Trwa ładowanie...
efekt domina
02-06-2014 16:21

"Efekt domina" potrójnym zwycięzcą 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Share
"Efekt domina" potrójnym zwycięzcą 54. Krakowskiego Festiwalu FilmowegoŹródło: AFP
d2zf3if

Pełnometrażowy dokument "Efekt domina" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył trzy nagrody na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymał nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, nagrodę Złoty Lajkonik w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Film wejdzie do polskich kin 26 września.

Nagrodę Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym „za przejmującą opowieść o tym, jak trudna bywa historia. Zarówno Abchazji, jak i miłości” przyznało Jury w składzie: Wojciech Staroń – przewodniczący (Polska), Marc Isaacs (Wielka Brytania), Krzysztof Kwiatkowski (Polska), Pau Montagud (Meksyk) i Marat Sargsyan (Litwa).

"Efekt domina" został również nagrodzony za najlepsze zdjęcia Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, ufundowaną przez Chimney Pot. Jury doceniło film: „Za spójne, pełne trafnych obserwacji, ale i melancholii zdjęcia, które oddają tragizm życia w świecie naznaczonym niezabliźnioną raną przeszłości.”

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski zdobyli ponadto za film "Efekt domina" ZŁOTEGO LAJKONIKA, nagrodę główną w konkursie polskim, przyznaną przez Jury w składzie: Jerzy Śladkowski – przewodniczący, Filip Dzierżawski, Piotr Lenar, Irena Strzałkowska i Zbigniew Żmudzki.

d2zf3if

"Efekt domina" to wspólny projekt Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii. Piotr Rosołowski jest współtwórcą „Sztuki znikania” oraz nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku“, a także autorem zdjęć do filmów fabularnych: „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego oraz nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the line“ w reżyserii Reto Caffi.

"Efekt domina" jest koprodukcją polsko-niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films (www.otterfilms.pl). Producentami z Niemiec są Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film (www.zeroone.de). Film powstał w koprodukcji z niemiecką stacją RBB/arte i otrzymał wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kuratorium junger deutscher Film oraz stypenium „Grenzgänger“ z fundacji Roberta Boscha. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu FPCA podczas warsztatów EX ORIENTE oraz prezentowany na Docs to Go! podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

d2zf3if
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zf3if
d2zf3if