, seriali, książek, piosenek. Nie okradajmy polskich twórców, skoro innym zagranicznym twórcom płacimy. [...] Polscy twórcy i producenci filmów i seriali muszą mieć zagwarantowane wynagrodzenie także w internecie za korzystanie z ich dzieł, zgodnie z europejskim standardem" - piszą autorzy w liście otwartym.

Rozmowa bez szantażu

PAF zwróciła się do rządu z propozycją "rozmowy o głębokich reformach sektora audiowizualnego, w tym także o wynagrodzeniu-tantiemach ze wszystkich pól jako elemencie zabezpieczenia socjalnego twórców".

"Chcemy rozmawiać konstruktywnie w atmosferze pilnej pracy dla wolnej Polski i zrozumienia wzajemnych celów, odrzucając jakikolwiek szantaż. Wolna Polska to także Polska twórcza!" - stwierdzili przedstawiciele Akademii.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)