Trwa ładowanie...
d1k81jh

Bitwa o Anglię

Najnowsze informacje
4.0
(11 głosów)
Oceń:
3
2
d1k81jh
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

"Bitwa o Anglię" to brytyjska produkcja z 1969 roku nakręcona przez Guy'a Hamiltona ze scenariuszem autorstwa Jamesa Kennaway'a oraz Wilfreda Greatorexa. "Bitwa o Anglię" jest uważana za jeden z najbardziej spektakularnych filmów wojennych wszechczasow.

Bitwa o Anglię – fabuła

Akcja "Bitwy o Anglię" toczy się w dramatycznych czasach II Wojny Światowej i opowiada historię konfliktu między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskimi siłami lotniczymi Royal Air Force.

Film rozpoczyna się w maju 1940 roku, kiedy to angielscy piloci wycofują się z działań obronnych na terenie Francji, aby odeprzeć siły nieprzyjaciela, który nieubłaganie zmierza w kierunku Wielkiej Brytanii.

Fabuła "Bitwy o Anglię" przedstawia takie wydarzenia jak: Adler, czyli ofensywę na wielką Brytanię zorganizowaną przez Luftwaffe oraz dzień Bitwy o Anglię – największą bitwę powietrzną w czasie II WŚ, która miała miejsce 15 września 1940.

Bitwa o Anglię – obsada

W obsadzie "Bitwy o Anglię" znajdziemy wiele znanych nazwisk. W filmie wystąpili sławni aktorzy i aktorki o międzynarodowej rozpoznawalności, którzy w większości odgrywali postaci historyczne. Laurence Oliver wcielił się w Hugh Dowdinga, naczelnego dowódcę Bitwy o Anglię. Trevor Howard zagrał Keitha Parka, nowozelandzkiego generała lotnictwa, który bohaterstwem wykazał się zarówno podczas I, jak i II Wojny Światowej.

Na dużym ekranie zobaczymy ponadto: Christophera Plummera, Michaela Caine czy Iana McShane'a.

Bitwa o Anglię – produkcja

Producentom "Bitwy o Anglię" zależało na jak najbliższym odwzorowaniu historycznych faktów, dlatego zatrudnili weteranów wojennych w charakterze doradców technicznych. Na planie pracowali zasłużeni lotnicy: Brytyjczycy Douglas Bader i Robert Stanford Tuck oraz Niemiec Adolf Galland, na którym w filmie została oparta postać Majora Falke. Twórcy "Bitwy o Anglię" zaprosili również samego Hugh Dowdinga.

Na potrzeby zdjęć do "Bitwy o Anglię" wypożyczono ponad 100 samolotów. Wszystkie maszyny, które pojawiają się na ekranie to w rzeczywistości samoloty, który były używane przez żołnierzy w czasie II WŚ. W filmie "Bitwa o Anglię" możemy zobaczyć słynne Spitfire'y.

Około 50 niemieckich Messerschmittów 109 zostało kupionych na potrzeby filmu od Hiszpańskich Sił Powietrznych. Tylko 17 z nich zdołano naprawić i doprowadzić do pełnej sprawności. W filmie pilotują je żołnierze z Hiszpanii. Wiele ujęć kręcono w powietrzu i w tym celu na dziobie oraz skrzydłach jednego z samolotów zbudowano platformy, do których przymocowano kamery.

W celu zwiększenia autentyczności wiele scen do "Bitwy o Anglię" nakręcono na lotniskach i stacjach operacyjnych z 1940 roku. Produkcja filmu miała miejsce m.in. w Duxford, Debden, North Weald i Hawkinge. Na lotnisku w Duxford odnajdował się hangar o nazwie "Belfast" z czasów I Wojny Światowej, który został wysadzony w powietrzne przez pirotechników, zatrudnionych przez twórców "Bitwy o Anglię". Spektakularny wybuch można oglądać w filmie podczas niemieckiej ofensywy Adler.

Bitwa o Anglię – ciekawostki

  • W filmie pojawia się polski akcent. W jednej ze scen widać dywizjon, który scenarzyści "Bitwy o Anglię" stworzyli na podstawie słynnego i zasłużonego 303. Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki.
  • Scenariusz "Bitwa o Anglię" dosyć wiernie odwzorowuje wydarzenia historyczne. Jeżeli twórcy decydowali się na jakąkolwiek przekształcenia, była to np. zmiana nazwiska Adolfa Gallanda, z czego Niemiec nie był zadowolony.
  • Biały dym z uszkodzonych silników samolotowych powstał przez wstrzyknięcie oleju kuchennego do kolektora wydechowego.
  • Akcja "Bitwy o Anglię" rozgrywa się między majem a wrześniem 1940 roku.
Bitwa o Anglię
Tytuł oryginalny

Battle of Britain

Gatunek

wojenny

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1969

Data światowej premiery

15.09.1969

Czas trwania

132 min.

Reżyser
Obsada

Podziel się opinią

3
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k81jh
d1k81jh
d1k81jh