Trwa ładowanie...

Festiwal w Gdyni tylko online. "Nikt nie chce, by odwoływać festiwal zupełnie"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ogłosił, że odbędzie się tylko w wersji online. Ale jest jeden problem. - Nie wszystkie filmy mogą być pokazane na platformie TVP, bo mają umowy z platformami na przykład Canal+ lub innymi - mówi Jacek Bromski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Share
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym roku odbędzie się online
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym roku odbędzie się onlineŹródło: akpa
dtok6io

Tegoroczna 45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych od kilku miesięcy stała pod znakiem zapytania. Najpierw organizatorzy chcieli przełożyć imprezę na kolejny rok, ale pod naciskiem branży filmowej zdecydowano o przeniesieniu festiwalu najpierw na listopad, a ostatecznie na grudzień. Jednak to nie koniec zmian.

Ze względu na nowe obostrzenia uniemożliwiające pokazy kinowe do 29 listopada, gdyńscy organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu festiwalu online. Ale nie wszystkie filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym zostaną pokazane online. Wynika to z umów z dystrybutorami.

dtok6io

Skontaktowaliśmy się z Jackiem Bromskim, prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członkiem komitetu organizacyjnego FPFF, który wyjaśnił:

- Nie wszystkie filmy mogą być pokazane na platformie TVP, bo mają umowy z platformami na przykład Canal+ lub innymi. I tam będą pokazywane.

Czy możliwe zatem, że wszystkie filmy konkursowe trafią na różne platformy VOD w czasie trwania festiwalu?

- Nie wiem, nie jestem na 100 proc. pewien, ale możliwe, że w tym samym czasie, co festiwal - odpowiada Bromski.

dtok6io

Czarny rok dla światowego kina. Przez pandemię nie ma co oglądać

Taka forma pokazywania filmów konkursowych publiczności nie wpływa na przyznanie nagród.

- Jury będzie oglądało filmy w sali kinowej - mówi prezes SFP. - Jeżeli będzie możliwość pokazania tych filmów w kinie jakiejś publiczności, choćby szczątkowej, to pewnie tak się stanie. W przeciwnym razie tylko jury obejrzy je w kinie.

dtok6io

Zapytaliśmy, czy w takiej sytuacji nie lepiej byłoby odwołać festiwal: - Nikt nie chce, by odwoływać festiwal zupełnie - mówi Bromski. - Wszyscy twórcy, producenci wolą w takiej formie, niż żeby w ogóle się miał nie odbyć.

Czy jest to w porządku w stosunku do twórców filmów, które nie będą mogły zostać pokazane?

- Te filmy nie są tajne. One gdzieś prędzej czy później zostaną pokazane. Natomiast oczywiście nie będzie nagrody publiczności.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online w dniach 8-12 grudnia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtok6io

Podziel się opinią

Share
dtok6io
dtok6io