Denzel Washington
Jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych czarnoskórych aktorów hollywoodzkich, popularny szczególnie w latach 90-tych. Zdobywca dwóch Oscarów, dwóch Złotych Globów, dwóch nagród MTV oraz dwóch Srebrnych Niedźwiedzi. Również reżyser i producent.
Urodził się 28 grudnia 1954 roku w Mount Vernon w stanie Nowy Jork.
Jego ojciec był kaznodzieją, a matka – wywodzącą się z Harlemu piosenkarką gospel i właścicielką salonu piękności.
Aktorstwem zainteresował się dopiero jako 20-latek, jednak począwszy od pierwszych występów na amatorskich scenach, dało się poznać jego prawdziwe powołanie do bycia zawodowym aktorem.
Po ukończeniu podjętych wcześniej studiów dziennikarskich na Fordham University na Bronxie, wyjechał uczyć się aktorstwa w American Conservatory Theatre w San Francisco.
** Debiutował w 1977 roku w telewizyjnym filmie „Wilma”. Jego pierwszym występem na dużym ekranie była rola w komedii „Dokładnie tacy sami” (1981), a pierwszą znaczącą rolą – kreacja w „Historii żołnierza” (1984) Normana Jewisona.**
Za rolę w politycznym filmie biograficznym „Krzyk wolności” (1987) Richarda Attenborough otrzymał pierwsze nominacje do Oscara i Złotego Globu.
Nagrodę Akademii oraz statuetkę Złotego Globu przyniosła mu drugoplanowa rola w wojennym filmie akcji „Chwała” (1989) Edwarda Zwicka z Morganem Freemanem.
Drugiego Oscara oraz nominację do Złotego Globu, jak również nagrodę filmową MTV w kategorii Najlepszy Czarny Charakter przyniosła mu pierwszoplanowa kreacja w kryminalnym „Dniu próby” (2001) z Ethanem Hawkiem, zaś drugi Złoty Glob (i nominację do Oscara) – rola boksera w biograficznym „Huraganie” (1999) Normana Jewisona.
Ponadto, rola w tym ostatnim przyniosła mu drugiego z kolei Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie.
Pierwszym uhonorowany został w 1993 roku za występ w „Malcolmie X” Spike’a Lee (1992, również nominacja do Oscara i Złotego Globu oraz Nagroda Filmowa MTV).
Washington jest rekordzistą jeśli chodzi o statuetki Image Awards – dostał ich aż 12, w okresie największej popularności zgarniając każdego roku jedną.
Poza wymienionymi powyżej, zagrał także w wielu innych znaczących i popularnych produkcjach w dekadzie lat 90-tych.
W 1993 roku pojawił się w trzech ważnych rolach: obok Toma Hanksa i Antonia Banderasa w „Filadelfii” Jonathana Demme’a, jako partner Julii Roberts na planie znanego thrillera Alana J. Pakuli „Raport Pelikana” oraz w adaptacji Szekspirowskiej sztuki „Wiele hałasu o nic” Kennetha Branagha.
W 1995 roku zagrał z Genem Hackmanem w filmie akcji „Karmazynowy przypływ” Tony’ego Scotta.
Często wracał do współpracy z reżyserami: w 1998 roku ponownie wystąpił u Zwicka w „Stanie oblężenia”, w 2004 roku zagrał raz jeszcze u Demme’a w „Kandydacie” oraz spotkał się z Tonym Scottem na planie „Człowieka w ogniu” (2004), a w 2006 dołączył do gwiazdorskiej obsady „Planu doskonałego” Spike’a Lee oraz po raz kolejny zagrał u Scotta w thrillerze sci-fi „Deja vu”.
Jednym z bardziej znanych filmów z udziałem Denzela był kryminał „Kolekcjoner kości” (1999) Philipa Noyce’a z Angeliną Jolie.
W ostatnich latach grywał nieco mniej, skupiając się raczej na twórczości reżysersko- producenckiej.
Jego debiutem reżyserskim był biograficzny dramat „Antwone Fisher” (2002) z własnym udziałem.
Później nakręcił dwa kolejne obrazy: „The Great Debaters” (2007) z Forestem Whitekarem oraz kolejny dramat biograficzny „In Black and White” (2008).
Jest producentem wszystkich swoich filmów, jednak w tej roli zadebiutował dużo wcześniej, w 1995 roku inwestując w dokumentalny film sportowy „Hank Aaron: Chasing the Dream”, a w 2000 – w biograficzny dokument „Half Past Autumn: The Life and Works of Gordon Parks”. Oba filmy były produkcjami TV i sławiły losy czarnoskórych bohaterów, oba nominowane były też do Emmy.
Był drugim czarnoskórym aktorem po Sidneyu Poitier, który otrzymał Oscara za rolę pierwszoplanową.
W 1993 roku został laureatem Specjalnej Nagrody na festiwalu w Sundance, a w 2007 roku otrzymał Specjalną BAFTA - Britannia Award za Całokształt.
Jednym z ostatnich występów aktora jest rola w znanym filmie Ridleya Scotta „American Gangster” (2007) z Russelem Crowe, która przyniosła mu nominację do Złotego Globu. W 2009 roku zagrał w filmie “Metro strachu”. Rok 2010 to role w filmach “Księga ocaleni” oraz “Niepowstrzymany”.