Czy pamiętasz te czołówki?

Czy pamiętasz te czołówki?
Źródło zdjęć: © AKPA

17.12.2009 | aktual.: 23.01.2017 13:24

Przypomnij sobie stare oblicze polskiej rozrywki

Każdemu z nas, zdarza się natrafić na archiwalne wydanie ‘Koła fortuny’ lub stare dobranocki, pamiętane jeszcze z naszego dzieciństwa.
Dzisiaj niektóre z dawnych czołówek telewizyjnych potrafią nas wprawić w osłupienie – te okropne wąsy i marynarki u gospodarzy programów rozrywkowych z lat ’80. i ’90.

Jednak w natłoku obecnych form telewizyjnych, często wzorowanych na styl zachodni, cieplej nam się robi na sercu, kiedy z uśmiechem wspominamy te stare.

Kto chce niech wsiada do telewizyjnego wehikułu czasu i przypomni sobie stare oblicze rozrywki. Te czołówki znamy tak dobrze jak gumę 'Donald' i buty 'Relax'. Wszyscy gotowi, można zaczynać…

1 / 17

Miliard w rozumie

Obraz
© AKPA

Teleturniej opracowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, emitowany w TVP1 w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku.

Prowadzącym był Janusz Weiss. Główną nagrodą było sto tysięcy (miliard starych) złotych. Początkowo w teleturnieju brało corocznie udział 16 uczestników podzielonych na czteroosobowe ćwiartki.
Później zasady te uległy zmianie.

2 / 17

5-10-15

Obraz
© TVP

Magazyn dla dzieci i młodzieży nadawany w Telewizji Polskiej od 1982 do 2007.

W programie poruszane były najważniejsze sprawy dotyczące wszystkich tych, którzy mają 5, 10 i 15 lat.
Muzykę z czołówki programu do niedawna stanowił fragment utworu Bez ograniczeń zespołu Kombi.

Prezenterami programu byli między innymi: Piotr Kraśko i Krzysztof Ibisz.

3 / 17

Okienko Pankracego

Obraz
© MediaWay Sp. zo. o.

Piątek z Pankracym – program telewizyjny dla dzieci emitowany od marca 1978 do roku 1990, w piątki, około 16:40, w programie pierwszym telewizji polskiej.

Prowadzącym był najpierw Zygmunt Kęstowicz, później Tadeusz Chudecki i jako ostatni Artur Barciś (wtedy program ukazywał sie pod tytułem Okienko Pankracego).

Pankracy był lalką imitującą psa.

4 / 17

Koło Fortuny

Obraz
© AKPA

Polską wersję teleturnieju prowadził Wojciech Pijanowski, zaś hostessą była Magda Masny. Program od razu odniósł dużą popularność i zyskał wielomilionową widownię.

W 1995 roku Wojciech Pijanowski został odsunięty od prowadzenia teleturnieju z powodu łamania regulaminu. Był podejrzewany o nietrzeźwość oraz niewydawanie nagród graczom – sprawę utrudniało to, że Pijanowski był jednocześnie producentem Koła Fortuny.

5 / 17

Panorama

Obraz
© ONS.pl

Program informacyjny TVP 2, nadawany raz dziennie każdego dnia. Pierwsze wydanie wyemitowano 2 września 1991. Zastąpiła podobny program pod nazwą 'Panorama dnia'.

Od 3 listopada 2008 r. rozpoczęła się emisja Panoramy z nowego studia i nową oprawą graficzną.

Na początku lat ’90. Panorama była jednym z najpopularniejszych programów informacyjnych.

6 / 17

Domowe przedszkole

Obraz
© TVP

Program dla dzieci nadawany był w TVP1 w latach 80 i 90. W 2000 roku program został zdjęty z anteny z powodu zbyt niskiej oglądalności.

Po sześciu latach nieobecności został wznowiony na antenie TVP1 od 4 października 2006 do 30 sierpnia 2007 roku.

Czołówkę do programu „Domowe przedszkole” w pierwszej wersji śpiewał Piotr Szewczyk.

