Trwa ładowanie...
faye dunaway

Faye Dunaway na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku

Share
Faye Dunaway na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku
Źródło: AFP
d1xe0gq

Gościem honorowym rozpoczynającego się dziś, 3 lipca Festiwalu Gwiazd jest Faye Dunaway. Amerykańska aktorka, znana m.in. z takich filmów jak "Bonnie i Clyde", "Chinatown" i "Arizona Dream", odciśnie swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd, 6 lipca o godz. 12.00 w Gdańsku.

Kariera aktorska Faye Dunaway rozpoczęła się w 1962 r. od występów na deskach nowojorskiego Lincoln Center Repertory Theater. W kinie zadebiutowała w 1967 r. w komedii "The Happening" i "Szybki zmierzch" Otto Premingera.

Popularność zdobyła dzięki roli Bonnie Parker w biograficznym melodramacie kryminalnym "Bonnie i Clyde"(1967) - otrzymała za nią nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz nominację do Oscara. W dramacie kryminalnym "Chinatown" (1974) Polańskiego wcieliła się w postać bogatej Evelyn Cross Mulwray - za tę kreację dostała po raz drugi nominację do Oscara.

Na uwagę zasługuje także jej rola w "Arizona Dream" Emira Kusturicy, gdzie zagrała u boku Johnny'ego Deppa. W 2001 r. Dunaway zadebiutowała jako reżyser filmu "Yellow Bird".

Dunaway zagrała także epizod w polskim filmie młodzieżowym "Karolcia i magiczny koralik" w reżyserii Jowity Gondek (trwają nad nim prace). Aktorka planuje nakręcić w Polsce film poświęcony wybitnej śpiewaczce - Marii Callas.

d1xe0gq

Podziel się opinią

Share
d1xe0gq
d1xe0gq