Box office USA: najbardziej dochodowa lalka na świecie. Annabelle znów rozbiła bank[PODSUMOWANIE]
Annabelle nie spełnia podstawowej funkcji lalki i nie jest zabawką dla dzieci. To bohaterka bardzo popularnego cyklu filmów grozy, która na całym świecie zarabia setki milionów dolarów.
Po raz pierwszy na dużym ekranie Annabelle pojawiła się w filmie "Obecność" z 2013 r. Widzowie mieli przyjemność zapoznać się z opętaną porcelanową lalką w krótkiej retrospekcji, która nie tylko była częścią historii przebojowego filmu grozy, ale też zapowiedzią drugiej produkcji nowego cyklu filmów produkowanych w wytwórni Warner Bros.
Seria "The Conjuring" (oryginalny tytuł "Obecności") została stworzona przez Jamesa Wana, który, bez wątpienia, jest obecnie najważniejszą postacią kina grozy. To on był pomysłodawcą i reżyserem pierwszej część "Piły" z 2004 r. oraz producentem kolejnych sześciu odsłon cyklu. To on wyreżyserował dwie pierwsze części przebojowego horroru "Naznaczony" (2010 i 2013). W końcu to on był reżyserem dwóch "Obecności", które stały się największymi przebojami kina grozy ostatniej dekady. Pierwsza zarobiła w Stanach 137,4 mln dol., druga – 102,5 mln dol. W sumie na całym świecie dwie części "Obecności" zebrały w kinach blisko 640 mln dol.
Tak więc pojawienie się Annaballe w "Obecności" było chyba najlepszą formą reklamy jaką można było wymyślić. Druga część cyklu "The Conjuring" pojawiła się w kinach w październiku 2014 r. Na starcie "Annabelle" (37,1 mln dol.) osiągnęła wynik na poziomie "Obecności". Później jednak wiodło jej się gorzej i w sumie horror zarobił w Ameryce 84,3 mln dol. Nie zmienia to jednak faktu, że sukces filmu i tak był ogromny. "Annabelle" kosztowała bowiem zaledwie 6,5 mln dol. Wpływy z dystrybucji kinowej na całym świecie sięgnęły 260 mln dolarów.
Obejrzyj: "Annabelle: Narodziny zła" w najciekawszych premierach tygodnia:
"Annabelle" świetnie się sprzedała, ale zebrała bardzo słabe recenzje. Opinie widzów też nie były najlepsze. Dlatego oczekiwania wobec drugiej części filmu były dość stonowane. Wytwórnia prognozowała, że podczas premierowego weekendu "Annabelle. Narodziny zła" zarobi około 25 mln dol. Tymczasem horror zebrał na starcie 35 mln dol. i znalazł się na czele amerykańskiego box office’u. Tym razem zarówno widzowie, jak i krytycy chwalą film, co zapewne pomogło w osiągnięciu bardzo dobrego wyniku. Zwraca również uwagę świetna postawa drugiej części "Annabelle" poza Ameryką. W większości krajów horror sprzedaje się najlepiej spośród filmów z cyklu "The Conjuring", co oznacza, że na rynku zewnętrznym "Annabelle. Narodziny zła" może zebrać ponad ćwierć miliarda dol. Dodajmy, że horror kosztował jedynie 15 mln dol.
Dzięki dużej popularności, ale też skromnym budżetom, finansowy sukces serii "The Conjuring" jest ogromny. Trzy pierwsze filmy cyklu (dwie "Obecności" i "Annabelle") w sumie kosztowały 66,5 mln dol. Tymczasem wpływy z dystrybucji kinowej na całym świecie sięgnęły 900 mln dol.! Po premierze "Annabelle: Narodziny zła" koszty produkcji wzrosły do 81,5 mln dol., ale wpływy przekroczą zapewne 1,2 mld dolarów. Kolejna część cyklu zatytułowana "The Nun" pojawi się w kinach w lipcu 2018 r.
Obejrzyj polską zapowiedź filmu "Gang Wiewióra 2":
Drugą nowością minionego weekendu była animacja "Gang Wiewióra 2". Pozycja na liście kinowych przebojów w tym tygodniu wysoka (trzecie miejsce), ale rezultat otwarcia bardzo słaby – 8,9 mln dol. Animacje niezmiernie rzadko osiągają na starcie tak mizerne wyniki. A przypomnijmy, że pierwsza cześć filmu dla dzieci z 2014 r. uzyskała solidny rezultat – w sumie 64,3 mln dol. Do tej pory jest to najlepsze osiągnięcia studia Open Road, które, dodajmy, przed rokiem zdobyło Oscara dla najlepszego filmu sezonu ("Spothlight").
Na podium w tym tygodniu znalazła się też "Dunkierka" (11,4 mln dol. wpływów), która po 24 dniach wyświetlania ma już na koncie 153,7 mln dol. Dramat wojenny Christophera Nolana walczy o przekroczenie w Stanach dwustumilionowego pułapu. Podczas czwartego weekendu "Dunkierka" zanotowała jedynie 33 proc. spadek popularności.
Jeszcze mniejszy spadek wpływów (31 proc.) doświadczyła inna lipcowa premiera "Spider-Man: Homecoming". Podczas szóstego już weekendu wyświetlania ekranizacja komiksu zarobiła 6,1 mln dol. Produkcja Marvel Comics w miniony czwartek stała się czwartym tytułem bieżącego roku, który przekroczył w amerykańskich kinach pułap 300 mln dol.
Obejrzyj polski zwiastun filmu "Dunkierka":
TOP 10 (11 sierpnia - 13 sierpnia 2017)
Premiery następnego tygodnia: "Bodyguard Zawodowiec" – sensacyjna komedia z Ryan’em Reynoldem i Samuelem L. Jacksonem; "Logan Lucky" – kolejna sensacyjna komedia; w głównych rolach Channing Tatum, Adam Driver i Daniel Craig.