Trwa ładowanie...
d5nyjjd

Camerimage: Skład Konkursu Głównego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Camerimage: Skład Konkursu Głównego
d5nyjjd

Camerimage to najbardziej znana na świecie impreza filmowa, z pośród tych odbywających się w Polsce. Jej organizatorzy podali właśnie, które filmy będę rywalizowały w Konkursie Głównym. Jak co roku walcząc o prestiżową Złotą Żabę w szranki staną produkcje polskie i zagraniczne. Poznajcie finałową piętnastkę.

Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury. Także w tym roku zostaną zaprezentowane najciekawsze zjawiska światowej kinematografii, odznaczające się kreatywnym wykorzystaniem obrazu w prowadzeniu filmowej narracji. Wygląda na to, że czeka nas ciekawy pojedynek pomiędzy "Miastem 44", a "Mad Max: Na drodze gniewu", ale pozostałe produkcje również zasługują na uwagę. Oto pełny skład Konkursu Głównego.

* PEŁNA LISTA FILMÓW KONKURSU GŁÓWNEGO:*

d5nyjjd

"13 minut"

Kadr z filmu "13 minut",
dzięki uprzejmości Monolith Films Sp. z o. o.

Zapierająca dech w piersiach opowieść o człowieku, który niemal zmienił świat. W 1939 r., po dojściu do władzy narodowych socjalistów, Georg Elser, stolarz z Koenigsbronn, postanawia zabić Adolfa Hitlera. Ręcznie wykonana bomba podłożona w słynnym monachijskim browarze spóźnia się jedynie o 13 minut, które mogły zmienić historię całego świata, a może nawet ocalić życie milionów osób. Kim był ten zwykły człowiek, który tak wcześnie dostrzegł zagrożenie i zdecydował się działać, choć wszyscy ślepo podążali za innymi lub milczeli?

Tytuł oryginalny: Elser
Tytuł angielski: 13 Minutes
Reżyseria: Oliver Hirschbiegel
Zdjęcia: Judith Kaufmann
Produkcja: Lucky Bird Pictures GmbH
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
Niemcy, 2015

"33"

Kadr z filmu "33", dzięki uprzejmości
Warner Bros. Entertainment Poland Sp. z o. o.

W 2010 roku oczy całego świata były zwrócone na starą chilijską kopalnię San José, w której trzydziestu trzech uwięzionych pod tonami skał górników walczyło przez sześćdziesiąt dziewięć dni o przeżycie. 33 Patricii Riggen to lekko udramatyzowana historia ich heroicznej walki, opowiedziana z głębokim szacunkiem dla ocalałych oraz w hołdzie dla niezłomności ludzkiego ducha. Dowodzeni przez poważanego i doświadczonego Luisa Urzuę oraz charyzmatycznego „Super Mario” Sepúlvedę, górnicy próbują zachować wysokie morale i jednocześnie obmyślają kolejne kreatywne plany wydostania się z pułapki, w której przypadkiem się znaleźli. Z kolei na zewnątrz kopalni dochodzi do bezprecedensowego w historii współczesnego świata połączenia sił rządów, międzynarodowych korporacji oraz dziesiątek profesjonalistów. Do Chile trafiają tysiące ton specjalistycznego sprzętu do odwiertów. Upływający czas i ekstremalne warunki kontra nadzieja i wola przeżycia.

Tytuł oryginalny: Los 33
Tytuł angielski: The 33
Reżyseria: Patricia Riggen
Zdjęcia: Checco Varese
Produkcja: Phoenix Pictures, Half Circle, Warner Bros. Entertainment Poland Sp. z o. o.
Polski dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Poland Sp. z o. o.
Chile, USA, 2015

"Barany. Islandzka opowieść"

Kadr z filmu "Barany. Islandzka opowieść",
dzięki uprzejmości GUTEK Film Sp. z o. o.

Gummi i Kiddi to dwaj bracia w podeszłym wieku, którzy spędzili całe życie na hodowaniu owiec na islandzkiej prowincji, pośród majestatycznych w swej surowości pejzaży, które zachwyciłyby najbardziej wybrednego impresjonistę. Sęk w tym, iż wieki wcześniej się poróżnili i przestali ze sobą rozmawiać. Nie przeszkadza im to rywalizować w każdym możliwym aspekcie, wliczając w to doroczne zawody na wyhodowanie najlepszego barana. Ich niewielki świat zaczyna się chwiać w posadach, gdy na skutek pojawienia się wirusowej choroby wśród owiec, lokalne władze rozkazują eksterminację wszystkich hodowli. Bracia będą musieli nie tylko poradzić sobie ze zbliżającą się owczą apokalipsą, ale także, co gorsza, zacząć się do siebie świadomie odzywać. Barany. Islandzka opowieść Grímura Hákonarsona to minimalistycznie nakręcone, acz bogate w emocje, cudownie humanistyczne kino o różnych rodzajach życiowego sensu; historia pełna prostych mądrości, absurdalnych nietaktów oraz zabawnych spotkań na krańcu świata.

Tytuł oryginalny: Hrútar
Tytuł angielski: Rams
Reżyseria: Grímur Hákonarson
Zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen
Produkcja: Netop Films EHF.
Polski dystrybutor: GUTEK Film Sp. z o. o.
Dania, Islandia, 2015

"Brooklyn"

Kadr z filmu "Brooklyn", dzięki uprzejmości
Imperial CinePix Sp. z o. o.

Lata 50. XX wieku. Młoda Irlandka Eilis opuszcza swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia w mitycznej Ameryce. Dzięki dobroci i przychylności kolejnych napotykanych na swojej drodze ludzi, udaje jej się wytrzymać katorżniczą podróż statkiem, znaleźć dobrą pracę i uwić sobie przytulne gniazdko na stancji w nowojorskim Brooklynie. Zakochuje się także z wzajemnością w Tonym, czarującym włoskim imigrancie, który chciałby położyć cały świat u jej stóp. Niespodziewane wydarzenia zmuszają jednak Eilis do tymczasowego powrotu do matczynego domu. W Irlandii dziewczyna uświadamia sobie jak wiele poświęciła dla swego „amerykańskiego snu”, jak bardzo musiała wyrzec się dawnej siebie, by móc normalnie egzystować w innej rzeczywistości. Brooklyn Johna Crowleya to słodko-gorzka opowieść o młodzieńczych dylematach i emocjonalnych rozterkach zamieniających się w samoświadomość dorosłości; uniwersalna historia wytyczania własnej ścieżki przy jednoczesnym pamiętaniu o swoich korzeniach.

Tytuł oryginalny: Brooklyn
Reżyseria: John Crowley
Zdjęcia: Yves Belanger
Produkcja: Parallel Film Productions Ltd, Wildgaze Films, Item 7
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o. o.
Kanada, Wielka Brytania, Irlandia, 2015

"Carol"

Kadr z filmu "Carol",
dzięki uprzejmości Vue Movie Distribution

Nowy Jork, lata 50. XX wieku, czasy sprzed rewolucji seksualnej; czasy, w których miłość bywała często społecznie spłycana oraz uwarunkowana przez dziesiątki ograniczających konwenansów. Therese to dwudziestokilkuletnia pracownica sklepu, która jest zawiedziona i zmartwiona mozołem dorosłości, przesłaniającym jej wielkie ambicje i marzenia. Gdy w życiu dziewczyny pojawia się starsza i bardziej doświadczona Carol, a wraz z nią możliwość przeżycia czegoś nowego, pięknego i ekscytującego, Therese ulega urokowi owocu zakazanego. Czy obie kobiety łączy jedynie pasja i pożądanie, czy też ich nagły, niespodziewany romans oznacza coś więcej? A jeśli tak, to czy będą potrafiły stawić czoła konsekwencjom, z którymi takie uczucie będzie musiało się wiązać? Carol Todda Haynesa to wystawna i zmysłowa opowieść o odnajdywaniu własnej tożsamości w świecie nakazów, zakazów i społecznych tabu, bogata w emocje i refleksje oraz przywołująca ducha epoki, o której z taką pieczołowitością opowiada.

Tytuł oryginalny: Carol
Reżyseria: Todd Haynes
Zdjęcia: Ed Lachman
Produkcja: Killer Films, Number 9 Films, Channel Four Films (Film Four - Film4)
Polski dystrybutor: Vue Movie Distribution
Wielka Brytania, USA, 2015

"Czerwony pająk"

Kadr z filmu "Czerwony pająk", zdj. Adam Golec,
dzięki uprzejmości KINO ŚWIAT Sp. z o. o.

Inspiracją dla scenariusza filmu Marcina Koszałki stały się dwie historie z lat 60. XX w. Bohaterem pierwszej z nich – miejskiej legendy – jest Lucjan Staniak, domniemany zbrodniarz, nazwany polskim Kubą Rozpruwaczem i Czerwonym Pająkiem (do pisania używał krwistoczerwonego atramentu, a jego liternictwo przypominało pajęczynę), który być może był tylko produktem wyobraźni. Z drugiej wyłania się Karol Kot – Wampir z Krakowa. Ten seryjny morderca istniał naprawdę i swymi zbrodniami wywołał psychozę strachu.

Tytuł angielski: The Red Spider
Reżyseria: Marcin Koszałka
Zdjęcia: Marcin Koszałka
Produkcja: MD4 Sp. z o. o.
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Czechy, Słowacja, Polska, 2015

"I Saw the Light"

Kadr z filmu "I Saw the Light", dzięki uprzejmości
United International Pictures Sp. z o. o.

Mimo śmierci w młodym wieku piosenkarz i tekściarz country Hank Williams jest zgodnie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków XX wieku, co zostało przypieczętowane między innymi zaszczytnym miejscem w Rock and Roll Hall of Fame. I Saw the Light Marca Abrahama opowiada o życiu i śmierci Williamsa oraz pozostawionym przez niego dziedzictwie, ale czyni to zarówno poprzez sceny koncertów, ukazujących jego ogromny talent, jak i z perspektywy burzliwego związku muzyka z Audrey, jego pierwszą żoną i jedyną prawdziwą miłością. Szukając inspiracji w otaczającym świecie oraz rozpierających go emocjach, znajdując ostatecznie pocieszenie w butelce oraz środkach przeciwbólowych, Williams okupuje kolejne sukcesy swojej kariery pogarszającym się stanem fizycznym i psychicznym. Gdy cała Ameryka nuci i śpiewa jego piosenki, a na horyzoncie pojawiają się setki nowych możliwości rozwoju, inspirujący wszystkich muzyk staje się cieniem dawnego siebie, przeżywając swoją tragedię w samotności.

Tytuł oryginalny: I Saw the Light
Reżyseria: Marc Abraham
Zdjęcia: Dante Spinotti
Produkcja: Bron Studios
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o.
USA, 2015

"Mad Max: Na drodze gniewu"

Kadr z filmu "Mad Max: Na drodze gniewu", dzięki uprzejmości
Warner Bros. Entertainment Poland Sp. z o. o.

Szalony Max i zdesperowana Furiosa, dwójka nieugiętych wojowników poszukujących odkupienia w post-apokaliptycznej rzeczywistości, w której wszystko zostało wywrócone do góry nogami, wyruszają w niebezpieczną podróż po pustkowiach i bagnach znamionujących tragiczny upadek dawnego świata. Ścigani przez zmotoryzowane hordy pół-żywych zabijaków na usługach Wiecznego Joe, makabrycznie wyglądającego dyktatora, któremu wykradli jeden z jego największych skarbów, Max i Furiosa rozpoczynają wielodniową walkę o przeżycie, która diametralnie zmieni istniejący układ sił. Powracający po trzydziestu latach do uniwersum, które stworzył i następnie unieśmiertelnił kultową trylogią Mad Max, reżyser George Miller od pierwszych sekund zaprasza widzów na szaloną filmową przygodę w pozbawionym reguł świecie militarystycznej anarchii. Do upiornej rzeczywistości, w której o każdy najmniejszy przejaw człowieczeństwa trzeba walczyć do ostatniego tchu, kropli krwi i galonu benzyny.

Tytuł oryginalny: Mad Max: Fury Road
Reżyseria: George Miller
Zdjęcia: John Seale
Produkcja: Kennedy Miller Mitchell
Polski dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Poland Sp. z o. o.
Australia, 2015

"Miasto 44"

Kadr z filmu "Miasto 44",
dzięki uprzejmościKINO ŚWIAT Sp. z o. o.

Warszawa, lato 1944 roku. Mieszkańcy miasta nie chcą dłużej znosić terroru okupanta hitlerowskiego. Zaczynają krążyć wśród nich pogłoski o rychłym wybuchu powstania. 18-letni Stefan utrzymuje nieco neurotyczną matkę i ukochanego młodszego brata. Chce mieć jedynie pracę, ważne dokumenty i święty spokój. Kontakty z rówieśnikami z konspiracji, m. in. z dwiema uroczymi dziewczynami – Alicją i Kamą, sprawią jednak, że zmienia zdanie, składa przysięgę wojskową, a gdy 1 sierpnia o godzinie W (17.00) wybucha Powstanie Warszawskie, staje wraz z towarzyszami broni do walki. Miasto 44 – superprodukcja Jana Komasy, reżysera z pokolenia 30-latków – będąc epicką panoramą powstańczego zrywu, jest jednocześnie opowieścią o jego w większości bardzo młodych uczestnikach i przypomnieniem gehenny cywilnych mieszkańców walczącej stolicy.

d5nyjjd

Tytuł angielski: Warsaw 44

Reżyseria: Jan Komasa
Zdjęcia: Marian Prokop
Produkcja: Akson Studio Film Miasto Spółka z o. o., Akson Studio Sp. z o. o.
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Polska, 2014

"Midwife, The"

Kadr z filmu "The Midwife",
dzięki uprzejmości Solar Films Inc.

Osadzona przed oraz w trakcie tzw. wojny lapońskiej, rozgrywającego się w ostatnich miesiącach II wojny światowej konfliktu między byłymi sojusznikami Finlandią i Niemcami, The Midwife Antti J. Jokinena to emocjonujący gatunkowy melodramat i zarazem piękny hołd dla wszystkich ludzi uwikłanych w wojenną tragedię. Młodziutka Helena mieszka w okupowanej przez siły III Rzeszy Laponii, pracując jako akuszerka oraz prowadząc prostą i skromną egzystencję pośród surowych wiejskich krajobrazów. Pewnego dnia nazistowski oficer Johannes wywraca jej biedny, acz poukładany świat do góry nogami. Zakochana do nieprzytomności dziewczyna wyrusza za ukochanym do jego nowej placówki – obozu, w którym na więźniach dokonuje są horrendalnych zbrodni. Czy miłosny płomień będzie w stanie przetrwać lodowate podmuchy ludzkiej obojętności wobec cierpienia innych? I co ważniejsze czy przeklęci kochankowie zdołają przeżyć w sadystycznym obozie, by przekonać się po wojnie, co ich tak naprawdę łączyło?

Tytuł oryginalny: Kätilö
Reżyseria: Antti J. Jokinen
Zdjęcia: Rauno Ronkainen
Produkcja: Solar Films Inc.
Finlandia, 2015

"Pokój"

Kadr z filmu "Pokój",
dzięki uprzejmości Monolith Films Sp. z o. o.

W podziemiu anonimowej szopy ogrodowej, stojącej obok położonego w nieokreślonym miejscu przeciętnego domu, pewien nieznajomy mężczyzna trzyma od siedmiu lat w niewoli młodą Joy, wykorzystując ją do spełniania swych seksualnych zachcianek. Kobieta urodziła w tym czasie syna, Jacka, który właśnie kończy pięć lat. Nieświadomy tragedii swej matki chłopak, który nigdy nie zaznał świata zewnętrznego, a na niebo spogląda jedynie przez świetlik umieszczony w suficie, nie jest w stanie pojąć, że poza zamieszkiwanym pomieszczeniem istnieje coś więcej. Nadchodzi jednak czas, by zrozumiał powagę sytuacji i wspomógł matkę w planowaniu ucieczki z tego niewyobrażalnego więzienia. Czy im się to uda? A jeśli tak, czy będą w stanie dostosować się do życia w ogromnym, skomplikowanym i nierzadko irracjonalnym świecie? Mimo opowiadania o horrendalnej zbrodni człowieka na drugim człowieku, Room Lenny'ego Abrahamsona to inspirujący i bogaty w emocje film o sile i pięknie ludzkiego ducha.

Tytuł oryginalny: Room
Reżyseria: Lenny Abrahamson
Zdjęcia: Danny Cohen
Produkcja: Element Pictures, No Trace Camping
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
Irlandia, 2015

"Sicario"

Kadr z filmu "Sicario",
dzięki uprzejmości Monolith Films Sp. z o. o.

Kate Macer to młoda, ambitna i idealistycznie usposobiona agentka FBI, która każdego miesiąca stara się dokładać kilka własnych cegiełek do walki z meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Zwraca tym uwagę agenta specjalnego Matta Gravera, który zaprasza ją do tworzonej właśnie ekipy, której zadaniem będzie działanie na granicy prawa, ażeby pokazać przestępcom, że nie są nietykalni. Kobieta zostawia za sobą bezpieczny świat czarno-białych wartości i zero-jedynkowych wyborów, zagłębiając się w rzeczywistość złożoną z milionów odcieni szarości. Czy cel rzeczywiście uświęca środki? Czy da się powstrzymać poczynające sobie coraz śmielej kartele? I czy istnieje jakaś granica, po przekroczeniu której człowiek zaczyna uosabiać wartości, z którymi dotychczas walczył? Intensywny thriller psychologiczny Denis'a Villeneuve'a drażni emocje, intelekt i zmysły, rysując przed oczyma widza niejednoznaczny moralnie świat wyglądający jak z najpiękniejszego koszmaru.

Tytuł oryginalny: Sicario
Reżyseria: Denis Villeneuve
Zdjęcia: Roger A. Deakins
Produkcja: Thunder Road Pictures, Black Label Media
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2015

"Syn Szawła"

Kadr z filmu "Syn Szawła",
dzięki uprzejmości GUTEK Film Sp. z o. o. br/>br/> Szaweł jest osadzonym w Auschwitz węgierskim Żydem, którego tragiczne okoliczności zmusiły do pracy w Sonderkommando, specjalnej grupie więźniów zajmującej się między innymi sprzątaniem komór gazowych oraz krematoriów. Nie będąc w stanie w żaden sposób odmienić swego losu, mężczyzna uodpornił się na otaczającą go koszmarną rzeczywistość, stając się czymś na wzór automatu i żyjąc od jednego zadania do drugiego, od transportu do transportu. Gdy pewnego dnia w jednym z zamordowanych w komorze gazowej rozpoznaje swego dawno nie widzianego syna, coś w nim odżywa, jakaś uprzednio zapomniana cząstka jego dawnego siebie. Mężczyzna postanawia na przekór sytuacji, w której się znajduje, urządzić chłopcu należyty pogrzeb, ryzykując tym samym życie swoje oraz swoich współwięźniów. Syn Szawła László Nemesa to niezwykle mocna, psychicznie wyczerpująca i wymykająca się jakimkolwiek kategoriom opowieść o poszukiwaniu przejawów człowieczeństwa w świecie pełnym ludzkiego
szaleństwa.

