Trwa ładowanie...
dim4wc4
dim4wc4

Bitwa o Anglię - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Bitwa o Anglię" to film oparty na wydarzeniach, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Youtube.com - stopklatki
Podziel się

"Bitwa o Anglię" to brytyjska produkcja z 1969 roku nakręcona przez Guy'a Hamiltona ze scenariuszem autorstwa Jamesa Kennaway'a oraz Wilfreda Greatorexa. "Bitwa o Anglię" jest uważana za jeden z najbardziej spektakularnych filmów wojennych wszechczasow.

Bitwa o Anglię – fabuła

Akcja "Bitwy o Anglię" toczy się w dramatycznych czasach II Wojny Światowej i opowiada historię konfliktu między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskimi siłami lotniczymi Royal Air Force.

Film rozpoczyna się w maju 1940 roku, kiedy to angielscy piloci wycofują się z działań obronnych na terenie Francji, aby odeprzeć siły nieprzyjaciela, który nieubłaganie zmierza w kierunku Wielkiej Brytanii.

dim4wc4

Fabuła "Bitwy o Anglię" przedstawia takie wydarzenia jak: Adler, czyli ofensywę na wielką Brytanię zorganizowaną przez Luftwaffe oraz dzień Bitwy o Anglię – największą bitwę powietrzną w czasie II WŚ, która miała miejsce 15 września 1940.

Bitwa o Anglię – obsada

W obsadzie "Bitwy o Anglię" znajdziemy wiele znanych nazwisk. W filmie wystąpili sławni aktorzy i aktorki o międzynarodowej rozpoznawalności, którzy w większości odgrywali postaci historyczne. Laurence Oliver wcielił się w Hugh Dowdinga, naczelnego dowódcę Bitwy o Anglię. Trevor Howard zagrał Keitha Parka, nowozelandzkiego generała lotnictwa, który bohaterstwem wykazał się zarówno podczas I, jak i II Wojny Światowej.

Na dużym ekranie zobaczymy ponadto: Christophera Plummera, Michaela Caine czy Iana McShane'a.

Bitwa o Anglię – produkcja

dim4wc4

Producentom "Bitwy o Anglię" zależało na jak najbliższym odwzorowaniu historycznych faktów, dlatego zatrudnili weteranów wojennych w charakterze doradców technicznych. Na planie pracowali zasłużeni lotnicy: Brytyjczycy Douglas Bader i Robert Stanford Tuck oraz Niemiec Adolf Galland, na którym w filmie została oparta postać Majora Falke. Twórcy "Bitwy o Anglię" zaprosili również samego Hugh Dowdinga.

Na potrzeby zdjęć do "Bitwy o Anglię" wypożyczono ponad 100 samolotów. Wszystkie maszyny, które pojawiają się na ekranie to w rzeczywistości samoloty, który były używane przez żołnierzy w czasie II WŚ. W filmie "Bitwa o Anglię" możemy zobaczyć słynne Spitfire'y.

Około 50 niemieckich Messerschmittów 109 zostało kupionych na potrzeby filmu od Hiszpańskich Sił Powietrznych. Tylko 17 z nich zdołano naprawić i doprowadzić do pełnej sprawności. W filmie pilotują je żołnierze z Hiszpanii. Wiele ujęć kręcono w powietrzu i w tym celu na dziobie oraz skrzydłach jednego z samolotów zbudowano platformy, do których przymocowano kamery.

W celu zwiększenia autentyczności wiele scen do "Bitwy o Anglię" nakręcono na lotniskach i stacjach operacyjnych z 1940 roku. Produkcja filmu miała miejsce m.in. w Duxford, Debden, North Weald i Hawkinge. Na lotnisku w Duxford odnajdował się hangar o nazwie "Belfast" z czasów I Wojny Światowej, który został wysadzony w powietrzne przez pirotechników, zatrudnionych przez twórców "Bitwy o Anglię". Spektakularny wybuch można oglądać w filmie podczas niemieckiej ofensywy Adler.

Bitwa o Anglię – ciekawostki

dim4wc4
  • W filmie pojawia się polski akcent. W jednej ze scen widać dywizjon, który scenarzyści "Bitwy o Anglię" stworzyli na podstawie słynnego i zasłużonego 303. Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki.
  • Scenariusz "Bitwa o Anglię" dosyć wiernie odwzorowuje wydarzenia historyczne. Jeżeli twórcy decydowali się na jakąkolwiek przekształcenia, była to np. zmiana nazwiska Adolfa Gallanda, z czego Niemiec nie był zadowolony.
  • Biały dym z uszkodzonych silników samolotowych powstał przez wstrzyknięcie oleju kuchennego do kolektora wydechowego.
  • Akcja "Bitwy o Anglię" rozgrywa się między majem a wrześniem 1940 roku.
Tytuł oryginalny

Battle of Britain

Gatunek

wojenny

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1969

Data światowej premiery

15.09.1969

Czas trwania

132 min.

Reżyser
Obsada

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

dim4wc4
dim4wc4