Trwa ładowanie...
d21rk5f
Aktualności

"Efekt domina" potrójnym zwycięzcą 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Efekt domina" potrójnym zwycięzcą 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
(AFP)
d21rk5f

Pełnometrażowy dokument "Efekt domina" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył trzy nagrody na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymał nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, nagrodę Złoty Lajkonik w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Film wejdzie do polskich kin 26 września.

Nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym „za przejmującą opowieść o tym, jak trudna bywa historia. Zarówno Abchazji, jak i miłości” przyznało Jury w składzie: Wojciech Staroń – przewodniczący (Polska), Marc Isaacs (Wielka Brytania), Krzysztof Kwiatkowski (Polska), Pau Montagud (Meksyk) i Marat Sargsyan (Litwa).

"Efekt domina" został również nagrodzony za najlepsze zdjęcia Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, ufundowaną przez Chimney Pot. Jury doceniło film: „Za spójne, pełne trafnych obserwacji, ale i melancholii zdjęcia, które oddają tragizm życia w świecie naznaczonym niezabliźnioną raną przeszłości.”

d21rk5f

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski zdobyli ponadto za film "Efekt domina" ZŁOTEGO LAJKONIKA, nagrodę główną w konkursie polskim, przyznaną przez Jury w składzie: Jerzy Śladkowski – przewodniczący, Filip Dzierżawski, Piotr Lenar, Irena Strzałkowska i Zbigniew Żmudzki.

"Efekt domina" to wspólny projekt Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii. Piotr Rosołowski jest współtwórcą „Sztuki znikania” oraz nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku“, a także autorem zdjęć do filmów fabularnych: „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego oraz nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the line“ w reżyserii Reto Caffi.

"Efekt domina" jest koprodukcją polsko-niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films (www.otterfilms.pl). Producentami z Niemiec są Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film (www.zeroone.de). Film powstał w koprodukcji z niemiecką stacją RBB/arte i otrzymał wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kuratorium junger deutscher Film oraz stypenium „Grenzgänger“ z fundacji Roberta Boscha. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu FPCA podczas warsztatów EX ORIENTE oraz prezentowany na Docs to Go! podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

d21rk5f

Podziel się opinią

Share
d21rk5f
d21rk5f