Trwa ładowanie...

Festiwal w Gdyni tylko online. "Nikt nie chce, by odwoływać festiwal zupełnie"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ogłosił, że odbędzie się tylko w wersji online. Ale jest jeden problem. - Nie wszystkie filmy mogą być pokazane na platformie TVP, bo mają umowy z platformami na przykład Canal+ lub innymi - mówi Jacek Bromski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym roku odbędzie się onlineFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym roku odbędzie się onlineŹródło: akpa
dxigjcw
dxigjcw

Tegoroczna 45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych od kilku miesięcy stała pod znakiem zapytania. Najpierw organizatorzy chcieli przełożyć imprezę na kolejny rok, ale pod naciskiem branży filmowej zdecydowano o przeniesieniu festiwalu najpierw na listopad, a ostatecznie na grudzień. Jednak to nie koniec zmian.

Ze względu na nowe obostrzenia uniemożliwiające pokazy kinowe do 29 listopada, gdyńscy organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu festiwalu online. Ale nie wszystkie filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym zostaną pokazane online. Wynika to z umów z dystrybutorami.

Skontaktowaliśmy się z Jackiem Bromskim, prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członkiem komitetu organizacyjnego FPFF, który wyjaśnił:

- Nie wszystkie filmy mogą być pokazane na platformie TVP, bo mają umowy z platformami na przykład Canal+ lub innymi. I tam będą pokazywane.

Czy możliwe zatem, że wszystkie filmy konkursowe trafią na różne platformy VOD w czasie trwania festiwalu?

dxigjcw

- Nie wiem, nie jestem na 100 proc. pewien, ale możliwe, że w tym samym czasie, co festiwal - odpowiada Bromski.

Czarny rok dla światowego kina. Przez pandemię nie ma co oglądać

Taka forma pokazywania filmów konkursowych publiczności nie wpływa na przyznanie nagród.

- Jury będzie oglądało filmy w sali kinowej - mówi prezes SFP. - Jeżeli będzie możliwość pokazania tych filmów w kinie jakiejś publiczności, choćby szczątkowej, to pewnie tak się stanie. W przeciwnym razie tylko jury obejrzy je w kinie.

dxigjcw

Zapytaliśmy, czy w takiej sytuacji nie lepiej byłoby odwołać festiwal: - Nikt nie chce, by odwoływać festiwal zupełnie - mówi Bromski. - Wszyscy twórcy, producenci wolą w takiej formie, niż żeby w ogóle się miał nie odbyć.

Czy jest to w porządku w stosunku do twórców filmów, które nie będą mogły zostać pokazane?

- Te filmy nie są tajne. One gdzieś prędzej czy później zostaną pokazane. Natomiast oczywiście nie będzie nagrody publiczności.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online w dniach 8-12 grudnia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxigjcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxigjcw