"Cicha noc": zdobywca Orłów 2018 na Blu‑ray™ i DVD

Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Agnieszka Suchora i Arkadiusz Jakubik w znakomitym debiucie fabularnym Piotra Domalewskiego. Uhonorowana dziesięcioma statuetkami Polskich Nagród Filmowych Orły 2018, w tym dla najlepszego filmu „Cicha Noc” zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD już 11 kwietnia.

"Cicha noc": zdobywca Orłów 2018 na Blu-ray™ i DVD
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) i jej mąż (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie wszystkich będą miały dalsze wydarzenia wigilijnej nocy.

Obraz
© Materiały prasowe

*„Cicha Noc” to jeden z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich filmów ubiegłego roku. *
W rolach głównych w wystąpili Dawid Ogrodnik („Ostatnia rodzina”), Tomasz Ziętek („Konwój”), Agnieszka Suchora („Ki”), Arkadiusz Jakubik („Wołyń”), Maria Dębska („W rytmie serca”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”) i Paweł Nowisz („Barwy szczęścia”).

Debiut reżyserski Piotra Domalewskiego okazał się jedną z największych sensacji ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył siedem nagród, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrodę za główną rolę męską dla Dawida Ogrodnika oraz nagrodę dziennikarzy. „Cicha Noc” została również najlepszym polskim filmem według Polskiej Akademii Filmowej. Film otrzymał ponadto dziewięć statuetek Orły 2018 za: najlepszą reżyserię, najlepszy dźwięk, najlepsze role drugoplanowe (żeńska dla Agnieszki Suchory i męska dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, odkrycie roku (Piotr Domalewski) oraz nagrodę publiczności.

Obraz
© Materiały prasowe

− Dramat, który rozgrywa się w scenariuszu „Cichej Nocy” nie jest inspirowany artykułem z gazety, ani życiem sławnej osoby. To historia opowiadająca o świecie, który dobrze znam, o świecie, w którym się wychowałem. A wychowałem się na podlaskiej wsi i zawsze chciałem sportretować żyjącą w moich stronach społeczność. Tam, skąd pochodzę, tradycja i rodzina to wartości, które spajają wielopokoleniowe społeczeństwo. Chcę opowiedzieć o tej społeczności w sposób obiektywny, nie oceniać jej członków i ich zachowań, nie wartościować ich decyzji i wyborów, wystrzegając się przyznawania i odbierania racji – pisał o swoim filmie w eksplikacji reżyserskiej Piotr Domalewski.

„Cicha Noc” jest filmem wyrastającym z doświadczeń scenarzysty i reżysera. Spojrzeniem na współczesną Polskę z perspektywy człowieka urodzonego w latach 80. Jego ambicją, podczas pracy nad pełnometrażowym debiutem, było stworzenie kameralnego dramatu, osadzonego w rozpoznawalnych realiach i podejmującego palące kwestie, które dotyczą wielu polskich rodzin.

Obraz
© Materiały prasowe

− W scenariuszu „Cichej Nocy” przyjmuję perspektywę Adama, chłopaka, który zamierza opuścić rodzinne strony na zawsze. Jest emigrantem zarobkowym, który poprzez swoje świadome decyzje postanawia zmienić utrwalony przez rodzinną tradycję emigrantów zarobkowych los. Chce się wyrwać schematom, wyjechać z kraju i założyć rodzinę za granicą – mówi Piotr Domalewski.

– Bohaterem naszych czasów jest emigrant zarobkowy. Młody człowiek po studiach szukający swojego miejsca w świecie, napędzanym wartościami wyznaczanymi przez kapitalizm. W świecie, który daje złudzenie, że granice nie istnieją, że wszystko jest możliwe, bohater nigdzie nie jest u siebie. Chciałem opowiedzieć historię chłopaka, który jest w stanie poświęcić wszystko, żeby odmienić swój los. Adam jest rozdarty między przywiązaniem do tradycji, a silną chęcią zmiany. Między religią, a poczuciem dewaluacji tradycyjnych wartości, między potrzebą wspólnoty, a świadomością ograniczeń, które ta wspólnota narzuca – dodaje reżyser i scenarzysta.

Domalewski, jak wielu współczesnych polskich twórców (np. w filmach „Ostatnia rodzina”, „Moje córki krowy”, „Ojciec”), pragnął stworzyć wyrazisty obraz polskiej rodziny i tą drogą nakreślić szerszą wizję naszej pełnej napięć współczesności.

Obraz
© Materiały prasowe

Castingi do „Cichej Nocy” trwały bardzo długo. W ich efekcie udało się na planie zgromadzić plejadę znakomitych aktorów: Dawida Ogrodnika, Tomasza Ziętka, Arkadiusza Jakubika, Jowitę Budnik oraz Agnieszkę Suchorę i Pawła Nowisza. – Nie chodziło mi tylko o podobieństwo zewnętrzne. Jak się z kimś mieszka w jednym pokoju przez 19 lat, to nawet w zbliżony sposób się gestykuluje. Szukaliśmy tego wśród aktorów. Chciałem, żeby widz nie miał wątpliwości, że ludzie, których ogląda na ekranie, są rodziną – tłumaczy swoje decyzje obsadowe reżyser.

Zdjęcia do filmu powstały na terenie gminy Gietrzwałd w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie powstała m.in. część zdjęć do głośnej „Róży” Wojciecha Smarzowskiego.

Światowa premiera „Cichej Nocy” miała miejsce podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie film został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i festiwalowe jury. Film spotkał się również z dużym zainteresowaniem widzów, a w kinach obejrzało go ponad 350 tysięcy widzów.

Obraz
© Materiały prasowe

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY I DVD:
• Zwiastun
• Making of

Zobacz zwiastun:

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)