7 / 17

Magia liter

Obraz
© studio.wp.pl

Teleturniej emitowany był w II połowie lat 90. w TVP2. Program prowadzony przez Wojciecha Pijanowskiego wzorowany był częściowo na pomysłach z teleturnieju ‘Koło Fortuny’.

Gra polegała na odkrywaniu zdjęcia zakrytego literami w 7 kolumnach i 5 wierszach, z których należało układać słowa.

8 / 17

Tik Tak

Obraz
© EMI Music

Tik-Tak to program telewizyjny dla dzieci. Pierwsze odcinki powstały w roku 1981. Początkowo był audycją kukiełkową. W roku 1983 dołączyli do niego aktorzy. Program został zdjęty z anteny w roku 1998.

Program miał charakter muzyczno-dydaktyczny. Głównymi bohaterami byli Pan Tik-Tak (Andrzej Grabowski), Ciotka Klotka (Ewa Chotomska) oraz dzieci z zespołu Fasolki. Z czasem Pana Tik-Taka zastąpił Krzyś Tik Tak (Krzysztof Marzec).

9 / 17

Przygody kota Filemona

Obraz
© TVP

W latach 1972 - 1981 w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for powstał 53-odcinkowy serial telewizyjny Przygody kota Filemona. Serial do trzynastego odcinka nosił tytuł „Dziwny świat kota Filemona”.

Poszczególne odcinki opowiadają o przygodach dwóch kotów – starego, doświadczonego Bonifacego, oraz Filemona – małego, naiwnego kotka, ciekawego świata.

10 / 17

Zwierzyniec

Obraz
© AKPA

Zwierzyniec, przyrodniczy program telewizyjny skierowany do dzieci i młodzieży. Emitowany w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. w paśmie popołudniowym w poniedziałki, typowo od 16.40 do 17.30.

Gospodarzem programu był Michał Sumiński, myśliwy i miłośnik zwierząt.
W skład "Zwierzyńca" wchodziły gawędy Pana Michała, filmy przyrodnicze oraz, na koniec, kreskówki wytwórni Hanna-Barbera.

11 / 17

Bałwanek Buli

Obraz
© TVP

Bouli (spolszczone Buli) – seria filmów animowanych produkcji francuskiej z końca lat 80. XX wieku o przygodach bałwanka o tym samym imieniu.

Roztopiony przez słońce, powrócił do dawnych kształtów i ożył, dzięki magicznej mocy Księżyca i dołączył do przyjaciół w Krainie Bałwanków.

Imię Bouli pochodzi od francuskiego określenia boule de neige, czyli kula śnieżna.

12 / 17

Pszczółka Maja

Obraz
© AKPA

Pszczółka Maja to austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski[1] serial animowany (anime) dla dzieci.

Bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty na książce niemieckiego pisarza.
Książka została zaadaptowana na serial (jap.) 'Mitsubachi Māya no bōken' w 1975.

13 / 17

Krzyżówka szczęścia

Obraz
© studio.wp.pl

Polski teleturniej emitowany w latach 1995-2003. Program miał wielu prowadzących, najdłużej w tej roli występowała Agata Młynarska.

Oprócz niej przez program przewinęli się: Magda Mołek, Krzysztof Hołowczyc, Krzysztof Mielańczuk, Krzysztof Rogala, Rafał Kubacki i Tomasz Stockinger.

14 / 17

Przybysze z Matplanety

Obraz
© studio.wp.pl

Polski telewizyjny program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży nadawany w TVP w latach 80. (później kilkakrotnie powtarzany).

Widz poznaje podstawy matematyki wyższej (działania na zbiorach, układy niedziesiątkowe). Bohaterami tego programu są dwa matematyczne znaki: Sigma (Σ), mądry i odważny, i jego przyjaciel Pi (Π), nieśmiały i tchórzliwy.

Ich celem jest pomoc ziemskim dzieciom w nauce matematyki.

15 / 17

Miś Uszatek

Obraz
© AKPA

Główna postać z telewizyjnego serialu animowanego Miś Uszatek i książek dla dzieci.

Powstał 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki.

16 / 17

Miś Uszatek

Obraz
© AKPA

Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku.

Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.

17 / 17

Spikerzy i oprawa TVP 1974-1990

Obraz
© TVP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)