Trwa ładowanie...
deszczowa piosenka
13-10-2012 15:08

''Deszczowa piosenka'': Po raz pierwszy na Blu-ray już od 5 pażdziernika!

''Deszczowa piosenka'': Po raz pierwszy na Blu-ray już od 5 pażdziernika!Źródło: Galapagos
dol4ye2
dol4ye2
Jeden z najwspanialszych filmów wszech czasów. Niezapomniane kreacje aktorskie! Jubileuszowa edycja odnowionego filmu z obrazem w wysokiej rozdzielczości w 4K. 4 godziny dodatków specjalnych!

ŚPIEWAM W DESZCZU I ZNOWU JESTEM SZCZĘŚLIWY

W tym roku minie 60 lat od czas powstania „Deszczowej piosenki”, a musical Gene’a Kelly’ego i Stanleya Donena praktycznie się nie starzeje. Film niezmiennie bawi coraz to nowe pokolenia widzów, a tytułowa piosenka doczekuje się nowych wykonań i przeróbek, które trafiają na listy przebojów. Z okazji tegorocznych urodzin filmu Galapagos Films przedstawia wyjątkowe wydanie „Deszczowej piosenki”. Godziny dodatków specjalnych! Na DVD oraz po raz pierwszy na Blu-ray w nowej olśniewającej jakości już od 5 października!

Hollywood, rok 1927. Don Lockwood (Gene Kelly) jest gwiazdorem niemego kina. Jego kolejne filmy biją rekordy popularności, a on sam nie może opędzić się od oszalałych fanek. Chcąc podtrzymać zainteresowanie mediów aktorem, pracownicy zatrudniającego go studia Monumental Pictures, rozpuszczają plotkę, że Don zakochany jest w towarzyszącej mu często na dużym ekranie aktorce Linie Lamont (Jean Hagen). Don zaprzecza temu kiedy tylko może, ale Lina – której bystrość pozostawia wiele do życzenia – żyje w przekonaniu, że jest narzeczoną Dona.

dol4ye2

Kiedy na ekrany kin wytwórnia Warner Bros. wprowadza film „Śpiewak jazzbandu” – pierwszy dźwiękowy obraz w historii – z dnia na dzień kariery Dona i Liny stają pod znakiem zapytania. Widzowie nie chcą już bowiem oglądać filmów niemych i domagają się takich, w których mogą usłyszeć wypowiadane przez aktorów kwestie, zamiast czytać je na planszach.

Szefowie studia Monumental Pictures postanawiają zatem udźwiękowić najnowszy film duetu Lockwood-Lamont. Niestety, sprawa okazuje się bardzo trudna. Lina Lamont ma bowiem fatalny głos, którego nie jest w stanie poprawić nawet najlepszy logopeda. Próbny pokaz pierwszej udźwiękowionej wersji filmu kończy się katastrofą, a producenci i aktorzy zaczynają poważnie obawiać się o swoją przyszłość.

Wtedy najlepszy przyjaciel Dona – Cosmo Brown (Donald O’Connor) wpada na pomysł by kwestie Liny Lamont nagrała początkująca aktorka Kathy Selden (Debbie Reynolds) – przyjaciółka Lockwooda, która na dodatek nie jest mu obojętna. Co więcej, cała trójka przekonuje szefa studia R.F. Simpsona (Millard Mitchell) by w postprodukcji przerobić film na musical i zaskoczyć widzów czymś czego jeszcze w kinie nie było – produkcją muzyczną.

Prace nad filmem idą znakomicie. Niestety, o całej intrydze dowiaduje się Lina Lamont, która jest zazdrosna nie tylko o talent Kathy, ale przede wszystkim o to, że właśnie ją, a nie Linę, Don obdarzył swoim uczuciem. Zdesperowana gwiazda postanawia zrobić wszystko, żeby rozbić ich związek i zrujnować karierę początkującej aktorki.

dol4ye2

NOWA OLŚNIEWAJĄCA JAKOŚĆ 1080P!
FILM ZREMASTEROWANY ZE SKANÓW W ROZDZIELCZOŚCI 4K!

Galapagos Films przedstawia specjalne, jubileuszowe wydanie „Deszczowej piosenki” – jednego z najlepszych musicali wszech czasów i jednego z najlepszych filmów w historii kina. Obraz ukaże się w odnowionej cyfrowo wersji z obrazem w wysokiej rozdzielczości, a towarzyszyć mu będą godziny wyjątkowych dodatków specjalnych.

Zrealizowana w 1952 roku „Deszczowa piosenka” to wspólne dzieło reżysera Stanleya Donena („Na przepustce”, „Zabawna buzia”) oraz aktora i reżysera Gene’a Kelly’ego („Amerykanin w Paryżu”, „Trzej muszkieterowie”). Ostatni z wymienionych zagrał również w musicalu jedną z głównych ról, a obok niego w filmie pojawili się m.in.: zdobywca Złotego Globu Donald O’Connor („Zabaweczki”), nominowana do Oscara Debbie Reynolds („Jak zdobyto Dziki Zachód”), nominowana do Oscara Jean Hagen („Asfaltowa dżungla”), uhonorowany Złotym Globem Millard Mitchell („Winchester ‘73”), nominowana do Złotego Globu Cyd Charisse („Wszyscy na scenę”) oraz zdobywczyni Oscara Rita Moreno („West Side Story”).

dol4ye2

Dziś mało kto o tym pamięta, ale „Deszczowa piosenka” jest filmem, który powstał na zasadzie recyclingu. Odpowiedzialne za jego produkcję studio MGM miało w swoich zasobach mnóstwo piosenek, które wykorzystało w swoich wcześniejszych filmach, ale – mimo dużego potencjału – nie utkwiły one w pamięci widzów (przykładowo, tytułowa „Deszczowa piosenka” po raz pierwszy została wykonana jeszcze w 1929 roku w komedii „Hollywood Revue”). Gene Kelly i Stanley Donen poświęcili wiele czasu by wybrać z nich kilkanaście utworów, które wykorzystali w swoim filmie.

Jednak nie tylko piosenkom musical dał drugie życie. Podczas realizacji „Deszczowej piosenki” wykorzystano bowiem bardzo wiele dekoracji i elementów scenografii, które znajdowały się w magazynach studia MGM i były już wcześniej użyte (m.in. w głośnej „Symfonii zmysłów” z 1926 roku z Gretą Garbo w roli głównej).

Pomysł realizacji obrazu opowiadającego o przemianach jakie nastąpiły w Hollywood i branży filmowej po wynalezieniu filmu dźwiękowego wyszedł od scenarzystów Betty Comden i Adolpha Greena. Jednak artystą, który uczynił z „Deszczowej piosenki” arcydzieło okazał się Gene Kelly. Ten niezwykle utalentowany aktor i tancerz praktycznie w pojedynkę przygotował choreografię do całego filmu w tym słynną sekwencję „Broadway Ballet”, w której wystąpił z Cyd Charisse oraz niezapomniany taniec w deszczu podczas którego wykonuje tytułową piosenkę. Legenda głosi, że Gene Kelly zrealizował tę scenę w jednym ujęciu, ale to nieprawda. W rzeczywistości zdjęcia tylko do tej jednej sekwencji trwały 3 dni, podczas których Gene Kelly miał 39 stopni gorączki, a wełniane garnitury, które nosił na planie pod wpływem wody nieustannie się kurczyły. Z kolei próby do wspomnianej już sceny z Cyd Charisse trwały miesiąc, a jej realizacja pochłonęła 2 tygodnie pracy oraz 600 000 dolarów, co stanowiło prawie 1/5 całego budżetu filmu.

dol4ye2

Premiera „Deszczowej piosenki” odbyła 27 marca 1952 roku a film został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków. W samych tylko Stanach obraz zanotował przychody w wysokości 3 milionów dolarów stając się jednym z największych filmowych przebojów roku. Ponadto obraz zdobył dwie nominacje do Oscarów® dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Jean Hagen) oraz za najlepszą muzykę (Lennie Hayton). Z kolei Donald O’Connor za rolę Cosmo Browna otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w musicalu lub komedii.

Dziś „Deszczowa piosenka” jest niekwestionowanym arcydziełem. Wydawany przez Brytyjski Instytut Filmowy magazyn „Sight & Sound” aż dwukrotnie umieszczał ją na liście najlepszych filmów wszech czasów (w latach 1982 oraz 2002), a w 2008 roku magazyn „Empire” umieścił musical na 8 miejscu w stworzonej przez siebie liście 500 najwspanialszych filmów wszech czasów. „Deszczowa piosenka” kilkakrotnie pojawiała się na wysokich miejscach w różnorodnych rankingach tworzonych przez Amerykański Instytut Filmowy, a w 1989 roku znalazła się w gronie pierwszych 25 filmów, które umieszczono na liście National Film Registry – przechowywanym w Bibliotece Kongresu katalogu filmów budujących kulturalne dziedzictwo USA.

WYDANIE BLU-RAY I DVD

Specjalne, jubileuszowe wydanie Blu-Ray i DVD filmu „Deszczowa piosenka” w zupełnie nowych opakowaniach w sklepach pojawi się już 5 października. Na płytach obok filmu znajdą się 4 godziny wyjątkowych dodatków specjalnych, a wśród nich m.in:

dol4ye2

• komentarze do filmu Stanleya Donena, Debbie Reynolds, Donalda O’Connor, Cyd Charisse, Kathleen Freeman, scenarzystów Betty Comden i Adolpha Green, reżysera Baza Luhrmanna oraz historyka Rudy’ego Behlmera
• “Singin' in the Rain: Raining on a New Generation” – premierowy dokument o filmie, natchnienie dla nowego pokolenia
• dokument telewizji PBS poświęcony producentowi i autorowi piosenek Arthurowi Freedowi
• „Jak powstawała Deszczowa piosenka” – dokument
• galeria zdjęć
• zwiastun filmu

MUSICAL „DESZCZOWA PIOSENKA” W POLSCE

Już od 29 września na deskach Teatru Muzycznego ROMA będzie można zobaczyć musical "Deszczowa Piosenka". Reżyserem musicalu jest dyrektor teatru – Wojciech Kępczyński, tłumaczem Daniel Wyszogrodzki, kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Herdzin. Nad scenografią pracuje Boris Kudlicka. Za kostiumy odpowiada Dorota Kołodyńska, makijaże stworzy Sergiusz Osmański, a fryzury Jaga Hupało. Zapowiada się kolejne musicalowe wydarzenie!

dol4ye2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dol4ye2