Filmy o gejach - TOP 10. Te dzieła przełamywały tabu

Filmy o gejach - TOP 10. Te dzieła przełamywały tabu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Filmy o gejach wciąż wywołują wiele emocji wśród widzów. Choć motyw homoseksualnej miłości między dwoma mężczyznami pojawia się w kinie coraz częściej, to i tak obrazy tego typu budzą za każdym razem skrajne reakcje. To jednak tylko udowadnia, że produkcje opowiadające o związkach osób tej samej płci są współczesnemu widzowi potrzebne. Otwierają one bowiem oczy na wiele spraw związanych z gejowskim środowiskiem, a także odzierają je ze stereotypów. Które filmy o gejach zyskały największą sławę?

Od 17 lutego na ekranach polskich kin gości obraz nominowany do Oscara obraz Barry’ego Jenkinsa – „Moonlight”. Akcja produkcji koncentruje się na postaci czarnoskórego chłopca. Dorastający bohater próbuje odnaleźć się w świecie rządzonym przez narkotyki, przemoc oraz nietolerancję. Wkrótce odkrywa on swoją prawdziwą tożsamość. Fakt ten przysparza mu jednak kolejnych kłopotów. W rolach głównych występują Trevante Rhodes, Mahershala Ali, Alex R. Hibbert oraz Ashton Sanders.

Z okazji premiery „Moonlight” prezentujemy dziesięć najważniejszych filmów o gejach. Tytuły te odegrały znaczącą rolę nie tylko w środowisku osób homoseksualnym. Spotkały się one przede wszystkim z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, którzy zwrócili uwagę na ich świetną realizacją oraz istotne przesłania. Zobacz dziesięć najlepszych filmów o gejach w historii kina.

1 / 10

"Obywatel Milk"

Obraz
© Materiały prasowe

Na samym początku listy najlepszych filmów o gejach znalazł się obraz Gusa Van Santa – „Obywatel Milk”. Obraz prezentuje opartą na faktach historię Harvey’a Milika – pierwszego homoseksualnego aktywisty, któremu udało się zasiąść we władzach miejskich Kalifornii. Mężczyzna decydując się otwarcie mówić o swojej orientacji, naraził się wielu osobom. Wkrótce dochodzi do wielkiej tragedii. W roli głównej nagrodzony Oscarem Sean Pean. Obok wystąpili m.in. Josh bBrolin, Emile Hirsch oraz James Franco.

2 / 10

"Shelter"

Obraz
© Materiały prasowe

Głównym bohaterem filmu jest nastolatek imieniem Zach (Trevor Wright). Chłopak na co dzień opiekuje się chorym ojcem oraz pomaga siostrze w wychowaniu jej pięcioletniego dziecka. Oprócz tego interesuje się on rysunkiem o surfingiem. Każdy wolny czas spędza z najlepszym przyjacielem – Gabem (Ross Thomas). Pewnego dnia poznaje on starszego brata swojego kumpla – Shauna (Brad Rowe). Zach zakochuje się (z wzajemnością) w chłopaku. Ich uczucie napotka jednak wiele trudności.

3 / 10

"Zabiłem moją matkę"

Obraz
© Materiały prasowe

Zabiłem moją matkę” to nie tylko film poruszający kwestię homoseksualnej miłości, ale też dotykający wrażliwy problem kompletnego braku zrozumienia między rodzicem oraz dorastającym dzieckiem. Obraz Xaviera Dolana koncentruje się na postaci 16-letniego Huberta, który mieszka ze swoją matką. Nastolatek nie potrafi jednak znaleźć nici porozumienia ze swoją rodzicielką. Każda próba rozmowy kończy się wielką awanturą. Hubert wykazuje spory talent artystyczny. Przed matką ukrywa, że nawiązał romans z kolegą. Pewnego dnia kobieta odkrywa tajemnice syna.

„Zabiłem moją matkę” opiera się na biograficznych przeżyciach reżysera. Sam też wcielił się w główną rolę obrazu. Oprócz Nolana w obsadzie znaleźli się m.in. Anne Dorval i François Arnaud.

4 / 10

"Moje własne Idaho"

Obraz
© Materiały prasowe

W zestawieniu najlepszych filmów o gejach nie mogło zabraknąć głośnego dzieła Gusa Van Santa – „Moje własne Idaho”. Produkcja ta to dziś prawdziwy klasyk w gatunku kina psychologicznego. Syn burmistrza Portland nawiązuje kontakt z miejscową bohemą. Scott Favor za nic ma sobie pozycję ojca i każdego dnia obcuje ze środowiskiem o nieciekawej renomie. Największym przyjacielem chłopaka jest Mike Waters. Oboje spędzają czas na eksperymentowaniu z narkotykami oraz prostytuowaniu się z mężczyznami. Mike za wszelką cenę chce odnaleźć swoją matkę. Scott postanawia mu w tym pomóc. Oboje wyruszają więc w podróż, która uświadomi im, do czego tak naprawdę dążą w życiu. W rolach głównych doskonali Keanu Reeves oraz River Phoenix.

5 / 10

"Modlitwy za Bobby’ego"

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejną pozycję na liście zajął film Russella Mulcahy’ego” „Modlitwy za Bobby’ego”. Biograficzna opowieść oparta na książce Leroya Aaronsa opowiada o nastoletnim chłopcu i jego matce. Kobieta odkrywa, że jej syn jest homoseksualistą. Jako zagorzała katoliczka nie potrafi zaakceptować natury nastolatka. By zdobyć jej aprobatę, chłopiec przystępuje do religijnej wspólnoty prezbiteriańskiej. Tam spotyka się z przerażającą homofobią. W rolach głównych Ryan Kelley, Sigourney Weaver i Scott Bailey.

6 / 10

"W imię..."

Obraz
© East News

Motyw gejowskiej miłości to wciąż rzadkość na gruncie polskiej kinematografii. Jednym z niewielu filmów poświęconych tej tematyce jest obraz „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej. Produkcja przedstawia historię księdza, który obejmuje nową parafię i organizuje przy niej ośrodek dla trudnej młodzieży. Na jego drodze stanie miejscowy outsider. Chłopak sprawi, że duchowny zmierzy się swoją przeszłością. Na jaw wychodzi, że ksiądz jest gejem. Mimo początkowego zaufania ze strony wiernych, jego renoma drastycznie pogarsza się. W rolach głównych Andrzej Chyra i Mateusz Kościukiewicz.

7 / 10

"I Love You Phillip Morris"

Obraz
© Materiały prasowe

Czy film o gejach może być udaną i niekrzywdzącą komedią? „I Love You Phillip Morris” Johna Requy oraz Glenna Ficarry udowadnia, że tak. Głównym bohaterem produkcji jest przykłady policjant oraz mąż, który pewnego dnia postanawia nie kryć się ze swoją naturą i obwieszcza wszystkim, że jest homoseksualistą. Od tego momentu postanawia on żyć w zgodzie z własną osobowością. Popełniane przez niego oszustwa oraz splot innych wydarzeń doprowadzają go do aresztu. Tam bohater trafia na tytułowego Philippa, który staje się miłością jego życia. W rolach głównych Jim Carrey oraz Ewan McGregor.

8 / 10

"Filadelfia"

Obraz
© Materiały prasowe

Wybitnym filmem o homoseksualnej miłości mężczyzn jest oczywiście „Filadelfia” Jonathana Demme’a. Nagrodzony dwoma Oscarami obraz przedstawia historię prawnika zwolnionego z pracy ze względu na swoją orientację oraz nosicielstwo wirusa HIV. Mężczyzna postanawia walczyć o swoje prawa. Mimo złego stanu zdrowia rozpoczyna on sądową batalię o niesłuszne pozbawienie go pracy. Sprawę głównego bohatera prowadzi charyzmatyczny adwokat. W rolach głównych Tom Hanks, Denzel Washington i Antonio Banderas.

9 / 10

"Samotny mężczyzna"

Obraz
© Materiały prasowe

Samotny mężczyzna” Toma Forda to z jednej strony opowieść o namiętnej miłości dwóch mężczyzn, z drugiej przygnębiająca opowieść o wielkiej tęsknocie. Przepięknie nakręcony obraz ukazuje losy profesora uniwersyteckiego, który w wypadku samochodowym stracił swojego ukochanego. Każdy dzień staje się dla niego od tego momentu prawdziwą katorgą. Bohaterowi nie pomaga nawet dawna kochanka oraz zauroczony w nim student. Uczony coraz śmielej rozważa popełnienie samobójstwa. W roli głównej Colin Firth.

10 / 10

"Tajemnica Brokeback Mountain"

Obraz
© Materiały prasowe

Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepszym i najgłośniejszym filmem o gejach jest „Tajemnica Brokeback Mountain” Anga Lee. Uhonorowana trzema Oscarami produkcja w chwili swojej premiery dosłownie zatrząsnęła rynkiem kinematograficznym. Żaden bowiem dotąd obraz poświęcony homoseksualnej miłości nie obnażał tak mocno tego kontrowersyjnego tematu z różnych stereotypów. W filmie uczuciem zostają bowiem połączeni dwaj silni kowboje, w których wcielili się zresztą łamacze damskich serc – Heath Ledger oraz Jake Gyllenhaal. „Tajemnica Brokeback Mountain” to porywająca historia miłosna, która na zawsze zmieniła oblicze kina.

Ennis Del Mar oraz Jack Twist zostają wynajęci do sezonowej pracy polegającej na pilnowaniu owiec w wysokich górach. Podczas wykonywania zlecenia bohaterowie nawiązują płomienny romans. Po powrocie do domów zapominają o całej sprawie, jednak uczucie odżywa kilka lat później, gdy Jack nieoczekiwanie odwiedza dawnego kochanka. Choć Ennis ma szczęśliwą rodzinę i kochającą żonę, uświadamia sobie, że nie może żyć bez Jacka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)