Trwa ładowanie...

''Demon'': Film Marcina Wrony wybrany najlepszym horrorem 2015

''Demon'': Film Marcina Wrony wybrany najlepszym horrorem 2015Źródło: mat. dystrybutora
d1t3gk9
d1t3gk9

„Demon” w reżyserii tragicznie zmarłego *Marcina Wrony (więcej tutaj) został wybrany najlepszym horrorem 2015 na zakończonym właśnie, słynnym amerykańskim festiwalu Fantastic Fest.*

Film Marcina Wrony nagrodzono w kategorii „Horror Features”. Nagroda publiczności powędrowała do Eliego Rotha za „Green Inferno”, a w kategorii „Fantasy Features” nagrodzono „The Club” w reżyserii Duke’a Johnsona i Charlie’ego Kaufmana.

O czym jest *„Demon”?*

d1t3gk9

Głównym bohaterem „Demona” jest Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem. Przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

Tak o „Demonie” pisze Grzegorz Kłos z redakcji Film.wp.pl:

„Demon” to pierwsza od wielu lat, w dodatku udana, rodzima próba nakręcenia kina spod znaku grozy. Wrona kapitalnie odnalazł się w stylistyce, rozumie rządzące nią prawidła, od samego początku umiejętnie stopniując napięcie i z rozwagą wykorzystując motywy przynależne konwencji. Jednak wbrew pozorom rewelacyjny warsztatowo „Demon” to nie do końca kino czyste gatunkowo. Posługując się formułą paranormalnego thrillera reżyser dotyka tematyki zbiorowej pamięci, wyciąga na powierzchnię narodowe fobie i grzechy, przy okazji opowiadając o polsko-żydowskiej historii. Robi to przy tym aluzyjnie, posługując się w wielu miejscach niedomówieniem, tym samym pozostawiając spore pole do interpretacji i dociekań (przeczytaj całą recenzję)
.

„Demon” trafi do polskich kin 16 października.

Jedenasta edycja prestiżowej imprezy tradycyjnie odbyła się w teksańskim Austin. Podczas Fantastic Fest każdorazowo swoje premiery mają najważniejsze filmy gatunkowe roku (horrory, science fiction, thrillery i filmy fantasy), ponadto odbywają się retrospektywy oraz spotkania z twórcami i aktorami.

d1t3gk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t3gk9