Trwa ładowanie...
festiwal
21-10-2010 13:14

"Essential Killing" na festiwalu w Argentynie

"Essential Killing" na festiwalu w ArgentynieŹródło: Syrena Films
d1783rp
d1783rp

Film "Essential Killing" zostanie zaprezentowany na kolejnym międzynarodowym festiwalu filmowym. Obraz, wyreżyserowany przez Jerzego Skolimowskiego znalazł się wśród 13 filmów typowanych do nagrody Astor de Oro przyznawanej w Konkursie Międzynarodowym podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar del Plata w Argentynie.

Odbywający się w Mar del Plata festiwal jest jedynym wydarzeniem filmowym w Ameryce Południowej o klasie „A", którą nadaje imprezom filmowym FIAPF. Początki festiwalu filmowego w Mar del Plata sięgają roku 1954 - wtedy impreza ta była jedynie przeglądem. Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w latach 1959 - 1970, choć w tym czasie festiwal ten kilkukrotnie przenoszony był do Buenos Aires i Rio de Janeiro. W tych latach na festiwalu gościło wielu twórców z Europy, prezentowano filmy francuskie, szwedzkie czy włoskie, jak również polskie i czeskie. Warto pamiętać, że na tej imprezie kilkukrotnie nagradzano polskie filmy.

M.in. w 1963 roku nagrodę jako najlepsza aktorka otrzymała Wanda Łuczycka za rolę w filmie „Głos z tamtego świata" Stanisława Różewicza, w 1964 nagroda FIPRESCI w kategorii Film Krótkometrażowy przypadła polskiej animacji „Kabaret" autorstwa Mirosława Kijowicza, a w 1970 roku nagrodzono film „Struktura kryształu" Krzysztofa Zanussiego trzema nagrodami: za najlepszy scenariusz, najlepszy debiut oraz nagrodą Federacji Argentyńskich Klubów Filmowych.

Przez 26 lat festiwal w Mar del Plata nie był organizowany. Również podczas nowszych edycji imprezy Polacy otrzymywali tam znaczące wyróżnienia: m.in. w 1997 roku Nagrodę Jury festiwalu w Mar del Plata otrzymał film Lecha Majewskiego „Pokój saren". W 2001 roku dwie nagrody otrzymał „To ja, złodziej" Jacka Bromskiego: film nagrodzono tytułem Najlepszego Filmu i za najlepszy scenariusz.

d1783rp

Podczas tegorocznej edycji MFF Mar del Plata do głównej nagrody Astor de Oro, obok filmu Jerzego Skolimowskiego kandydują:

  • "Aballay, el hombre sin miedo", reż. Fernando Spiner (Argentyna)
  • "Chantrapas", reż. Otar Iosseliani (Francja, Gruzja)
  • "Chassis" reż. Adolfo Alix Jr. (Filipiny)
  • "De caravana", reż. Rosendo Ruiz (Argentyna)
  • "Fase 7", reż. Nicolás Goldbart (Argentyna)
  • "L'ilusionniste", reż. Sylvain Chomet (Wielka Brytania, Francja)
  • "Silent Souls", reż. Alexei Fedorchenko (Rosja)
  • "The Fourth Portrait", reż. Mong-Hong Chung (Tajwan)
  • "The Hunter", reż. Rafi Pitts (Niemcy, Iran)
  • "Todos vós sodes capitáns", reż. Oliver Laxe (Hiszpania)
  • "Tuesday, After Christmas", reż. Radu Muntean (Rumunia)
  • "White White World", reż. Oleg Novkovic (Serbia, Niemcy, Szwecja)

"Essential Killing" to niejedyny polski akcent w programie argentyńskiego festiwalu. W sekcji Focus East znajdzie się "Erratum" Marka Lechkiego. W tym roku organizatorzy 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego wspólnie z argentyńskim INCAA (Instituto Nacional de Cine y Artes Audiovisuales) zaprezentowali podczas warszawskiej imprezy ponad 10 filmów argentyńskich - w dwusetną rocznicę uzyskania przez Argentynę niepodległości. Miesiąc po WFF, jak poinformowali jego organizatorzy kilka polskich filmów zostanie zaprezentowanych na festiwalu w Mar del Plata.

  1. MFF Mar del Plata odbędzie się w dniach 13-21 listopada.
d1783rp

Zobacz także:

**[

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**

d1783rp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1783rp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj