Trwa ładowanie...

Dorota Kędzierzawska przygotowuje film o sporcie żużlowym

Share
Dorota Kędzierzawska przygotowuje film o sporcie żużlowymŹródło: AKPA
d15rgg7

Młody zawodnik drużyny żużlowej, zakochany w motorach indywidualista, który "idzie przez życie swoją własną drogą", będzie bohaterem filmu <a href="http://film.wp.pl/dorota-kedzierzawska-6030994887128193c">Doroty Kędzierzawskiej</a> i <a href="http://film.wp.pl/artur-reinhart-6031005761430657c">Arthura Reinharta</a>. Zdjęcia do nowej produkcji, o roboczym tytule "Żużel", rozpoczną się w 2015 r.

"Parę lat temu zaczęliśmy śledzić to, co dzieje się w żużlu. To niesamowity sport, w którym emocje grają ogromną rolę. Ponadto jest sportem bardzo fotogenicznym, pięknym do pokazania w kinie" - oceniła w rozmowie z PAP Kędzierzawska.

"Żużel", do którego reżyserka sama napisała scenariusz, będzie kolejnym jej filmem zrealizowanym wspólnie z operatorem Arthurem Reinhartem. Wcześniejsze to: "Wrony" (1994), "Nic" (1998), "Jestem" (2005), "Pora umierać" (2007), "Jutro będzie lepiej" (2011) i "Inny świat" (2012).

(fot. AKPA)

d15rgg7

Głównym bohaterem ma być dwudziestolatek Lowa, zawodnik drużyny żużlowej; jak opisuje go reżyserka, "pogodny, miły dla ludzi, +zwyczajny+, mający frajdę z życia i z tego, co robi". Zakochany w swoich motorach i w żużlu, Lowa pragnie iść przez życie własną drogą. Sport jest dla niego pasją, a zarazem ucieczką od stylu życia i myślenia charakterystycznego dla bliskich chłopaka. "Żyje tak, jak chce, a nie tak, jak oczekiwaliby inni" - opisuje bohatera Dorota Kędzierzawska.

(fot. AKPA)

Reżyserka podkreśla, że sport żużlowy ma być w tym filmie jednocześnie pretekstem do opowiedzenia o człowieku, pokazania, "że każdy może iść swoją niepowtarzalną ścieżką, a życie może być wielką radością i przygodą, chociaż czasem boli".

Kędzierzawska opowiadała PAP, że pracując nad scenariuszem, inspirowała się własnymi obserwacjami, a także m.in. artykułem z prasy, poświęconym młodym żużlowcom, opisującym ten sport, w tym związane z nim niebezpieczeństwa, tragedie, jakie potrafią wydarzyć się podczas wyścigów na torze.

d15rgg7

"W ten sport wkłada się mnóstwo pracy, treningi są bardzo wyczerpujące. Żużlowcy muszą być bardzo sprawni fizycznie, a jednocześnie niesłychanie silni psychicznie. To +stalowi chłopcy+, których ja absolutnie podziwiam" - powiedziała Kędzierzawska.

Reżyserka nie podała jeszcze nazwisk aktorów, którzy znajdą się w obsadzie. Zapowiedziała tymczasem, że w filmie wystąpią prawdziwy żużlowcy. "Liczymy też na pomoc ze strony kibiców żużla. Chcemy, by pojawili się w filmie jako statyści i pomogli nam oddać wyjątkową atmosferę tych wyścigów" - dodała.

(fot. AKPA)

Zdjęcia do "Żużla" zaczną się wczesną jesienią 2015 r. Kędzierzawska nie wyjawia na razie, na którym torze żużlowym będą kręcone. Tłumaczy, że pod uwagę bierze kilka miast i dopiero dokona wyboru.

Premiera filmu planowana jest na 2016 rok.

d15rgg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15rgg7
d15rgg7