Trwa ładowanie...
festiwal
28-07-2010 13:17

Festiwal "Dwa brzegi" od soboty w Kazimierzu Dolnym i Janowcu

Festiwal "Dwa brzegi" od soboty w Kazimierzu Dolnym i Janowcu
dfnaelw
dfnaelw

Filmy fabularne, animacja i dokument, kino opowiadające o komiksach, muzyce i życiu w różnych zakątkach świata, koncerty na żywo, teatr i fotografia - wszystko to podczas festiwalu "Dwa brzegi", który rozpocznie się w sobotę w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka, "Dwa brzegi" mają wartość edukacyjną. Repertuar bowiem jest dobierany tak, aby umożliwić polskiemu widzowi poznanie kina klasycznego, które pozostaje nieznane w Polsce, a które w znaczący sposób wpłynęło na kino międzynarodowe.

"Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana znana na całym świecie twórczość Leona Majewskiego, artysty o wielorakich obliczach, dotychczas niedocenionego w naszym kraju oraz Carla Dreyera, duńskiego reżysera, który odcisnął silne piętno na formie artystycznej filmu".

Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa brzegi" otworzy "Sekret jej oczu" w reżyserii Juana Jose Campanelli. Nagrodzony w tym roku Oskarem film argentyńskiego artysty zostanie w sobotę wyświetlony w Polsce po raz pierwszy. "Sekret jej oczu" opowiada o zbliżającym się do emerytury argentyńskim agencie federalnym, który postanawia zająć się nierozwiązaną sprawą gwałtu sprzed lat. Tło tej kryminalnej historii stanowią realia Argentyny w latach 70. i 80. XX wieku.

W sobotę po raz czwarty nadwiślański Kazimierz Dolny i sąsiedni Janowiec staną się gospodarzami Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa brzegi". Na Małym Rynku w Kazimierzu i na Zamku w Janowcu widzowie "Dwóch brzegów" w specjalnie wzniesionych namiotach będą mogli w ramach sekcji "Świat pod namiotem" obejrzeć filmy nagrodzone m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Rotterdamie i San Sebastian. O doborze repertuaru zdecydował zespół kierowany przez dyrektor artystyczną festiwalu Grażynę Torbicką. Z niektórymi z twórców widownia "Dwóch brzegów" będzie mogła porozmawiać podczas seansów.

dfnaelw

W ramach "Świata pod namiotami" po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany m.in. film irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego "Copie Conforme. Zapiski z Toskanii". W jedną z głównych ról w filmie wcieliła się nagrodzona w 2010 roku w Cannes Juliette Binoche. Film "Copie Conforme" opowiada o romansie angielskiego pisarza i francuskiej właścicielki galerii, którzy spotykają się podczas podróży pisarza do Włoch. Kiarostami został doceniony przez międzynarodową publiczność dzięki filmowi "Smak czereśni", który otrzymał Złotą Palmą w Cannes. "Swiat pod namiotem" stanowi tylko jeden punkt programu "Dwóch brzegów". Na widzów czekają również filmy poświęcone muzyce, które będą prezentowane w ramach cyklu "Muzyka. Moja miłość". Spośród dziewięciu filmów znajdujących się w programie festiwalu, pięć zostanie pokazanych premierowo. O muzyce będą opowiadać: filmy fabularne, m.in. "The Doors - historia nieopowiedziana" oraz "Bikiniarze" w reżyserii Walerija Todorowskiego; dokumenty stanowiące zapis trasy koncertowej
zespołu The White Stripes lub poświęcone twórcy teledysków czołowych zespołów rockowych, Anotnego Corbijna; musicale, np. "American Astronaut". Twórca tego ostatniego, muzyk Cory McAbee będzie również gościem "Dwóch brzegów".

Podczas festiwalu odbędzie się przegląd twórczości Jerzego Stuhra. Przegląd będzie ostatnią okazją do obejrzenia monodramu "Kontrabasista" w wykonaniu aktora. Tekst pióra Patricka Sskinda opowiada o przeżyciach człowieka, który, nie mogąc pogodzić się z samotnością, próbuje zagłuszyć ją muzyką.

Podróż w czasie do przedwojennego Kazimierza Dolnego umożliwi wystawa zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa, który przeszedł do historii polskiej fotografii jako autor pierwszego reportażu fotograficznego.

"FAK OFF, czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego" stanowi nowy cykl festiwalu, którego celem jest zaprezentowanie wpływu komiksu na twórców kina. W jego ramach zostanie wyświetlona "Barbarella" Rogera Vadima oraz "Sin City" Roberta Rodrigueza.

dfnaelw

Jak co roku festiwalowa widownia będzie miała możliwość rozmowy z wybitnymi pisarzami i ludźmi kina, m.in. Krzysztofem Zanussim i Filipem Bajonem, podczas cyklu spotkań "Lekcje kina".

Hasłem przewodnim festiwalu jest "Inny świat". "W programie znalazły się filmy o innej, wyróżniającej się formie artystycznej oraz opowiadające o egzotycznych przestrzeniach geograficznych" - wyjaśniła Torbicka. Dodała, że "różnorodność tematów, jaka cechuje dobór filmów, pozwoli widzowi przenosić się w inne światy oraz odkrywać inny świat w sobie". Torbicka zaznaczyła, że "cały repertuar łączy kino autorskie, odważne i na wysokim poziomie".

W niedzielę 9 sierpnia festiwal zamknie premierowy pokaz najnowszego komediodramatu Jana Hýebejka "Czeski błąd". Jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów pojawi się podczas seansu, aby porozmawiać o swojej pracy z gośćmi festiwalu.

dfnaelw

Jak zapewniają organizatorzy, codziennie w projekcjach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć aż 8 tys. osób. Festiwal "Dwa brzegi" potrwa do 8 sierpnia.

Zobacz także:

**[

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[

KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[

ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**

dfnaelw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfnaelw