ycipk-14oxm8

Cannes 2017: dwie nagrody dla polskiej krótkometrażówki "Najpiękniejsze fajerwerki ever"

Krótkometrażowy film Aleksandry Terpińskiej "Najpiękniejsze fajerwerki ever" otrzymał Nagrodę Canal+ oraz Rail d`Or podczas 56. Semaine de la Critique. - Odbiór filmu przez canneńską publiczność był bardzo dobry i to mnie najbardziej cieszy, ponieważ staram się przede wszystkim robić filmy dla ludzi i zawsze interesuje mnie to, co mają na ich temat do powiedzenia - mówiła szczęśliwa reżyserka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Najpiękniejsze fajerwerki ever"
"Najpiękniejsze fajerwerki ever" (Studio Munka)
ycipk-14oxm8

- Ważne, żeby film niósł za sobą jakieś przesłanie, żeby dotrzeć do ludzi z tym, co chcemy im przekazać. Myślę że ta nagroda pokazuje, że to się udało. Jestem bardzo szczęśliwa - mówiła po przyznaniu nagrody Aleksandra Terpińska (na zdjęciu poniżej czwarta od lewej). "Najpiękniejsze fajerwerki ever" to pierwszy polski film, który otrzymał Rail d'Or. Nagrodę wręczaną od ponad 20 lat dla najlepszego krótkometrażowego filmu z sekcji Semaine de la Critique.

Akcja filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever" toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Fabuła opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentka wykonawcza filmu to Beata Rzeźniczek.

ycipk-14oxm8

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy "Przypadek" organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP oraz Studio Filmowe Tor z okazji "Roku Kieślowskiego". Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem.

- Projekt "Najpiękniejszych fajerwerków ever" zaciekawił mnie już na etapie scenariusza. Zastanawiałam się jednak, czy w tak krótkim czasie i z niedużym budżetem uda się młodym twórcom zrealizować wszystkie założenia i sceny, które proszę mi wierzyć nie były łatwe. Cała ekipa udowodniła jednak, że mając mało czasu i określony budżet można zrealizować film, tak jak się chce – bez żadnych odstępstw od scenariusza i nie idąc na łatwiznę – mówiła Ewa Jastrzębska, Dyrektor ds. Produkcji w Studiu Munka.

ycipk-14oxm8

Agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales, firma odpowiedzialna za sprzedaż tegorocznego zdobywcy Oscara krótkometrażowej fabuły "Sing" czy filmów Rubena Ostlunda i Magnusa van Horna. Promocję międzynarodową filmu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14oxm8

ycipk-14oxm8
ycipk-14oxm8