Pełnometrażowy dokument "Efekt domina" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył trzy nagrody na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymał nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, nagrodę Złoty Lajkonik w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Film wejdzie do polskich kin 26 września.
Nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym „za przejmującą opowieść o tym, jak trudna bywa historia. Zarówno Abchazji, jak i miłości” przyznało Jury w składzie: Wojciech Staroń – przewodniczący (Polska), Marc Isaacs (Wielka Brytania), Krzysztof Kwiatkowski (Polska), Pau Montagud (Meksyk) i Marat Sargsyan (Litwa).
"Efekt domina" został również nagrodzony za najlepsze zdjęcia Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, ufundowaną przez Chimney Pot. Jury doceniło film: „Za spójne, pełne trafnych obserwacji, ale i melancholii zdjęcia, które oddają tragizm życia w świecie naznaczonym niezabliźnioną raną przeszłości.”
Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski zdobyli ponadto za film "Efekt domina" ZŁOTEGO LAJKONIKA, nagrodę główną w konkursie polskim, przyznaną przez Jury w składzie: Jerzy Śladkowski – przewodniczący, Filip Dzierżawski, Piotr Lenar, Irena Strzałkowska i Zbigniew Żmudzki.
"Efekt domina" to wspólny projekt Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii. Piotr Rosołowski jest współtwórcą „Sztuki znikania” oraz nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku“, a także autorem zdjęć do filmów fabularnych: „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego oraz nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the line“ w reżyserii Reto Caffi.
"Efekt domina" jest koprodukcją polsko-niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films (www.otterfilms.pl). Producentami z Niemiec są Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film (www.zeroone.de). Film powstał w koprodukcji z niemiecką stacją RBB/arte i otrzymał wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kuratorium junger deutscher Film oraz stypenium „Grenzgänger“ z fundacji Roberta Boscha. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu FPCA podczas warsztatów EX ORIENTE oraz prezentowany na Docs to Go! podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.