Tytuł oryginalny: Saul fia
Tytuł angielski: Son of Saul
Reżyseria: Laszlo Nemes
Zdjęcia: Mátyás Erdély
Produkcja: Laokoon Filmgroup
Polski dystrybutor: GUTEK Film Sp. z o. o.
Węgry, 2015

"Sufrażystka"

Kadr z filmu "Sufrażystka", dzięki uprzejmości
United International Pictures Sp. z o. o.

Walka o prawo kobiet do głosu trwała przez wiele, wiele lat, a jego uzyskanie było jedynie pierwszym z dziesiątek zwycięstw potrzebnych do osiągnięcia relatywnej równości płci oraz podcięcia skrzydeł odwiecznemu patriarchatowi. Osadzona w Wielkiej Brytanii pierwszych dekad XX wieku, Sufrażystka Sary Gavron opowiada o grupie kobiet, które poświęciły swoje życie dla sprawy, z perspektywy niewinnej i z początku niezbyt zaangażowanej w jakiekolwiek akcje społeczne Maud Watts. Dziewczyna zostaje wręcz przypadkowo wciągnięta w rzeczywistość sufrażystek, o której nie miała wcześniej większego pojęcia, stając się przewodnikiem widza po świecie uosabianym przez Emmeline Pankhurst czy Edith Margaret Garrud (w filmie pojawiającej się jako Edith Ellyn, amalgamat kilku prawdziwych postaci). Uczęszczając na tajemne spotkania i dokonując dwuznacznych moralnie aktów sabotażu, Maud i pozostałe bohaterki rzucają wyzwanie brytyjskiemu establishmentowi stojącemu na straży świata, który jest sprawiedliwy tylko z nazwy.

Tytuł oryginalny: Suffragette
Reżyseria: Sarah Gavron
Zdjęcia: Eduard Grau
Produkcja: Ruby Films, Pathé International, Channel Four Films (Film Four - Film4)
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o.
Wielka Brytania, 2015

"Wolf Totem"

Kadr z filmu "Wolf Totem",
dzięki uprzejmości Wild Bunch

W latach 60. XX wieku młody student z Pekinu zostaje wysłany na bezkresne stepy Mongolii Wewnętrznej, aby nieść kaganek oświaty pewnemu koczowniczemu plemieniu pasterzy. Na miejscu odkrywa jednak fascynujący świat, którego istnienia nawet nie podejrzewał, a to, co wydawało się żmudnym i bezsensownym zadaniem, zamienia się w przygodę życia. Student jest urzeczony metodami oraz tradycjami swoich uczniów, którzy przewyższają go pod każdym względem życiową mądrością. Odnajduje wśród nich własną tożsamość i cel. Zaintrygowany niemalże mistyczną więzią pomiędzy pasterzami a wilkami, chłopak przygarnia wilcze szczenię i zaczyna je wychowywać. Dowiaduje się jednak, że lokalne władze zamierzają urządzić tym królewskim zwierzętom pogrom. Wolf Totem Jean-Jacques'a Annaud'a to porywająca opowieść o zapomnianym przez współczesność świecie, w którym człowiek żyje w zgodzie z naturą i jej odwiecznym prawami.

Tytuł oryginalny: Le dernier loup
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud
Zdjęcia: Jean-Marie Dreujou
Produkcja: Beijing Forbidden City Film, Beijing Phoenix Entertainment Co., China Film Co., China
Movie Channel, Chinavision Media Group, Edko Films, Hérodiade, Loull Productions, Mars Films, Reperage
Chiny, Francja, 2015

d5nyjjd

Podziel się opinią

Share

d5nyjjd

d5nyjjd