Przypomnij sobie stare oblicze polskiej rozrywki
Każdemu z nas, zdarza się natrafić na archiwalne wydanie ‘Koła fortuny’ lub stare dobranocki, pamiętane jeszcze z naszego dzieciństwa.
Dzisiaj niektóre z dawnych czołówek telewizyjnych potrafią nas wprawić w osłupienie – te okropne wąsy i marynarki u gospodarzy programów rozrywkowych z lat ’80. i ’90.
Jednak w natłoku obecnych form telewizyjnych, często wzorowanych na styl zachodni, cieplej nam się robi na sercu, kiedy z uśmiechem wspominamy te stare.
Kto chce niech wsiada do telewizyjnego wehikułu czasu i przypomni sobie stare oblicze rozrywki. Te czołówki znamy tak dobrze jak gumę 'Donald' i buty 'Relax'. Wszyscy gotowi, można zaczynać…
Miliard w rozumie
Teleturniej opracowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, emitowany w TVP1 w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku.
Prowadzącym był Janusz Weiss. Główną nagrodą było sto tysięcy (miliard starych) złotych. Początkowo w teleturnieju brało corocznie udział 16 uczestników podzielonych na czteroosobowe ćwiartki.
Później zasady te uległy zmianie.
5-10-15
Magazyn dla dzieci i młodzieży nadawany w Telewizji Polskiej od 1982 do 2007.
W programie poruszane były najważniejsze sprawy dotyczące wszystkich tych, którzy mają 5, 10 i 15 lat.
Muzykę z czołówki programu do niedawna stanowił fragment utworu Bez ograniczeń zespołu Kombi.
Prezenterami programu byli między innymi: Piotr Kraśko i Krzysztof Ibisz.
Okienko Pankracego
Piątek z Pankracym – program telewizyjny dla dzieci emitowany od marca 1978 do roku 1990, w piątki, około 16:40, w programie pierwszym telewizji polskiej.
Prowadzącym był najpierw Zygmunt Kęstowicz, później Tadeusz Chudecki i jako ostatni Artur Barciś (wtedy program ukazywał sie pod tytułem Okienko Pankracego).
Pankracy był lalką imitującą psa.
Koło Fortuny
Polską wersję teleturnieju prowadził Wojciech Pijanowski, zaś hostessą była Magda Masny. Program od razu odniósł dużą popularność i zyskał wielomilionową widownię.
W 1995 roku Wojciech Pijanowski został odsunięty od prowadzenia teleturnieju z powodu łamania regulaminu. Był podejrzewany o nietrzeźwość oraz niewydawanie nagród graczom – sprawę utrudniało to, że Pijanowski był jednocześnie producentem Koła Fortuny.
Panorama
Program informacyjny TVP 2, nadawany raz dziennie każdego dnia. Pierwsze wydanie wyemitowano 2 września 1991. Zastąpiła podobny program pod nazwą 'Panorama dnia'.
Od 3 listopada 2008 r. rozpoczęła się emisja Panoramy z nowego studia i nową oprawą graficzną.
Na początku lat ’90. Panorama była jednym z najpopularniejszych programów informacyjnych.
Domowe przedszkole
Program dla dzieci nadawany był w TVP1 w latach 80 i 90. W 2000 roku program został zdjęty z anteny z powodu zbyt niskiej oglądalności.
Po sześciu latach nieobecności został wznowiony na antenie TVP1 od 4 października 2006 do 30 sierpnia 2007 roku.
Czołówkę do programu „Domowe przedszkole” w pierwszej wersji śpiewał Piotr Szewczyk.
Magia liter
Teleturniej emitowany był w II połowie lat 90. w TVP2. Program prowadzony przez Wojciecha Pijanowskiego wzorowany był częściowo na pomysłach z teleturnieju ‘Koło Fortuny’.
Gra polegała na odkrywaniu zdjęcia zakrytego literami w 7 kolumnach i 5 wierszach, z których należało układać słowa.
Tik Tak
Tik-Tak to program telewizyjny dla dzieci. Pierwsze odcinki powstały w roku 1981. Początkowo był audycją kukiełkową. W roku 1983 dołączyli do niego aktorzy. Program został zdjęty z anteny w roku 1998.
Program miał charakter muzyczno-dydaktyczny. Głównymi bohaterami byli Pan Tik-Tak (Andrzej Grabowski), Ciotka Klotka (Ewa Chotomska) oraz dzieci z zespołu Fasolki. Z czasem Pana Tik-Taka zastąpił Krzyś Tik Tak (Krzysztof Marzec).
Przygody kota Filemona
W latach 1972 - 1981 w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for powstał 53-odcinkowy serial telewizyjny Przygody kota Filemona. Serial do trzynastego odcinka nosił tytuł „Dziwny świat kota Filemona”.
Poszczególne odcinki opowiadają o przygodach dwóch kotów – starego, doświadczonego Bonifacego, oraz Filemona – małego, naiwnego kotka, ciekawego świata.
Zwierzyniec
Zwierzyniec, przyrodniczy program telewizyjny skierowany do dzieci i młodzieży. Emitowany w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. w paśmie popołudniowym w poniedziałki, typowo od 16.40 do 17.30.
Gospodarzem programu był Michał Sumiński, myśliwy i miłośnik zwierząt.
W skład "Zwierzyńca" wchodziły gawędy Pana Michała, filmy przyrodnicze oraz, na koniec, kreskówki wytwórni Hanna-Barbera.
Bałwanek Buli
Bouli (spolszczone Buli) – seria filmów animowanych produkcji francuskiej z końca lat 80. XX wieku o przygodach bałwanka o tym samym imieniu.
Roztopiony przez słońce, powrócił do dawnych kształtów i ożył, dzięki magicznej mocy Księżyca i dołączył do przyjaciół w Krainie Bałwanków.
Imię Bouli pochodzi od francuskiego określenia boule de neige, czyli kula śnieżna.
Pszczółka Maja
Pszczółka Maja to austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski[1] serial animowany (anime) dla dzieci.
Bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty na książce niemieckiego pisarza.
Książka została zaadaptowana na serial (jap.) 'Mitsubachi Māya no bōken' w 1975.
Krzyżówka szczęścia
Polski teleturniej emitowany w latach 1995-2003. Program miał wielu prowadzących, najdłużej w tej roli występowała Agata Młynarska.
Oprócz niej przez program przewinęli się: Magda Mołek, Krzysztof Hołowczyc, Krzysztof Mielańczuk, Krzysztof Rogala, Rafał Kubacki i Tomasz Stockinger.
Przybysze z Matplanety
Polski telewizyjny program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży nadawany w TVP w latach 80. (później kilkakrotnie powtarzany).
Widz poznaje podstawy matematyki wyższej (działania na zbiorach, układy niedziesiątkowe). Bohaterami tego programu są dwa matematyczne znaki: Sigma (Σ), mądry i odważny, i jego przyjaciel Pi (Π), nieśmiały i tchórzliwy.
Ich celem jest pomoc ziemskim dzieciom w nauce matematyki.
Miś Uszatek
Główna postać z telewizyjnego serialu animowanego Miś Uszatek i książek dla dzieci.
Powstał 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.
Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki.
Miś Uszatek
Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku.
Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.